"Деякі питання обмежень не залежать від НАТО": Рютте про дозвіл на далекобійні удари по РФ

Генсек НАТО Марк Рютте у Києві 3 вересня 2024 року. Пресслужба президента

Україна має право на захист, але дозволи на зняття обмежень на удари вглиб Росії має надавати кожна країна НАТО, а не Альянс загалом.

Про це на спільній з президентом Володимиром Зеленським пресконференції у Києві сказав генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

"Україна, очевидно, має право захищатись, і міжнародне право на боці України в цьому. І це означає, що це право не завершується, не закінчується на кордонах. Росія веде цю незаконну війну, і це означає, що збиття російських винищувачів і ракет до того, як вони можуть бути використані проти української цивільної інфраструктури, можуть допомогти в цьому", — сказав він.

Водночас Рютте наголосив, що кожен член Альянсу має своє право розглядати, як підтримувати Україну деякі питання, зокрема обмеження на використання зброї.

"Це не залежить від НАТО, вони залежать від кожної країни, які обмеження вона може накладати чи ні", — сказав генсек НАТО.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.

Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.

Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.

Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня 2024 року в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.