Президент України Володимир Зеленський вважає, що від підсумків президентських виборів у США суттєвою мірою залежить майбутнє України під час війни та амбіції Києва щодо вступу в НАТО.
Про це він сказав в інтерв'ю британській Financial Times.
Спілкуючись із журналістами, президент зазначив, що результат виборів президента у США, що відбудуться 5 листопада, має вирішальне значення для майбутнього його країни та його амбіцій щодо членства в НАТО.
Віцепрезидентка, кандидатка в президенти Штатів від Демократичної партії Камала Гарріс казала, що зважить членство в НАТО в майбутньому, натомість кандидат від республіканців Дональд Трамп критикував військову допомогу від США для України і заявив, що врегулює конфлікт, як тільки його буде обрано.
Зеленський сказав, що не знає, що Україні запропонують після виборів у США. Українська влада нині бачить три різні шляхи.
За словами політика, один з них — продовження підтримки для Києва, але у співпраці з партнерами, які "побоюються певних ризиків".
"Ми бачимо [два] інших шляхи (залежно від підсумків виборів США — ред.). Чи буде це більш позитивно? Чи менш позитивним? Чесно кажучи, я не знаю. І це дуже чутливо для нашого народу», — додав Зеленський.
Вибори в США
Вибори у США заплановані на 5 листопада 2024 року. Основні конкуренти — колишній президент США Дональд Трамп (Республіканська партія) та чинна віцепрезидентка Камала Гарріс (Демократична партія).
19 липня Трамп офіційно погодився балотуватися у президенти США від Республіканської партії. Кандидатом у віцепрезиденти США Трамп обрав сенатора від штату Огайо Джей Ді Венса.
25 липня Камала Гарріс офіційно оголосила, що братиме участь у виборах президента США. Гарріс також обрала кандидатуру віцепрезидента. Це — Тім Волз, губернатор Міннесоти.
Перспективи вступу України в Альянс
30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.
Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.
За результатами саміту 11-12 липня 2024 року у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.
Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".
17 жовтня президент України Володимир Зеленський на засіданні Європейської ради у Брюсселі представив план перемоги України над Росією. Перший і ключовий пункт — запрошення України в НАТО.
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що Україна приєднається до Альянсу у майбутньому як його 33-й або 34-й член. Проте в США кажуть, що серед членів НАТО немає консенсусу щодо запрошення України і запрошення України в Альянс найближчим часом не обговорюється.