Перейти до основного змісту

Європейські виробники меблів купували деревину з Росії та Білорусі після санкцій ЄС — розслідування

Європейські виробники меблів закупили деревини на півтора мільярда євро з Росії та Білорусі вже після введення санкцій ЄС у 2022 році.

Про це йдеться в розслідуванні британської некомерційної організації Earthsight.

Згідно з розслідуванням, європейські виробники меблів закупили понад 500 тисяч кубометрів березової фанери російського виробництва. Деревину вивозили через треті країни — Китай, Казахстан та Туреччину. Купують також і підсанкційну білоруську деревину, яку заготовляють державні підприємства, зазначається у розслідуванні.

Серед покупців — фірми з Польщі, Естонії, Болгарії, Іспанії та Німеччини. Вони купують деревину у нібито казахстанських та китайських трейдерів, а ті своєю чергою закупляють її у російських та білоруських виробників. Трейдери перепаковують деревину та змінюють документи, щоб позбутись зв'язків з Росією, йдеться у матеріалі Earthsight. У розслідуванні зазначають, що офіційно російські виробники повідомляли, що "не знають про жодні перепродажі деревини до країн ЄС".

За даними розслідування, до цієї схеми включені 7 з 10 найбільших виробників деревини у Росії. Двоє виробників пов'язані з російськими олігархами Олексієм Мордашовим та Володимиром Євтушенком. Мордашов внесений до санкційного списку ЄС за фінансування російського режиму.

Крім того, деревину могли продавати з лісів, підконтрольних російському Міністерству оборони, йдеться у матеріалі. За даними Earthsight, російське МО має у власності понад 4,7 мільйона гектарів лісу. Прибутки з заготівель деревини отримує російська армія, повідомляють розслідувачі.

Що відомо про санкції Євросоюзу щодо російської деревини

Восьмого квітня 2022 року ЄС запровадив санкції на імпорт російської деревини, целюлози, паперу, інших виробів з деревини та меблів. У документі йдеться не тільки про прямий імпорт з Росії, а також про трейдинг російської деревини через треті країни. Ці санкції досі діють.

18 січня верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас повідомляла, що немає причин скасовувати санкції проти Росії, оскільки це є "важелем впливу" на країну.

Та Росія активно обходить санкції як на імпорт товарів з ЄС, так і на експорт власної продукції. Так, російські компанії купують необхідні для виробництва зброї мікрочипи та комунікаційне обладнання через компанії у Туреччині та Китаї.

Топ дня
Вибір редакції