Розвідка США вважає, що РФ, можливо, відповість "з більшою силою", можливо за допомогою "смертоносних атак" Сполученим Штатам та союзникам на дозвіл Україні бити по території Росії далекобійною західною зброєю.
Про це пише The New York Times з посиланням на джерела.
Американські посадовці вважають, що "ризикове рішення" не призведе до значних результатів на полі бою. Оцінка розвідки применшує вплив ракет великої дальності на хід війни, оскільки Україна наразі має обмежену кількість такої зброї, і неясно, скільки ще зможуть надати західні союзники.
Ця інформація може частково пояснити, чому президент США Джо Байден не може ухвалити рішення про дозвіл Україні бити по РФ. Видання зазначає, що наразі рішення залишається за американським лідером, який зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та обговорював це питання.
За словами американських чиновників, які говорили на умовах анонімності, досі незрозуміло, яким буде рішення Байдена.
Видання нагадує, що Путін часто погрожував, щоб стримати США та їхніх партнерів по коаліції від надання українцям досконаліших систем зброї.
Критики Байдена та його радників кажуть, що їх занадто легко налякати агресивною риторикою Путіна, і кажуть, що поступовий підхід адміністрації до озброєння українців поставив їх у невигідне становище на полі бою. Прихильники підходу адміністрації Байдена кажуть, що він був успішним "у запобіганні насильницької відповіді Росії".
NYT зазначає, що Британія менше побоюється російської відповіді. Зокрема, лідери країни висловили підтримку дозволу українцям використовувати західні ракети великої дальності, але чекають рішення Байдена з цього питання, оскільки потенційна відповідь Москви може мати наслідки для безпеки союзників в цілому.
За даними газети, оцінка розвідки описує низку можливих російських відповідей на дозвіл на далекобійні удари західними ракетами — від активізації підпалів і диверсій, спрямованих на об’єкти в Європі, до потенційно "смертоносних атак" на військові бази США та Європи.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю
Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.
Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.
Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.
Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня 2024 року в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть президенту Штатів Джо Байдену меседж України.