Перейти до основного змісту
"Миротворча місія" РФ, удар по Москві, "чесна угода" для Києва: що Дональд Трамп казав про Україну

"Миротворча місія" РФ, удар по Москві, "чесна угода" для Києва: що Дональд Трамп казав про Україну

Дональд Трамп
Дональд Трамп під час мітингу у Грінсборо, штат Північна Кароліна, США, 22 жовтня 2024 року. REUTERS/Carlos Barria

За підрахунками Associated Press, наступним президентом США стає республіканець Дональд Трамп. Він має 277 голосів виборників з 270 мінімально необхідних. Суспільне пригадує, що Трамп у різні роки говорив про Україну, Зеленського та російсько-українську війну.

Заяви Трампа під час першої президентської каденції

Військова допомога

У 2018-му році адміністрація Трампа схвалила військову допомогу Україні на 47 мільйонів доларів, що включала, зокрема, протитанкові ракети Javelin.

25 вересня 2019 року лідер США зустрічався на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку із президентом Зеленським і сказав: "Обама надіслав ковдри та подушки, а я протитанкові засоби" (після початку війни у 2014 році адміністрація Барака Обами надала Україні деяку нелетальну допомогу: шоломи, спальні мішки, прилади дальнього бачення, бронежилети, радари тощо).

А ще Трамп тоді зазначив, що потрібно працювати з Росією, "щоб зупинити цю катастрофу" та наголосив, що інші країни, як-от Німеччина чи Франція, мають більше допомагати Україні. "Вони мають почуватися винними, вони не зробили належного", — говорив тоді Трамп.

Справа Гантера Байдена

Тоді ж, у 2019-му, адміністрація Трампа затримувала допомогу Україні на 400 млн доларів, виділення якої схвалив Конгрес. Демократи тоді закидали Трампу, що він це робив з політичних міркувань: аби спонукати Україну розпочати розслідування щодо Джо Байдена та його сина Гантера, який працював у правлінні української газової компанії Burisma і начебто був причетний до корупції. Так Трамп нібито хотів нашкодити репутації Байдена в президентських перегонах 2020 року, де балотувався на другий термін.

У вересні 2019 року спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі оголосила про запуск процесу імпічменту Трампа. Приводом стала його телефонна розмова із Зеленським. Наступного ж дня її стенограму опублікували у відкритому доступі. В ній Трамп, зокрема, просив Зеленського "зробити послугу" і розслідувати діяльність Байдена:

"Багато говорять про сина Байдена, про те, що Байден зупинив переслідування, і багато людей хочуть дізнатися про це. Тому що б ви спільно з генпрокурором не зробили для цього, було б чудово", — говорив Трамп.

Врешті Трампу оголосили імпічмент за звинуваченнями у зловживанні службовим становищем і перешкоджанні роботі Конгресу, але Сенат його виправдав (Сенат тоді мав республіканську більшість).

Про анексію Криму й Донбасу

Трамп часто займав неоднозначну позицію щодо анексії Криму Росією, заявляючи, що європейські країни повинні брати на себе більшу відповідальність за безпеку України.

Політик звинуватив адміністрацію Барака Обами в тому, що РФ захопила український півострів, бо "Путін не поважав президента Обаму. (...) не поважав нашу країну і не поважав Україну". Трамп також вважав, що Росію не потрібно було виключати з G8 (це сталося у відповідь на окупацію РФ Криму).

CNN також пригадувало, що Трамп у березні 2014 року похвалив Путіна за захоплення Криму і передбачив, що "решта України впаде... досить швидко". Повторюючи кремлівську пропаганду, Трамп заявив у телеінтерв’ю, що кримці "воліли б бути з Росією", і цю позицію він повторював згодом приватно.

Коли на сході України збили малазійський боїнг MH17, Трамп сумнівався в причетності Росії до трагедії, хоча в той час уже були офіційні заяви посадовців США та Європи про причини катастрофи.

Висловлювання Трампа до передвиборчої кампанії 2024

Про повномасштабну війну і Путіна

У лютому 2022 року Трамп в інтерв’ю The Clay Travis & Buck Sexton Show відгукнувся про те, що лідер Кремля Володимир Путін визнав незалежність окупованих частин Луганської і Донецької областей України: "Учора я увімкнув телевізор і сказав: Це геніально! Путін оголошує більшу частину України незалежною. О, це чудово". А ще тоді він назвав РФ "миротворчою силою".

На одному з мітингів 2024 року Трамп зазначав, що знав про наміри Путіна почати велику війну: "Я дуже добре ладнаю з Путіним. Це (вторгнення в Україну — ред.) було для нього як зіниця ока, коли він про це говорив, але я сказав: "Ви не підете".

Також Трамп казав, що якби він, а не Джозеф Байден, був президентом, повномасштабного вторгнення РФ узагалі б не сталося.

У вересні цього року Трамп назвав український народ "мертвим", а країну — "зруйнованою" і додав, що Україна мала піти на поступки Путіну до вторгнення, адже "найгірша угода була б кращою, ніж те, що маємо зараз".

Водночас під час спілкування з редакторами газети The Wall Street Journal цього жовтня Трамп заявив, що погрожував Путіну завдати "удару по Москві" через Україну. Але без уточнень, коли це було.

Редактор The Washington Post Боб Вудворд у книзі "Війна" з посиланням на джерело в оточенні Трампа, написав, що політик із 2021 року провів 7 телефонних розмов з Путіним. Своєю чергою той відмовився підтверджувати чи спростовувати інформацію про це.

Закінчити війну за 24 години

Трамп не раз казав, що зможе закінчити російсько-українську війну за 24 години, щойно зайде в Білий дім або навіть раніше.

Виступаючи в жовтні в Пенсильванії, він підкреслював, що у нього хороші стосунки з президентом Зеленським, і заявив, що покладе край війні ще до того, як його оберуть президентом: "Байден нічого не зробив щодо цього — він навіть не розмовляв з Путіним понад рік. Це війна, яка повинна закінчитися, і я збираюся її закінчити... Я збираюся спробувати закінчити цю війну як обраний президент".

На дебатах проти опонентки Камали Гарріс Трамп заявляв: "Я хочу, щоб війна припинилася, я хочу врятувати життя, Люди гинуть мільйонами, це набагато більші цифри, ніж вам говорять. Мільярди коштів витрачає Америка. Байден не має сили вимагати гроші у Європи — не даєте коштів, не маєте захисту".

А ще політик казав, що чинний президент США Джо Байден "гадки не має, як розмовляти з Путіним" і як припинити війну в Україні.

Однак Трамп ніколи не конкретизував, що саме зробить, щоб війна швидко закінчилася. Низка американських та європейських політиків побоюються, що перемога Трампа на президентських виборах може призвести до закінчення або зменшення американської допомоги Україні. Інші вважають, що Трамп спробує схилити Київ до переговорів із Росією на невигідних для себе умовах.

Про Зеленського

В останні місяці передвиборчої кампанії Трамп критикував українського президента за непоступливість, проте такі заяви стихли після їхньої зустрічі в Нью-Йорку 27 вересня.

Зокрема, під час виступу на передвиборчому мітингу в Північній Кароліні 25 вересня Трамп розкритикував візит Зеленського до США, назвавши його людиною, "яка відмовляється домовлятися". Також республіканець сказав, що Зеленський "висловлює невеликі неприємні наклепи на адресу вашого улюбленого президента", маючи на увазі себе.

Під час виступу на передвиборчому заході у штаті Джорджія Трамп також негативно висловлювався про президента України. Назвав його "найбільшим торговцем (salesman) на землі", який з кожним приїздом до Сполучених Штатів отримує мільярди доларів. Контекстом цієї заяви був законопроєкт допомоги Україні на майже 61 млрд доларів, за який, після піврічної затримки, у квітні 2024-го проголосувала Палата представників США. Трамп кілька разів у той період казав, що Україні не можна давати гроші безповоротно, хіба що як позику.

В одній з промов Трамп висловив припущення, що Зеленський хоче перемоги демократів на майбутніх президентських виборах.

У вересні Зеленський зустрівся з Трампом, коли відвідував Штати. Республіканець тоді заявив, що багато чого дізнався, але не змінив своєї думки: "Ми обидва хочемо, щоб війна закінчилася, ми хочемо чесної угоди і вона буде чесною. Думаю, вона станеться у потрібний час. (...) Це має закінчитися, президент Зеленський хоче це закінчити, я впевнений, президент Путін хоче це закінчити — і це гарна комбінація".

Топ дня

Вибір редакції

На початок