Члени НАТО повинні надати гарантії для досягнення миру в Україні і найкращий спосіб – це задіяння п'ятої статтіСтаття 5 договору Північноатлантичного Альянсу передбачає, що напад на одного учасника НАТО є нападом на усіх його членів і викликає відповідь усіх держав-членів Альянсу. Рішення щодо застосування 5 статті НАТО ухвалюється після консультацій між учасниками організації Статуту Північноатлантичного альянсу.
Про це заявив міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс, передає Reuters.
"Якщо ми хочемо миру в Україні, нам доведеться надати гарантії безпеки. Немає дешевшого способу гарантувати безпеку, ніж п'ята стаття НАТО", — сказав він.
Міністр зазначив, результат війни буде вирішено лише на полі бою.
"Було б ілюзією говорити, що ми не можемо забезпечити Україну всім необхідним", — сказав Ландсбергіс.
У листі до своїх колег з НАТО напередодні зустрічі голів МЗС країн Альянсу 3 грудня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО. Він наголосив, що Україна не погодиться на жодні "альтернативи, сурогати чи замінники" повноправного членства України в НАТО.
Перспективи вступу України в Альянс
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".
1 жовтня новопризначений Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що його пріоритетом на посаді є наближення України до членства в Альянсі.
16 жовтня Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги України. Загалом оприлюднений главою держави документ складається з п'ятьох розділів. Перший пункт стосується запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".