Верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас заявила, що 27 січня глави зовнішньополітичних відомств Євросоюзу погодились продовжити санкції, запроваджені проти Росії, ще на пів року.
Про це вона повідомила у соцмережі Х.
"Європа виконує: міністри закордонних справ ЄС щойно погодилися знову продовжити санкції проти Росії. Це й надалі позбавлятиме Москву доходів для фінансування війни. Росія повинна заплатити за шкоду, яку вони завдають", — йдеться у дописі Каллас.
Напередодні Politico повідомляло, що Угорщина погодилась на продовження санкцій проти Росії терміном ще на пів року в обмін на заяву Євросоюзу, що стосується занепокоєння Будапешта щодо "енергетичної безпеки".
27 січня посли Євросоюзу збирались на надзвичайному засіданні Ради ЄС для обговорення продовження санкцій проти РФ. Угоду щодо обмежень офіційно оформлять під час зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС пізніше.
Після засідання й оголошеного Каллас рішення, очільник угорського МЗС Петер Сіярто заявив, що Угорщина отримала запитані гарантії щодо енергетичної безпеки.
"Єврокомісія взяла на себе зобов'язання щодо захисту газопроводів і нафтопроводів, що ведуть до держав-членів Євросоюзу", — написав він у Facebook.
За словами Сіярто, влада ЄС дала зрозуміти, що "цілісність енергетичної інфраструктури, що забезпечує потреби країн-членів ЄС, є питанням безпеки всього блоку".
"Єврокомісія також прагне отримати від України гарантії збереження поставок нафти до ЄС", — додав глава МЗС Угорщини.
Раніше прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що ЄС має змусити Україну поновити транзит російського газу в обмін на продовження санкцій проти Росії.
Припинення транзиту російського газу територією України
Україна припинила транзит газу через свою територію 1 січня 2025 року. Президент Володимир Зеленський говорив, що так Україна не дасть Росії заробляти додаткові мільярди "на крові".
Своєю чергою Єврокомісія повідомляла, що готувалась до припинення транзиту газу та працювала над забезпеченням альтернативних поставок для країн-членів ЄС понад рік.
Санкціє ЄС проти РФ
16 грудня 2024 року Євросоюз запровадив 15-й пакет санкцій проти Росії. Зокрема, ще 52 судна з російського "тіньового флоту" були покарані забороною на доступ до портів і певних послуг. Також пакет містить обмеження проти 54 фізичних і 30 юридичних осіб — зокрема проти двох високопоставлених чиновників із Китаю.
Згодом ЗМІ повідомили, що 14 січня, Європейська комісія розпочне консультації щодо наступного 16-го пакета санкцій проти Росії.
Редактор "Радіо Свобода" з питань Європи Рікард Йозвяк повідомив, що 16 санкційний пакет буде спрямований на імпорт алюмінію, агропродукції, "тіньовий флот", скраплений газ та банки РФ.