Перейти до основного змісту

У НАТО нема консенсусу щодо швидкого запрошення України в Альянс — Reuters

Зірка НАТО біля штаб-квартири Альянсу в Брюсселі, Бельгія. Omar Havana/Getty Images

Північноатлантичний альянс (НАТО) навряд чи прислухається до заклику України про запрошення до членства на засіданні голів МЗС у вівторок, 3 грудня.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на західних дипломатів, які говорили на умовах анонімності.

За словами дипломатів, серед 32 членів НАТО нині нема ознак необхідного консенсусу щодо запрошення України в Альянс.

"Потрібні будуть тижні та місяці, щоб досягти консенсусу. Я не думаю, що це станеться завтра, я був би дуже здивований", — сказав високопоставлений дипломат НАТО.

Агентство зазначає, що таке рішення зруйнує надії України на політичний імпульс в чеканні на повернення обраного президента США Дональда Трампа до Білого дому.

Високопоставлений американський чиновник сказав, що зустріч буде зосереджена на посиленні підтримки України, щоб вона мала найсильнішу можливу позицію наступного року "під час імовірних переговорів".

"Найкращий спосіб зробити це — збільшити фінансування, боєприпаси та мобілізацію", — сказав чиновник на умовах анонімності.

Хоча НАТО оголосило, що Україна приєднається до його лав і що шлях країни до Альянсу є "незворотним", воно не надіслало запрошення та не встановило часові рамки членства.

Reuters зазначає, що будь-яке таке рішення залежатиме насамперед від домінантної сили НАТО — США, тому незабаром це буде питання для Дональда Трампа, коли він повернеться на посаду президента.

Представники адміністрації Байдена усвідомлюють, що будь-який важливий крок щодо України в ідеалі повинен мати підтримку нового уряду, щоб він мав тривалий вплив.

Трамп критикував масштаби допомоги США Києву та заявив, що завершить війну за день. Але він не оприлюднював детального плану, як він буде розв'язувати конфлікт.

Деякі члени НАТО, наприклад Угорщина, відкрито виступили проти приєднання України до альянсу. Але деякі інші — нинішні уряди США та Німеччини — сигналізували, що вони вважають що для запрошення не настав відповідний час.

У листі до своїх колег з НАТО напередодні зустрічі міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО. Він наголосив, що Україна не погодиться на жодні "альтернативи, сурогати чи замінники" повноправного членства України в НАТО.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

1 жовтня новопризначений Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що його пріоритетом на посаді є наближення України до членства в Альянсі.

16 жовтня Зеленський у Верховній Раді представив план перемоги України. Загалом оприлюднений главою держави документ складається з п'ятьох розділів. Перший пункт стосується запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".

Топ дня

Вибір редакції