Джон Болтон — колишній радник з нацбезпеки президента Трампа. Працював в адміністрації впродовж 17 місяців у 2018-19 роках, втім його звільнили через розбіжності у питаннях зовнішньої політики з Трампом. Вважається прихильником жорсткої лінії щодо Північної Кореї, Ірану та Росії. Ми поговорили з Болтоном у день виборів нового президента США про те, чого очікувати Україні у разі перемоги Трампа, який неодноразово заявляв, що завершить війну ще до офіційного вступу на посаду.
Чи варто очікувати американського ізоляціонізму в разі перемоги Трампа?
Проблема в прогнозуванні дій Трампа в тому, що він не має філософії національної безпеки. Він не мислить політичними категоріями. Він діє ситуативно. Йому важко відрізнити національний інтерес Сполучених Штатів від особистого інтересу Дональда Трампа, тому він не бачить користі від альянсів колективної оборони й не бачить вигоди від багатьох торгівельних відносин.
Трамп дійсно має примітивне уявлення про те, як працює світ. І хоча він залучить нову команду високопоставлених радників, які можуть вплинути на його судження, той, на кому він зупинив свій вибір — кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс — має такі ж тенденції. Можливо, це пов'язано з тим, що Венс намагається наслідувати Трампа, замість того, щоб мати власні думки.
Таке спрямування є тривожним. Вважаю, це погано для інтересів США в усьому світі, а також для наших друзів і союзників.
Тож який найбільш вірогідний сценарій підтримки України у війні в разі його президентства? І чи справді він має план?
Ні, Трамп не мислить категоріями планів. Він думає про те, що буде робити в конкретний день.
У своїй книзі ("Кімната, де це сталося. Мемуари з Білого дому" — ред.) я описав як архіпелаг точок ті тисячі рішень, які він ухвалив за свій перший термін. Але він не може намалювати лінію, яка їх з'єднає. Те, що він говорив під час передвиборчої кампанії про Україну — що він зібрав би Зеленського і Путіна в одній кімнаті, і це вирішило б проблему за 24 години. Ми знаємо, що це просто неможливо. Все набагато складніше.
Отже, якби він це зробив, був би провал, але це не буде провиною Дональда Трампа, тому що він ніколи не винен. Це буде провина Зеленського або Путіна. А враховуючи прихильність Трампа до авторитарних лідерів, враховуючи, що він вважає, що вже має хороші стосунки з Путіним, зрозуміло, що у нього не дуже хороші стосунки із Зеленським. Це може бути проблемою для України.
Трамп вважає, що між Америкою і Росією хороші відносини. Очевидно, особисті стосунки відіграють певну роль у всіх справах, але коли йдеться про Путіна, він точно знає, в чому, на його погляд, полягають національні інтереси Росії, і він їх відстоює у свій спосіб. Він може лестити Трампу і змусити його повірити, що вони друзі, бо це хороша можливість скористатися Сполученими Штатами. І Трамп навіть не усвідомлює цього, тому що не до кінця розуміє, що стоїть на кону в Україні.
У публічних заявах Трамп говорить, що не збирається виходити з НАТО. Чи міг би він за якихось обставин підтримати запрошення України до Альянсу, що є одним із пунктів "плану перемоги" Зеленського?
Я якраз вважаю, що він все ще може вийти з НАТО. Він пом'якшив свою позицію через критику, але для Трампа — це змінна величина. Моє занепокоєння тим, що він може залишити НАТО, ґрунтується на 17-місячному досвіді роботи з ним, а не на тому, що він говорить під час передвиборчої кампанії.
Його кандидат у віцепрезиденти кілька місяців тому запропонував рішення щодо України: заморозити лінію фронту, зробити її де-факто кордоном між Росією та Україною, побудувати вздовж неї демілітаризовану зону, й заблокувати Україні вступ до НАТО. Отже, це не обов'язково позиція Трампа, але коли його віцепрезидент каже, що Україна не повинна вступати до НАТО, він робить це або тому, що змусив Трампа погодитися на це, або тому, що думає, що Трамп погодиться на таку позицію. Жодна з цих відповідей не є дуже хорошою для України.
Чи доведеться Європі нести більшу частину витрат на війну в Україні, якщо він стане президентом?
Боюся, одним з кроків, які він може зробити, буде припинення або значне скорочення допомоги Україні. Він може продовжити постачання зброї, але думаю, економічна допомога припиниться майже одразу.
Тож не варто розраховувати й на рішення щодо дозволу використовувати далекобійну зброю на російській території або щодо надання Україні ракет "Tomahawk"?
У нас були схожі дискусії, чому ми повинні залишатися в Афганістані. І, в підсумку, Трамп підписав угоду з талібами, щоб забратися звідти. Я хвилююся, що в глибині душі він хоче сказати: "Я закінчив ще одну нескінченну війну". І знаєте, завжди можна закінчити війну, здавшись. Боюся, він зміг би піддатися спокусі підштовхнути Україну до поступок росіянам.
Але якщо Путіну все зійде з рук в Україні, хто знає, що зробить Китай на своїй периферії. Хто знає, що робитимуть інші держави-ізгої у своїх регіонах… Весь світ спостерігає за тим, як Захід поводиться з Україною. Від цього багато залежить для України, а насправді для безпеки в усьому світі.
Чи очікуєте ви напруженості всередині США після цих виборів?
Подивимось, як пройде голосування по штатах. Опитування показують, що загальнонаціональне голосування йде з маленьким відривом, і в семи ключових штатах, які вагаються, результати також дуже наближені між кандидатами. Гарріс може виграти всі сім ключових штатів, або їх виграє Трамп. Загалом Трамп не любить визнавати, що програв.
Якщо результат буде достатньо переконливим на користь Гарріс, можливо, він не захоче знову обирати шлях з попередніх виборів.