Перейти до основного змісту

Міністри оборони країн G7 підтримали "незворотний шлях" України до членства в НАТО — спільна заява

Міністри оборони країн G7 у Неаполі, Італія, 19 жовтня 2024 року. REUTERS/Ciro De Luca

Міністри оборони країн "Групи семи" (G7) підтримують "незворотний шлях" України до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у Північноатлантичному альянсі.

Про це йдеться у спільній заяві за підсумками зустрічі у Неаполі.

Серед іншого у заяві наголошується на їхніх намірах продовжувати надавати допомогу Україні, включно з військовою допомогою в короткостроковій і довгостроковій перспективі.

"Ми підтримуємо Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО", – йдеться у заяві.

Міністри підкреслили важливість продовження підтримки навчальних та тренувальних потреб ЗСУ.

"Ми вітаємо відповідні зусилля НАТО та ЄС в рамках програми НАТО з надання допомоги та тренування в галузі безпеки для України та Місії ЄС з надання військової допомоги на підтримку України, які також надаватимуть підтримку довгостроковому розвитку та реформуванню Збройних Сил України, в тому числі військову допомогу", – зазначено в документі.

Також міністри вважають, що пріоритетним завданням має стати робота над пошуком рішень для створення української армії, взаємосумісної з країнами-членами НАТО, здатної захистити Україну зараз і стримувати подальші атаки в майбутньому.

"Ми підтверджуємо, що нашою кінцевою метою залишається досягнення всеосяжного, справедливого і тривалого миру відповідно до міжнародного права, викладеного в Статуті ООН та його принципах, що забезпечує повагу до суверенітету і територіальної цілісності України", – резюмується у заяві.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Тодішній генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Тодішній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Що відомо про план перемоги України

16 жовтня президент Володимир Зеленський представив план перемоги України в українському парламенті. Він зазначив, що документ містить пункти, детально розраховані у часі, і якщо все буде йти згідно з планом, війну можна буде закінчити вже до кінця 2025 року. 17 жовтня, Зеленський презентував його на засіданні Європейської ради у Брюсселі.

Загалом оприлюднений Зеленським план перемоги складається з п'ятьох розділів:

  1. Запрошення України в НАТО ще до закінчення війни. За словами Зеленського, це стане "свідченням рішучості" і покаже, як партнери бачать Україну в "архітектурі безпеки".
  2. Зміцнення оборони. Пункт включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по її території; виведення ППО на рівень, достатній для захисту міст і сіл від російських ракет і дронів, та спільні захисні операції із сусідами країнами у Європі для їх збиття у межах доступу повітряного щита партнерів; доступ до розвідданих партнерів.
  3. Стримування. Пункт передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування, який захистить від агресії Росії та звузить її можливості.
  4. Розвиток стратегічно-економічного потенціалу України та посилення санкцій.
  5. Після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи. Контингент США зможуть замінити українські військові.

Другий, третій та четвертий пункти мають таємні додатки, які презентували партнерам.

Про план перемоги Україні у війні з Росією президент говорив ще наприкінці серпня. 20 вересня Зеленський уточнював, що цей план розрахований на швидкі рішення партнерів з жовтня по грудень 2024 року. Під час візиту до США він представив план обом кандидатам у президенти — Дональду Трампу та Камалі Гарріс, а також Конгресу США, і чинному главі Штатів Джо Байдену.

10 жовтня Зеленський прилетів до Лондона і зустрівся з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. В той же день він відвідав Париж та зустрівся із президентом Франції Емманюелем Макроном. Після цього Зеленський у Римі зустрівся з італійською прем'єркою Джорджією Мелоні. 11 жовтня Зеленський у Берліні зустрічався із канцлером ФРН Олафом Шольцом. Усім політикам Зеленський представив план перемоги.

Топ дня

Вибір редакції