Сполучені Штати Америки (США) та Німеччина не готові надавати Україні рекомендацію щодо запрошення до НАТО.
Про це Суспільному повідомило джерело в Альянсі.
"Проблема лежить в основному в площині США та Німеччини. Ми можемо лише здогадуватися, що їх найбільше турбує, але вступ України до НАТО не стоїть на порядку денному", — зазначило джерело.
Водночас джерело повідомило, що проти запрошення України до Альянсу виступають Словаччина та Угорщина, "але це видно із заяв їхніх політиків".
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до союзників по НАТО із проханням надати офіційне запрошення Україні до Альянсу під час зустрічі міністрів закордонних справ, яка відбудеться 3-4 грудня в Брюсселі. Про це повідомило агентство Reuters 29 листопада, посилаючись на текст листа, з яким ознайомилося агентство.
На думку Сибіги, зараз є найкращий час для такого кроку. Міністр вважає, що запрошення стане "адекватною відповіддю союзників на постійну ескалацію російської агресії". Він звертає увагу на залучення Росією десятків тисяч північнокорейських військових і використання України як випробувального полігону для новітніх озброєнь.
Сибіга наголосив, що запрошення України до НАТО має бути одним із ключових результатів майбутньої зустрічі глав зовнішньополітичних відомств країн-членів Альянсу. За його словами, це стане важливим сигналом підтримки та єдності перед обличчям спільних загроз.
Перспективи вступу України в Альянс
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".
1 жовтня новопризначений Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що його пріоритетом на посаді є наближення України до членства в Альянсі.
16 жовтня Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги України. Загалом оприлюднений главою держави документ складається з п'ятьох розділів. Перший пункт стосується запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".