Перейти до основного змісту

"Будівельник консенсусу", "шепотун Трампа" і "рішучий прихильник України". Що відомо про нового генсека НАТО Марка Рютте

Премʼєр-міністр Нідерландів Марк Рютте під час економічного форуму у Давосі, 19 січня 2023 року. AP

1 жовтня 2024-го Марк Рютте, колишній прем'єр-міністр Нідерландів, офіційно приступає до повноважень генерального секретаря НАТО. Яким був його шлях до цієї посади, та чи буде це призначення корисним для України — у матеріалі Суспільного.

"Будівельник коаліцій"

Колеги називають Рютте "тефлоновим Марком" за здатність залагоджувати скандали та уникати "політичних плям". Аналітик Атлантичної ради, Філіп Дікінсон, говорить про нього як про "балансувальника політичних відносин", а колишній високопоставлений дипломат США описує Рютте, як людину, що "розуміє побудову коаліцій".

14 років він будував їх на посаді премʼєр-міністра Нідерландів. Тепер буде це робити як генеральний секретар НАТО.

Про те, що він хоче стати наступником Єнса Столтенберга, Рютте заявив у жовтні 2023-го. Далі глава нідерландського уряду мусив заручитися підтримкою всіх 32 країн-членів Альянсу. Проти його кандидатури виступали, зокрема, Туреччина та Угорщина, однак Рютте врешті вдалося з ними домовитися.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте тримає за руку дружину президента Франції Бріджит Макрон. На другому плані президент Туреччини Ердоган, та президент Ради ЄС Шарль Мішель. Саміт НАТО. Вільнюс, 11 липня 2023 року. Прем'єр-міністр Нідерландів тримає за руку дружину президента Франції Бріджит Макрон. На другому плані президент Туреччини Ердоган, та президент Ради ЄС Шарль Мішель. Саміт НАТО. Вільнюс, 11 липня. Фото: АР

Президент Туреччини Реджеп Ердоган підтримав кандидатуру політика після зустрічі з Рютте у квітні 2024-го. Серед основних тем, які вони обговорювали — зняття обмежень в оборонній промисловості серед союзників по Альянсу та важливість нетолерування ними терористичних організацій. Зокрема, Ердоган назвав Робітничу партію Курдистану (Робітнича партія Курдистану домагається політичної автономії у складі Туреччини. Конфлікт між ними триває майже 40 років — ред).

Угорщина врешті також підтримала кандидатуру Рютте після того, як він домовився з прем'єр-міністром Віктором Орбаном, що його країна "не братиме участі в діяльності НАТО в Україні й угорські кошти не будуть використовуватися для цього".

"Рішучий прихильник": Рютте та Україна

Рютте називають "рішучим прихильником" України. Від початку повномасштабного вторгнення Нідерланди надали Україні зброї та боєприпасів на понад 210 мільйонів євро, в тому числі, й винищувачі F-16. Також країна тренує українських військових та дозволила використовувати своє озброєння проти воєнних цілей на території Росії.

"Для Рютте війна почалася у 2014-му. Для нього покарання Росії є необхідністю. Згадаємо MH17, де загинуло багато нідерландців (у 2014-му біля Донецька в катастрофі малайзійського "Боїнга" загалом загинуло 298 людей, серед них — 196 нідерландців — ред). Це ще один момент, чому Нідерланди підтримують Україну", — говорить виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.

Президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, міністерка оборони Кайса Оллонгрен на базі ВМС Нідерландів 4 травня 2023 року. Президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, міністерка оборони Кайса Оллонгрен на базі ВМС Нідерландів 4 травня 2023 року. Фото: пресслужба президента

Рютте називав катастрофу MH17 "можливо, найбільш радикальною та емоційною подією" за весь його термін на посаді голови нідерландського уряду та важливим маркером того, щоб Нідерланди й далі лишалися "частиною ЄС і НАТО" у "світі, повному заворушень і загроз".

Водночас Рютте закидали, що до 2022 року пошук винних у збитті "Боїнга" не був пріоритетом його політики, Нідерланди продовжували економічні зв'язки з Москвою, мали частку у газогонах "Північного потоку". "Звісно, тоді не було такого масштабу, як ми бачимо зараз (після початку повномасштабного вторгнення — ред) — з такою кількістю втрачених життів [...] Це зблизило мене особисто з Україною", — прокоментував Рютте та додав, що збиття "Боїнга" стало "першим епізодом єдності Європи у підтримці України".

Україна та НАТО

Марк Рютте, принаймні, на рівні заяв, підтримує вступ України в НАТО. Про це він сказав під час саміту Альянсу у Вільнюсі у липні 2023-го. Однак не зміг припустити, коли це станеться. За півроку, на Мюнхенській конференції з безпеки, від нього зʼявилася конкретика: "поки Україна бере участь у бойових діях, її не зможуть прийняти в НАТО".

Подібні прогнози давав і колишній керівник Альянсу Єнс Столтенберг. Директор Центру оборонних стратегій та дипломат Олександр Хара каже, навіть найбільш дружній до України генеральний секретар Альянсу не може прискорити вступ країни до НАТО, поки проти цього рішення виступає частина членів Альянсу, зокрема США та Німеччина:

"Він (генеральний секретар — ред.), фактично, є виконавчим директором. Рішення приймають національні уряди. Але в будь-якому випадку людина, яка може переконувати союзників, використовувати механізм Ради Україна-НАТО, може зіграти позитивну роль (в питанні вступу України до Альянсу — ред)".

"Шепотун Трампа": відносини зі США

У 2018 році Марк Рютте отримав прізвисько "шепотун Трампа" (The Trump Whisperer). Тодішнього нідерландського прем'єра назвали так після того, як йому вдалось залагодити конфлікт зі США щодо збільшення оборонних бюджетів країн НАТО, і це ще один приклад того, як Рютте вміє балансувати в політиці.

Нідерландський дипломат Тімо Костер, який був свідком тих подій, розповідав, що тодішній президент США Дональд Трамп "зірвав дискусію" з європейськими лідерами щодо України та Грузії та заявив, що Сполучені Штати "підуть своїм шляхом", якщо країни ЄС не збільшать військові витрати (декларація НАТО зобов'язувала союзників намагатися витрачати на оборону щонайменше 2% ВВП, однак Трамп запевняв, що цього недостатньо й озвучував цифри в 3-4% — ред).

За словами Костера, Рютте тоді "врятував ситуацію", пояснивши Трампу, що оборонні бюджети союзників все ж вже зросли й за це треба хвалити саме Трампа. Після експрезидент США казав про "дивовижний дводенний період у Брюсселі", протягом якого досягнули "величезного прогресу".

Згодом Трамп називав Рютте "другом", а сам експремʼєр Нідерландів закликав європейців "не нарікати на Трампа", а працювати з тим, "хто на танцполі".

Це правило, ймовірно, стосувалося й адміністрації наступного президента США — Джо Байдена. Видання Politico із посиланням на неназваного чиновника Сполучених Штатів писало, що Байден "прокладав шлях для Марка Рютте" до посади генсекретаря НАТО. За словами американського посадовця, підтримка президента США мала схилити більше союзників на сторону Рютте.

"Тут є цікавий момент, який характеризує Рютте як політика. В нього добрі стосунки з Трампом, але добрі й з Байденом. Хто б не переміг на виборах у США, Марк Рютте буде конструктивно з ними співпрацювати", — каже Олександр Леонов.

Чи вистачить цього конструктиву, щоб змінити ставлення Трампа до підтримки України у війні проти Росії, якщо той переможе на виборах президента США — Олександр Хара вважає, сам Рютте його все ж переконати не зможе: "Але чим більше буде лунати голосів, до яких має довіру Трамп, тим, можливо, скоріше зміниться його позиція".

Топ дня

Вибір редакції