Перейти до основного змісту

Вибори у США: Трамп обраний президентом, голоси до Конгресу ще рахують. Текстовий онлайн Суспільного

Оновлюється
День виборів у США. Суспільне Новини

5 листопада у США відбулися вибори — президентські та до обох палат Конгресу. За посаду президента змагались колишній президент, республіканець Дональд Трамп та чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс.

Як свідчить паралельний підрахунок Associated Press, Трамп вже набрав 270 мінімально необхідних для перемоги голосів виборників та оголосив про свою перемогу.

Остаточних підрахунків голосів за президента ще немає в кількох штатах, також тривають підрахунки результатів на виборах у Сенат (там республіканці вже гарантували собі більшість) та Палату представників Конгресу.

Суспільне стежить за останніми новинами з виборів, а наші кореспонденти працюють у США— читайте оновлення у нашому текстовому онлайні.

Дивіться підрахунок голосів в режимі реального часу на нашій інтерактивній мапі.

Що читати про вибори-2024 у США:

Підрахунок Associated Press: Трамп переміг у "хиткій" Неваді

Паралельний підрахунок голосів Associated Press віддає Дональду Трампу перемогу в шостому "хиткому" штаті Невада— він наразі має 301 голос виборників проти 226 у Камали Гарріс.

Без остаточних підрахунків залишився лише один штат — "хитка" Арізона.

Також тривають підрахунки результатів виборів до обох палат Конгресу — уже відомо, що республіканці матимуть більшість у Конгресі, водночас для більшості у Палаті представників їм треба набрати ще шість місць.

Стежте за підрахунком результатів у нашій мапі від АР, яка оновлюється в режимі реального часу:

Axios: Ілон Маск брав участь у телефонній розмови Зеленського і Трампа

6 листопада під час телефонної розмови обраного президента США Дональда Трампа та президента України Володимира Зеленського був присутній американський бізнесмен Ілон Маск.

Про це повідомляє видання Axios з посиланням на власні джерела.

Зазначається, що після того, як Зеленський привітав Трампа з перемогою, обраний президент США відповів, що продовжить підтримувати Україну, однак Трамп не став вдаватися в деталі.

За даними кількох джерел видання, Зеленський вважає, що розмова з обраним президентом США "пройшла добре", і після неї в українського президента "не збільшилась тривожність з приводу перемоги Трампа".

"У Зеленського не залишилося почуття розпачу", — повідомило джерело.

Ілон Маск, який теж приєднався до розмови, запевнив, що продовжить надавати Україні допомогу — доступ до терміналів супутникового зв'язку Starlink. Коментувати інформацію джерел щодо змісту розмови Маск відмовився.

За словами поінформованих джерел, Трамп та Зеленський не заглиблювалися в політичні питання, зокрема щодо плану Трампа припинити війну та щодо перспективи подальшої допомоги США.

Перед інавгурацією Трампа 50 тисяч людей вийдуть на протест у Вашингтоні

За два дні до інавгурації обраного президента США Дональда Трампа у Вашингтоні, де й має відбутися присяга, близько 50 тисяч людей зберуться на протест проти президентства та за права людей.

Про це повідомляє The Washington Post.

За оцінками організаторів, 18 січня, за два дні до інавгурації Трампа, в акції під назвою "Народний марш на Вашингтон" візьмуть участь 50 000 людей.

До Служби національних парків у регіоні подано понад 10 заявок про мітинги до кінця січня 2025 року. Плануються заходи, пов'язані з виборами, демократією, абортами і війною між Ізраїлем і Газою, а також демонстрація "Маршу жінок".

Що може отримати Ілон Маск через перемогу Трампа на виборах США

Американський бізнесмен Ілон Маск витратив понад сто мільйонів доларів на президентську кампанію Дональда Трампа. Тепер він може отримати місце у Білому домі та фінансування уряду для своїх компаній. Таку аналітику наводить кореспондент BBC з Північної Америки Ентоні Зурчер.

1. Акції та вартість компаній

Журналіст BBC зазначає, що співпраця Маска з новообраним президентом підвищила вартість акцій компанії Tesla, а разом з цим і його чистий капітал, який зараз оцінюється в 290 мільярдів доларів.

Ціна акцій Tesla підскочила більш ніж на 12% після новин про перемогу Трампа 6 листопада. Також Трамп пообіцяв знизити податки для корпорацій і багатих американців.

2. Місце в Білому домі

Після того, як Ілон Маск публічно підтримав Трампа своїм ім’ям, грошима та чималою кількістю публікацій у своїй платформі Х (раніше Twitter), він може отримати місце в Білому домі, пише BBC.

Обраний президент заявив, що на другий термін він запросить Маска до своєї адміністрації, щоб усунути марнотратство уряду. Це питання чоловіки обговорювали під час інтервʼю Трампа в серпні 2024 року.

3. Федеральне фінансування своїх компаній

Компанія SpaceX є однією із домінуючих на американському ринку. Проте тісні зв'язки із Білом домом дозволять Маску укладати ще більше угод та отримувати федеральне фінансування.

Бізнесмен неодноразово критикував свої конкурентів, включаючи Boeing, за структуру їхніх державних контрактів, яка, на його думку, не стимулює завершувати проєкти в межах бюджету вчасно.

Трамп призначить Сьюзан Вайлс головою апарату Білого дому при своїй адміністрації

Сьюзан Вайлз очолить апарат Білого дому під час другого терміну президентства Дональда Трампа. Вона була його радницею під час першого терміну. Вайлз перша жінка в історії США, яка обійме цю посаду. Про це йдеться в заяві Трампа, яку опублікував кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс.

Президент вибрав собі людину, з якою він тісно співпрацював раніше, яка добре його знає та близька до його родини. Газета The New York Post пише, що Вайлз допомагала Трампу з адвокатами в його кримінальних і цивільних справах.

"Сьюзі сильна, розумна, має новаторське бачення, нею захоплюються і її поважають. Я не сумніваюся, що нею пишатиметься країна", — йдеться в заяві Трампа.

Трамп: "Думаю, ми поговоримо з Путіним"

Обраний президент США Дональд Трамп в інтерв'ю NBC News заявив, що ще не спілкувався з російським очільником Путіним, та додав: "Думаю, ми поговоримо".

Він також підтвердив, що вже говорив з українським президентом Володимиром Зеленським, але не розкрив подробиць розмови.

Трамп також розповів про свої телефонні розмови з Камалою Гарріс та президентом Джо Байденом після виборів:

"Дуже приємні дзвінки, взаємна повага," — сказав Трамп. Він додав, що Гарріс "говорила про перехід влади і сказала, що хотіла б, щоб це відбулося якомога плавніше, з чим я, звісно, погоджуюся."

Путін привітав Трампа з перемогою

Лідер Росії Володимир Путін під час свого виступу на пленарній сесії дискусійного клубу "Валдай" заявив, що вітає обраного президента США Дональда Трампа з перемогою на виборах та готовий з ним вести дискусію та працювати.

Російський очільник сказав, що Росія готова працювати "з будь-яким президентом США, якому надасть довіру американський народ". За словами Путіна, передвиборчі заяви Трампа про бажання "завершити українську кризу" та відновити відносини з Росією "заслуговують на увагу".

Байден: ми приймаємо вибір, який зробила країна

Джо Байден під час свого виступу щодо результатів виборів заявив, що його адміністрація зробить усе, аби мирно передати владу Трампу 20 січня.

"Понад 200 років Америка втілювала великий експеримент із самоврядування. Люди голосують і вибирають лідерів і роблять це спокійно. Щодо демократії — воля людей завжди є головною", — зазначив він.

Байден також подякував Камалі Гарріс за передвиборчу кампанію та загалом за працю:

"Вона провела кампанію, що надихнула, і всі змогли побачити те, за що я так рано став цінувати її характер. Вона має міцний стрижень. У неї сильний характер, це правда. Вона віддала все своє серце і всі свої зусилля, і вона і вся її команда повинні пишатися кампанією, яку вони провели", — прокоментував діяльність Гарріс президент Сполучених Штатів.

За словами Джозефа Байдена, його команда залишає після себе найсильнішу економіку у світі.

Байден звертається до американців після поразки Гарріс

Президент США Джо Байден виступає з промовою щодо результатів президентських виборів — це його перший виступ після поразки Камали Гарріс.

Що світові ЗМІ пишуть про перемогу Трампа та майбутнє американської зовнішньої політики

Перемога Дональда Трампа — головна тема у світових ЗМІ. Видання аналізують, як Трампу вдалось повернутись у Білий Дім попри кримінальні обвинувачення та вирок, використовуючи популізм та розчарування діями адміністрації Байдена. "Інша країна”, “вражаючий політичний камбек” та “подарунок Кремлю” — коротко переповідаємо матеріали.

Байден висловив підтримку Гарріс після її поразки на виборах

Президент США Джо Байден висловився на підтримку кандидатки від Демократичної партії Камали Гарріс після її поразки на виборах, де вона поступилася республіканцю Дональду Трампу.

Заяву Байдена опублікували на сайті Білого дому.

Президент наголосив, що Гарріс очолила "історичну кампанію".

"Вибір Камали на посаду віцепрезидентки був першим і одним з найкращих рішень, які я прийняв у 2020 році, коли став кандидатом у президенти. Її історія уособлює найкращі цінності Америки, і я впевнений, що вона продовжить писати цю історію", – зазначив Байден.

Він наголосив, що Гарріс залишиться активною політичною фігурою, яка продовжить працювати на благо всіх американців.

Байден відзначив її роль як лідера, на якого "рівнятимуться майбутні покоління", і підкреслив, що її праця залишить відбиток в історії країни.

Сі Цзіньпін привітав Трампа з перемогою на виборах

Лідер Китаю Сі Цзіньпін привітав республіканця Дональда Трампа з перемогою на президентських виборах у США й закликав до стабільності між двома найбільшими економіками світу.

Про це повідомляє Bloomberg.

Сі надіслав вітальне послання новообраному американському президенту й висловив бажання зберегти відносини США та Китаю "здоровими".

Лідер КНР додав, що Китай і США повинні "знайти спосіб правильно уживатися в новій ері, що піде на користь обом країнам і всьому світу".

Зазначається, що Сі час від часу говорить про нову еру для Китаю, яка створює можливості для його країни стати більш впливовою у світі, тоді як США занепадають.

Міністерство закордонних справ Китаю також привітало Трампа з перемогою.

"Ми поважаємо вибір американського народу і вітаємо пана Трампа з обранням на посаду президента Сполучених Штатів", — йдеться в заяві китайського МЗС.

Видання зазначає, що зазвичай Пекін "оперативно" вітає переможця президентських виборів у Штатах, за винятком перемоги демократа Джо Байдена у 2020 році. Китай був однією з небагатьох країн, які утримувалися від коментарів протягом кількох днів, поки Трамп оскаржував результати виборів.

Перші, досить теплі коментарі Пекіна контрастують зі складними відносинами Трампа з Китаєм під час першого президентського терміну республіканця. У 2018 році між країнами спалахнула торгівельна війна, а не так давно Трамп погрожував запровадити тарифи в 60% на китайські товари, як тільки повернеться до Білого дому.

Трамп також дратував Пекін своєю риторикою під час пандемії коронавірусу, хоча пізніше й заявив, що припинить використовувати термін "китайський вірус".

Трюдо привітав Трампа з перемогою і обговорив з ним партнерство Канади та США

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо привітав обраного президента США Дональда Трампа із перемогою і обговорив з ним партнерство двох країн.

Про це йдеться у заяві канцелярії прем'єр-міністра.

"Два лідери обговорили міцне та успішне партнерство між Канадою та Сполученими Штатами, обговорили торгівлю, зокрема Угоду між Канадою, США та Мексикою, яку президент Трамп і прем’єр-міністр Трюдо успішно досягли під час першого президентського терміну", — йдеться у повідомленні.

Крім того, лідери країн обговорили"загальну зацікавленість у безпечних і надійних ланцюжках поставок та боротьбу з несумлінною торгівельною практикою у світовій економіці".

Також сторони обговорили "безпеку Північної Америки" та "домовлялися підтримувати тісний контакт".

CNN зазначає, що у Трюдо і Трампа були непрості стосунки. Зокрема, 2019 року канадський прем'єр-міністр потрапив на вірусне відео, де він говорив про Трампа з Борисом Джонсоном, Еммануелем Макроном і Марком Рютте, які тоді були лідерами Великої Британії, Франції та Нідерландів відповідно. Своєю чергою, Трамп на той час назвав Трюдо "дволиким".

Трамп розмовляв з президентом Південної Кореї про загрози з боку КНДР

Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль привітав Дональда Трампа з його "величезною перемогою" та обговорив зміцнення безпеки та економічного співробітництва між союзниками, пише АР.

Президенти обговорили також ядерну загрозу з боку Північної Кореї, через її систематичні запуски ракет в бік Японського моря, а також роль військ КНДР в підтримці Росії у війні проти України.

Юн і Трамп домовилися найближчим часом організувати особисту зустріч.

Politico: адміністрація Байдена збирається направити Україні останній пакет військової допомоги

Адміністрація Байдена збирається направити Україні останній пакет військової допомоги на понад 6 мільярдів доларів, побоюючись припинення підтримки Києва після вступу на посаду Дональда Трампа, який переміг на виборах, повідомляє Politico з посиланням на джерела.

У цю суму входять 4,3 млрд доларів, які можна витратити на зброю з існуючих запасів, і 2,1 млрд доларів — на постачання контрактів з оборонними компаніями США.

Трамп прийняв запрошення Білого дому від Байдена

Обраний президент США Дональд Трамп прийняв запрошення чинного президента Джо Байдена зустрітися в Білому домі, щоб обговорити перехід президента, пише АР з посиланням на кампанію Трампа.

Дата ще не оголошена, але директор із комунікацій республіканця Стівен Ченг сказав, що це "відбудеться найближчим часом". Ченг сказав, що Трамп "дуже оцінив" вітальний дзвінок Байдена в середу.

Зеленський поговорив телефоном з Трампом

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що провів "чудову" телефонну розмову з обраним президентом США Дональдом Трампом, під час якої привітав його з перемогою на президентських виборах.

"Ми домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати співпрацю. Сильне та непохитне лідерство США життєво важливе для світу та для справедливого миру", — написав Зеленський у мережі Х.

Трамп здобуває перемогу в ще одному штаті

Паралельний підрахунок голосів Associated Press віддає Дональду Трампу перемогу в штаті Аляска — він наразі має 295 голосів виборників проти 226 у Камали Гарріс, яка здобула ще два голоси зі штату Мен.

Без остаточних підрахунків залишились лише два штати: "хиткі" Арізона та Невада.

Камала Гарріс виступає з промовою щодо результатів виборів

Камала Гарріс виступає перед своїми прихильниками після поразки на виборах президента США. Суспільне транслює наживо.

Гарріс почала свою промову із подяки всім, хто віддав за неї свої голоси на виборах. Також вона подякувала чинному президенту Джо Байдену "за його віру та підтримку" та кандидату у віцепрезиденти Тіму Волзу.

Камала Гарріс підтвердила, що розмовляла зі своїм опонентом Дональдом Трампом, привітала його з перемогою на виборах та сказала, що допоможе йому та його команді у питанні зайняття посад.

"Я також сказала, я буду допомагати йому і його команді із зайняттям посади. І це буде мирна передача влади, головний принцип будь-якої американської демократії", — сказала Камала Гарріс.

Вона також сказала, що "прийняла результати" президентських виборів, оскільки "цей принцип, як і багатьох інших, відрізняють демократію від монархії або тиранії".

Підрахунок результатів виборів президента США: Трамп переміг ще в одному штаті

Дональд Трамп здобуває перемогу у п'ятому з семи "хитких" штатів — Мічигані. Обраний президент, згідно з паралельним підрахунком голосів Associated Press, має 292 голосиДля перемоги достатньо 270 виборників проти 224 у Камали Гарріс.

Остаточних підрахунків немає у штатах Аляска, Арізона, Мен та Невада.

Також ще тривають підрахунки результатів голосування за членів Сенату та Палати представників Конгресу.

Байден подзвонив Трампу привітати з перемогою — AP

Президент Джо Байден зателефонував обраному президенту Трампу, щоб привітати з перемогою на виборах та запросити до Білого дому для обговорення перехідного періоду, повідомляє Associated Press з посиланням на Білий дім.

Там повідомили, що дату зустрічі узгодять найближчим часом.

Гарріс подзвонила Трампу та привітала з перемогою — AP

Камала Гарріс зателефонувала обраному президенту Дональду Трампу, щоб привітати його з перемогою на виборах, повідомив високопоставлений помічник Гарріс на умовах анонімності, повідомляє Associated Press.

Він зазначив, що Гарріс обговорила з Трампом "важливість мирної передачі влади" напередодні запланованої промови Камали щодо результатів виборів президента США.

Гарріс готується виступити з промовою про визнання поразки

Камала Гарріс досі ще не прокоментувала перемогу Дональда Трампа на виборах президента. Вона готується виступити з промовою, у якій визнає свою поразку, о 16:00 за східним часом (23:00 за Києвом), повідомляє Reuters з посиланням на джерело.

NBC News з посиланням на двох помічників Гарріс повідомляє, що вона планує зателефонувати Трампу, щоб визнати поразку. Також, за словами джерел NBC News, Трампу зателефонує і Байден, який теж виступить з публічною заявою щодо результатів виборів.

Підхід Байдена до перемоги Трампа полягатиме в тому, щоб зробити все те, чого Трамп не зробив, коли Байден переміг у 2020 році: зателефонувати, щоб привітати його, запросити до Білого дому та бути присутнім на його інавгурації, зазначив представник Білого дому. Білий дім раніше заявляв, що Байден відвідає інавгурацію, якщо Трамп переможе.

Пропозиції щодо абортів перемагають у 7 штатах

Незважаючи на значні втрати демократів у Сенаті та Білому домі, центральне питання партії щодо захисту репродуктивних прав пройшло набагато краще по всій країні, пише АР. Захисники прав на аборти перемогли в семи штатах.

Останнім штатом, який підтримав право на аборти до ранку середи, була Монтана, де прихильники прав на аборти наполягали на тому, щоб закріпити права на аборти до досягнення життєздатності плода в конституції штату як гарантію від майбутніх відкатів. Хоча немає чітких часових рамок, лікарі кажуть, що життєздатність — це десь після 21 тижня.

У трьох інших штатах — Флориді, Небрасці та Південній Дакоті — виборці відкинули заходи, які створили б конституційне право на аборти.

Контроль над Палатою представників США все ще залишається під питанням

Республіканці зайняли Білий дім і Сенат, але їхня перевага в Палаті представників все ще під питанням, пише АР.

Оскільки майже 60 місць до Палати представників все ще не визначені, будь-яка партія може отримати контроль над палатою.

Як відзначає АР, для демократів більшість у Палаті представників є останньою надією закріпитися у Вашингтоні та протистояти владі Трампа. Якщо ж республіканці отримають більшість у Палаті представників, вони зможуть легше втілювати плани Трампа, включаючи розширення податкових скорочень, фінансування жорстких заходів на кордоні та демонтаж частини федерального уряду.

Республіканець Дональд Трамп стане новим президентом США

Трамп уже отримав 277 голосів виборників з 270 необхідних. Про це свідчить паралельний підрахунок Associated Press.

78-річний Трамп здобув перемогу у всіх сімох ключових штатах. Це означає, що він буде лідером країни вдруге і востаннє. Виборники голосуватимуть 17 грудня. А 6 січня Конгрес затверджує результати цього голосування і буде офіційно оголошено ім'я нового президента США.

Арізона закріплює права на аборти

Виборці в Арізоні схвалили закон про основне право на аборт і заборону штату обмежувати або забороняти аборти до 24 тижнів.

Як пише АР, це велика перемога для прихильників прав на аборти. Поправка штату Арізона є шостим заходом щодо захисту або розширення прав на аборти, прийнятим на цей час на цих виборах. Це сталося після того, як на початку цього року Верховний суд Арізони дозволив застосувати закон 1864 року, який забороняв майже всі аборти, але потім законодавча влада швидко скасувала його.

Президентка Єврокомісії фон дер Ляєн привітала Трампа

"ЄС і США – це більше, ніж просто союзники. Нас пов’язує справжнє партнерство між нашим народом, який об’єднує 800 мільйонів громадян. Тож давайте працювати разом над сильним трансатлантичним планом денним, який продовжуватиме працювати для них", — привітала Трампа президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Генсек НАТО Рютте привітав Трампа з перемогою

“Я щойно привітав Дональда Трампа з обранням на посаду президента Сполучених Штатів. Його лідерство знову буде ключовим для збереження сили нашого Альянсу. Я з нетерпінням чекаю на нову співпрацю з ним задля просування миру через силу в рамках НАТО”, — написав генсек НАТО Марк Рютте.

Зеленський привітав Трампа з перемогою на виборах

Президент України Володимир Зеленський привітав Трампа з "вражаючою перемогою".

"Пригадую нашу чудову зустріч із президентом Трампом у вересні, коли ми детально обговорили стратегічне партнерство між Україною та США, План перемоги і шляхи припинення російської агресії проти України", — написав Зеленський.

Він додав, що розраховує на подальшу двопартійну підтримку України та на "епоху сильних Сполучених штатів під рішучим керівництвом президента Трампа", що допоможе наблизити справедливий мир в Україні.

Трамп оголосив про свою перемогу, виступивши у своєму штабі у Флориді

Трамп вийшов на сцену у своєму виборчому штабі у Вест-Палм-Біч, штат Флорида, та подякував своїм прихильникам за те, що "вибрали його 47-м президентом США".

Дональд Трамп під час виступу у своєму штабі у Вест-Палм-Біч, штат Флорида. 6 листопада 2024 року. REUTERS/Brendan Mcdermid

За підрахунками Associated Press, Трамп зараз має 267 з 270 необхідних голосів виборників. Він лідирує у всіх п'яти ключових штатах, де ще не визначили переможця. Камала Гарріс своєю чергою має 224 голоси — вона отримала ще 10 голосів, здобувши перемогу в Міннесоті, свідчать дані АР.

АР: Трамп перемагає в Пенсильванії

Дональд Трамп перемагає у третьому "хиткому" штаті — Пенсильванії та здобуває загалом 267 голоси виборників — до перемоги йому треба ще три голоси, свідчать підрахунки Associated Press.

Гарріс отримує чотири бали у Нью-Гемпширі

Associated Press віддає перемогу у штаті Нью-Гемпшир Камалі Гарріс — вона отримує загалом 214 голосів виборників проти 247 у Трампа.

Голосування у США завершено — закрились останні дільниці

На Алясці, найзахіднішому штаті США, закрились дільниці — голосування на виборах закінчилось.

За останніми підрахунками, Трамп має 247 голосів виборців, Гарріс — 210. Переможець у п'ятьох з семи "хитких" штатів поки не відомий, однак наразі в них лідирує Трамп.

Трамп бере другий "хиткий" штат — Джорджію

АР віддає Дональду Трампу перемогу у Джорджії — це вже другий "хиткий" штат після Північної Кароліни. З 16 голосами з Джорджії та ще одним голосом від округу в штаті Небраска Трамп має наразі 247 голосів виборників.

Джорджія стала першим штатом на цих виборах, результати голосування в якому відрізняються від виборів 2020 року — тоді у Джорджії перемога була за Джо Байденом.

Камала Гарріс не звертатиметься до виборців у ніч виборів

Камала Гарріс не звертатиметься до виборців і ЗМІ у ніч виборів. Про це повідомляє наша кореспондентка зі штабу кандидатки. Виступ Гарріс може відбутись вранці за американським часом.

Вибори до Конгресу: республіканці здобувають більшість у Сенаті

Республіканці вперше за останні чотири роки повертають собі більшість у Сенаті — згідно з попередніми результами АР, Республіканська партія матиме щонайменше 51 місце зі 100, водночас демократи наразі гарантували собі 42 місця. Підрахунок голосів ще триває.

Також відбулись вибори до Палати представників Конгресу, яку переобирають повністю — усіх 435 членів. Наразі республіканці мають перевагу над демократами — 178 проти 141, підрахунок голосів триває.

Стежте за підрахунком голосів на виборах президента США, у Сенат та Палату представників на нашій інтерактивній мапі від AP, що оновлюється в режимі реального часу.

Закрились дільниці в передостанньому штаті — на Гаваях

Перемогу в штаті Гаваї віддають Камалі Гарріс — вона отримує ще 4 голоси виборників і загалом має 209 голосів. У Трампа залишається 230.

За годину закриються дільниці в останньому штаті — на Алясці.

Проміжні результати: 230 проти 205 голосів на користь Трампа

Камалі Гарріс віддають перемогу у Вірджинії — це приносить їй ще 13 голосів виборників. У Трампа — 230 голосів.

Ситуація у п'яти "хитких" штатах — без змін: переможець ще не визначився, однак в усіх поки лідирує Трамп. З "хиткої" Невади немає даних.

Камала перемагає в Орегоні та Нью-Мексико

Камала Гарріс має 192 голоси виборників проти 230 у Трампа — АР оголосило її переможницею у штатах Орегон та Нью-Мексико, які дають 8 та 5 голосів відповідно.

У п'яти "хитких" штатах досі не визначився переможець, однак лідирує Трамп.

Трамп бере перший "хиткий" штат — Північну Кароліну

AР віддає перемогу Трампу в першому з семи ключових штатів — Північній Кароліні. Він отримує ще 16 голосів та загалом здобуває наразі 230.

У "хитких" Арізоні, Джорджії, Віскончині, Мічигані та Пенсильванії ще не визначився переможець — за останніми підрахунками, там зараз лідирує Трамп. З сьомого "хиткого" штату Невада поки немає даних.

Камала Гарріс отримує одразу 66 голосів з двох штатів

Виборчі дільниці закрились у традиційно демократичних штатах Каліфорнія та Вашингтон — АР віддає перемогу в них Камалі Гарріс: наразі вона має 179 голосів виборників, у той час як Трамп — 214. Він здобув ще чотири голоси в Айдахо.

Проміжні результати: 210 проти 113 голосів на користь Трампа

Дональд Трамп, за підрахунками АР, отримує ще 12 голосів — по шість за перемогу у штатах Айова та Канзас.

Гарріс тим часом отримує ще 4 голоси — 3 зі столиці Вашингтону та 1 — з 1-го округу у штаті Мен.

*Небраска та Мен — два штати, які розподіляють голоси виборців: два голоси дістаються переможцю в усьому штаті та по одному – переможцю з округів.

Дільниці закрились ще в трьох штатах: проміжні результати

У штатах Монтана та Юта закрили дільниці — АР віддає перемогу в них Трампу. За попередніми розрахунками, він має вже 198 голосів — додались:

  • Небраска 3 округ — 1 голос;
  • Міссурі — 10 голосів;
  • Монтана — 4 голоси;
  • Юта — 6 голосів.

Тим часом Камала Гарріс бере Колорадо — 10 голосів.

Трамп отримує ще 40 голосів від штату Техас

АР оголошує Трампа переможцем у штаті Техас — він отримує ще 49 голосів виборників, загалом наразі 177 проти 99 у Гарріс.

Техас — традиційно "червоний" штат: кандидат від республіканців виграє тут на кожних виборах вже майже 50 років.

99 голосів у Гарріс проти 137 у Трампа — республіканець забирає Огайо

Associated Press оголошує Дональда Трампа переможцем в штаті Огайо, де дільниці закрились майже дві години тому, — він отримує ще 17 голосів виборників.

Тим часом почались підрахунки у п'ятому "хиткому" штаті — Вісконсині. Наразі там лідирує Трамп. Ще в жодному з ключових штатів не визначився переможець.

21:00 за східним часом — ще в низці штатів закрились дільниці

Камала Гарріс наразі має 99 голосів виборників, Дональд Трамп — 120.

До Трампа відходять штати:

  • Північна Дакота — 3 голоси;
  • Південна Дакота — 3 голоси;
  • Луїзіана — 8 голосів;
  • Вайомінг — 3 голоси;
  • Небраска — 2 голоси (переможець у штаті загалом).

*Небраска та Мен — два штати, які розподіляють голоси виборців: два голоси дістаються переможцю в усьому штаті та по одному – переможцю з округів.

Водночас Камалі Гарріс АР віддає штат Нью-Йорк — 28 голосів.

Камала Гарріс отримує перемогу ще в двох штатах

АР віддає перемогу Камалі Гарріс у ще двох штатах — Делавері (+3 голоси) та Іллінойсі (+19 голосів).

За останніми підрахунками, Гарріс має 71 голос виборників проти 101 у Трампа.

У жодному з чотирьох "хитких" штатів, де вже закінчилось голосування, ще не визначився переможець: наразі Трамп лідирує у Джорджії та Північній Кароліні, Гарріс — у Мічигані та Пенсильванії.

Дільниці закрились в Арканзасі — АР віддає перемогу Трампу, Гарріс тим часом бере Нью-Джерсі

За підрахунками АР, Трамп наразі має 101 голос виборників, Гарріс — 49.

Перемогу в штаті Арканзас віддають Трампу — він отримує ще 6 голосів. Гарріс отримує ще 14 голосів з Нью-Джерсі

Яка ситуація у "хитких" штатах: попередні підрахунки АР

Дільниці закрились вже у чотирьох з семи "хитких штатів": Джорджії, Північній Кароліні, Мічигані та Пенсильванії.

За проміжними розрахунками АР, Трамп наразі лідирує у Джорджії, а Гарріс — у Північній Кароліні, Мічигані та Пенсильванії.

3:00 за Києвом — у низці штатів о 20:00 за східним часом закрились дільниці

Дільниці закрились вже загалом у 16 штатах — до них додалась зокрема "хитка" Пенсильванія.

За розрахунками АР, Трамп наразі має 95 голосів виборників, Гарріс — 35.

На додачу до Індіани, Кентуккі та Західної Вірджинії Трамп отримує голоси з:

  • Міссісіпі — 6 голосів;
  • Алабами — 9 голосів;
  • Оклахоми — 7 голосів;
  • Теннессі — 11 голосів;
  • Флориди — 30 голосів;
  • Південної Кароліни — 9 голосів.

Водночас Камалі Гарріс, крім Вермонту, АР віддає перемогу в таких штатах:

  • Массачусетс — 11 голосів;
  • Коннектикут — 7 голосів;
  • Род-Айленд — 4 голоси;
  • Меріленд — 10 голосів.

Голосування завершилось у Західній Вірджинії — AP віддає перемогу Трампу

Associated Press оголосило Трампа переможцем у штаті Західна Вірджинія — він наразі попередньо має 23 голоси виборників проти 3 голосів у Гарріс.

Як пояснюють в АР, Західна Вірджинія — один з двох штатів, де Трамп переміг у кожному окрузі у 2016 та 2020 роках. Жоден демократ не виграв президентських виборів у Західній Вірджинії після Білла Клінтона в 1996 році, а республіканці контролюють кожну партійну посаду у штаті.

Дільниці закрились вже у шести штатах, зокрема у "хиткій" Джорджії

О 19:00 за східним часом (2:00 за Києвом) у США закрились виборчі дільниці в Кентуккі, Індіані, Південній Кароліні, Вермонті, Вірджинії та ключовому штаті Джорджія.

На нашому сайті в режимі реального часу оновлюється мапа з результами від Associated Press — тут ми пояснювали, як працює їхня система підрахунку голосів.

АР вже "віддали" штати Кентуккі та Індіана (традиційно прореспубліканські) Дональду Трампу, а Вермонт (продемократичний) — Камалі Гарріс. За їхніми підрахунками, Трамп наразі має 19 голосів виборників, Гарріс — 3.

Нагадаємо, кожен штат пропорційно до кількості населення має свою кількість голосів виборників (наприклад, найбільша Каліфорнія має 54 голоси виборників, а найменша Аляска — 3). Кандидат, за якого проголосувала більшість населення штату, отримує всі голоси колегії виборників цього штату.

Усього в усіх штатах країни— 538 виборників. Щоб перемогти, кандидат у президенти має отримати мінімум 270 голосів виборників.

Результати екзитполу в "хиткій" Пенсильванії: 47% надають перевагу Трампу, 46% — Гарріс

Reuters оприлюднили результати екзитполу від Edison Research у Пенсильванії: 47% виборців сказали, що вони позитивно ставляться до Трампа — такий самий результат був під час екзитполу на виборах у 2020 році. 51% ставляться до Трампа негативно, порівняно з 52% у 2020 році.

46% виборців сказали, що позитивно ставляться до Гарріс — під час екзитполу в 2020 році Байден мав 50%. 53% відповіли, що ставляться до Гарріс негативно, порівняно з 49% у Байдена в 2020 році.

Перші дільниці закрились в штатах Індіана та Кентуккі

Перші дільниці припинили свою роботу у частині штатів Індіана та Кентуккі о 18:00 за східним часом (1:00 за Києвом). Почалися перші підрахунки голосів — стежте на нашій інтерактивній мапі.

Трамп заявив про "масові фальсифікації" у Філадельфії, штат Пенсильванія

"Багато розмов про масові ФАЛЬСИФІКАЦІЇ у Філадельфії. Правоохоронні органи на підході!!!", — написав Трамп у своїй соцмережі Truth Social.

Водночас у департаменті поліції Філадельфії повідомили, що не знають, що мав на увазі Трамп, пише CNN. У поліції додали, що їм не відомо про жодні проблеми з голосуванням, які б вимагали реакції правоохоронних органів.

Пенсильванія — один з семи ключових штатів, які можуть зіграти вирішальну роль на виборах президента США. Після закриття виборчих дільниць на спеціальній сторінці нашого сайту в режимі реального часу будуть оновлюватись результати підрахунків голосів у "хитких" штатах.

Байден проводить день виборів у Білому домі без публічних заходів

У графіку президента США Джо Байдена в день виборів немає публічних виступів, а його прессекретарка Карін Жан-П'єр не буде проводити свій регулярний щоденний брифінг у вівторок, повідомляє АР.

Свій останній передвиборчий виступ Байден здійснив у суботу, коли виступив перед робітниками від імені кампанії Гарріс-Волза у Скрентоні, штат Пенсильванія.

Ілон Маск планує провести вечір виборів з Трампом — The New York Times

За словами людей, знайомих з розкладом Ілона Маска, у ніч виборів він планує бути на деяких вечірніх святкуваннях у резиденції Мар-а-Лаго в Палм-Біч, штат Флорида, та перебуватиме серед невеликої групи, яка разом з Трампом спостерігатиме за результатами виборів, повідомляють джерела The New York Times.

Трамп влаштовує кілька вечірок різного рівня ексклюзивності, зокрема вечерю для невеликої кількості донорів у Мар-а-Лаго і ще меншу зустріч для тих, хто буде спілкуватися з ним протягом вечора. Пізніше ввечері Трамп виступить перед більшою групою у конференц-центрі Палм-Біч.

Ілон Маск заявив, що він вже проголосував у штаті Техас.

ФБР: повідомлення про замінування виборчих дільниць, ймовірно, надходили з російських поштових адрес

У Федеральному бюро розслідувань США заявили, що погрози про замінування виборчих дільниць у кількох штатах, схоже, надійшли з російських поштових доменів. У ФБР додали, що наразі жодна з цих загроз не була визнана достовірною.

Раніше CNN повідомляло, що американські спецслужби вивчають електронну скриньку з російським інтернет-доменом як потенційне джерело неправдивих погроз про замінування на дільницях в штаті Джорджія.

Напередодні дня виборів ФБР, Офіс директора національної розвідки та Агентство з кібербезпеки і безпеки інфраструктури США оприлюднили спільну заяву, у якій попередили, що Росія та Іран намагатимуться втрутитись у президентські вибори, зокрема у ключових штатах. РФ у заяві назвали "найбільшою загрозою".

Джорджія — один з семи ключових штатів, які можуть визначити переможця виборів президента. Пояснюємо, що таке "хиткі штати" та на що звертати увагу, коли почнеться підрахунок голосів, — у нашому матеріалі.

У Капітолії затримали чоловіка з сигнальною пістолетом — поліція

Поліція Капітолію США повідомила, що в центрі для відвідувачів Капітолію затримали чоловіка з сигнальним пістолетом, від якого "пахло пальним". Чоловіка зупинили під час перевірки в центрі — його на сьогодні закрили для екскурсій, наразі поліція проводить розслідування.

Не тільки президента: кого ще сьогодні обирають на виборах у США

Окрім виборів президента, на яких змагаються Камала Гарріс та Дональд Трамп, у США 5 листопада відбувається ще низка голосувань:

  • вибори до Конгресу: обирають 34 зі 100 членів Сенату та повністю переобирають склад Палати представників (435 членів);
  • вибори губернаторів у низці штатів, зокрема у штатах Індіана, Північна Кароліна, Нью-Гемпшир, Вашингтон, Делавер, Міссурі, Монтана, Північна Дакота, Юта, Вермонт та Західна Вірджинія;
  • питання щодо права на аборт включене до виборчих бюлетенів у 10 штатах, зокрема в Арізоні і Неваді, де точиться боротьба за право на аборт;
  • питання щодо рекреаційного або медичного вживання марихуани — у чотирьох штатах: Флориді, Небрасці, Північній Дакоті та Південній Дакоті.

Голосують усі штати — Гаваї останніми відкрили дільниці

Найзахідніший американський штат Гаваї відкрив свої виборчі дільниці о 12:00 за східним часом (19:00 за Києвом). В усіх інших штатах люди вже голосують.

Традиційно на виборах у США є так звані "червоні" та "блакитні" штати — де виборці зазвичай голосують переважно за республіканців чи демократів відповідно. Водночас є "хиткі" штати, де практично до останнього не можна передбачити, хто переможе. На цих виборах їх сім — розповідаємо, які штати можуть зіграти ключову роль та в чому їхні особливості:

Трамп заявив, що не оскаржуватиме результати виборів, "якщо вони будуть чесними"

"Якщо це чесні вибори, я буду першим, хто визнає їх результати", — сказав Трамп у коментарі журналістам після того, як проголосував на одній з дільниць у Флориді. Водночас він не уточнив, що саме має на увазі під "чесними виборами", повідомляє Associated Press.

Також Трамп сказав, що не планує закликати своїх прихильників утриматися від насильства, якщо він програє: "Я не маю їм цього казати, тому що вони не жорстокі люди".

Трамп проголосував на виборах

Кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп разом з дружиною Меланією проголосував на дільниці в місті Палм-Біч, штат Флорида, повідомляє Associated Press. У коментарі журналістам він заявив, що "почувається дуже впевнено".

"Я провів чудову кампанію. Я думаю, що це була, можливо, найкраща з трьох. У першій кампанії ми досягли успіху. Друга була набагато кращою, але щось сталося. Я б сказав, що це найкраща кампанія, яку ми проводили", — сказав Трамп.
Дональд Трамп з дружиною Меланією після того, як проголосували на виборах. Палм-Біч, Флорида, 5 листопада 2024 року. AP/Evan Vucci

Штати Техас і Міссурі дозволили представникам Мін'юсту спостерігати за виборами на дільницях

Техас та Міссурі дозволили спостерігачам від Міністерства юстиції США спостерігати за виборами на виборчих дільницях після того, як суди відхилили їхні клопотання про блокування доступу до дільниць, пише BBC.

Мін'юст оголосив, що направить юристів для контролю за дотриманням правил голосування на дільницях у 86 юрисдикціях у 27 штатах, зокрема в Техасі та Міссурі. Це звичайна практика для Мін'юсту США надсилати співробітників для моніторингу місць голосування під час загальнонаціональних виборів.

Техас та Міссурі намагалися заблокувати цю процедуру в окремих судових позовах, але два різні суди відхилили аргументи штатів.

Коли будуть відомі результати виборів

Офіційно Конгрес оголосить ім'я нового президента 6 січня, а підрахунок голосів відбувається у кілька етапів. Однак великі ЗМІ та інформагентства традиційно самі підбивають підсумки голосування значно раніше: результати можуть бути відомі вже за кілька годин після закриття дільниць. Водночас іноді це займає більше часу — наприклад, у 2020 році знадобилось майже чотири дні, а в 2000-му — 36 днів.

Associated Press використовує свою методологію визначення переможця виборів, не лише підраховуючи голоси в день виборів, а й накладаючи їх на демографічні дані у штатах, історію голосування та статистику дострокового голосування.

Після закриття дільниць на сайті Суспільного почне оновлюватись мапа від АР — на ній у реальному часі можна буде відслідковувати підрахунок голосів не лише за президента США, а й на виборах у Конгрес.

Трамп оголосить про свою перемогу достроково, намагаючись вразити виборців, вважає його колишній радник Болтон

Джон Болтон, який був радником Трампа з нацбезпеки за його президенства у 2018-2019 роках, висловив думку, що Трамп оголосить про свою перемогу у день виборів між 21:00 та 22:00 за східним часом (4:00-5:00 6 листопада за Києвом), щоб вплинути на виборців штатів на Заході, де виборчі дільниці ще будуть відкриті.

На запитання, чи погодиться Трамп визнати поразку, Болтон відповів: "Звичайно, ні".

Напередодні таку ж думку висловив сенатор Берні Сандерс, який заявив, що Трамп потенційно може оголосити про свою дострокову перемогу.

Джей Ді Венс проголосував на виборах

Кандидат у віце-президенти США від республіканців Джей Ді Венс проголосував у Цинциннаті, штат Огайо, повідомляє Associated Press.

"Послухайте, я почуваюся добре. Ніколи не знаєш, поки не дізнаєшся, але я почуваюся добре щодо цих виборів", — сказав Венс після того, як він і його дружина проголосували.

Він додав, що пізніше поїде до Палм-Біч, штат Флорида, щоб бути разом з Дональдом Трампом, коли з'являться результати виборів.

Кандидат у віце-президенти США від республіканців Джей Ді Венс після голосування. Цинциннаті, штат Огайо, 5 листопада 2024 року . AP/Carolyn Kaster

Що показують останні опитування та ставки букмекерів

Згідно з опитуванням ABC, станом на 5 листопада Камала Гарріс має невелику перевагу над Дональдом Трампом — 48% проти 46,8%.

Водночас букмекери своїм фаворитом здебільшого називають Трампа, хоч його показник і впав порівняно з минулим тижнем. 4 листопада ринок ставок Polymarket оцінив його шанси виграти на рівні 58%, а минулого тижня контора давала 67%. Kalshi оцінив шанси республіканця на рівні 53%, тоді як минулого тижня було вище — 65%.

Ще одна платформа ставок PredictIt оцінила шанси Гарріс вище, ніж у Трампа. У букмекерів це сталося вперше майже за місяць. Згідно з даними контори, демократка має 53% шансів на перемогу, тоді як Трамп — 51%.

Алан Ліхтман, американський історик, політолог та автор методики визначення майбутнього президента США "13 ключів до Білого дому", радить не опиратись на дані опитувань, адже вони є ситуативними та можуть не враховувати фундаментальні питання, що впливають на вибір президента.

Ліхтман впевнений, що на цих виборах перемогу здобуде Гарріс — в інтерв'ю Суспільному він розповів, що таке "13 ключів до Білого дому" та чому, на його думку, більшість з них отримає чинна віцепрезидентка.

Генпрокурори з 47 штатів і трьох територій США закликали утриматись від насилля "незалежно від результатів виборів"

Національна асоціація генеральних прокурорів США оприлюднила заяву від імені двопартійної коаліції з 51 генпрокурора, у якій закликала людей зберігати мир і заздалегідь "засудити будь-які акти насильства, пов'язані з результатами виборів", незалежно від того, якими вони будуть.

Заяву підписали генеральні прокурори всіх штатів США, окрім Індіани, Монтани і Техасу. Також до неї приєднались генпрокурори з округу Колумбія та американських територій Американське Самоа, Північні Маріанські острови та Віргінські острови США.

Напередодні у Вашингтоні навколо Білого дому, Капітолію, а також резиденції Камали Гарріс встановили додаткові загорожі на випадок можливих заворушень після президентських виборів. Також забезпечують захист конференц-центру Вест-Палм-Біч у штаті Флорида, де Дональд Трамп проведе ніч виборів.

Робітники встановлюють загородження навпроти Білого дому, Вашингтон, США, 4 листопада 2024 року. Getty Images/NurPhoto/Nicolas Economou

Як влаштована система виборів у США та чому перемагає не обов'язково той кандидат, який отримав більшість голосів громадян

На виборах у США голоси, які рахуються, надає колегія виборників. У ній — 538 людей. Щоб перемогти, кандидат чи кандидатка у президенти має отримати мінімум 270 голосів виборників. Кількість виборників у кожному зі штатів розподіляється пропорційно до кількості населення. Наприклад, у Каліфорнії, найбільшому за кількістю населення штаті Америки (близько 39 млн), їх — 54, а на Алясці (де мешкає 730 тисяч) — лише три.

У більшості штатів (винятками є Мен і Небраска) переможці отримують все. Тобто кандидат чи кандидатка, за яких проголосувала більшість населення штату, одержує всі голоси колегії виборників штату.

Такий підхід вигадали ще у 1787-му батьки-засновники країни. Тоді він розглядався як компроміс між голосуванням за президента конгресменами та звичайними громадянами.

Що ще треба знати про ці вибори — у нашому експлейнері:

Перші дільниці відкрились у США: розпочався день виборів

У низці американських штатів відкрились перші дільниці: найраніше розпочалось голосування у деяких містах штату Вермонт — о 5:00 за східним часом (12:00 за Києвом). Найпізніше дільниці відкриються на Гаваях — о 12:00 за східним часом (19:00 за Києвом).

Почнуть закривати дільниці о 19:00 за місцевим часом — у Києві буде 2:00 6 листопада.

Водночас у маленькому містечку Діксвілл-Нотч у штаті Нью-Гемпшир уже проголосували за президента США — за традицією з 1960 року дільниця тут відкривається першою опівночі за східним часом. Голосів було шість, вони розподілилися порівну між демократкою Камалою Гарріс та республіканцем Дональдом Трампом.

Міська влада підраховує бюлетені після того, як виборці проголосували в день виборів у вівторок, 5 листопада 2024 року, в Діксвілл-Нотч, штат Нью-Гемпшир. AP/Charles Krupa

Топ дня

Вибір редакції