24 вересня Ізраїль вдарив по близько 1600 об'єктах "Хезболли" в Лівані. За даними влади Лівану, загинули 558 людей, ще понад 1800 — поранені. Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант заявив, що це стало "піком" конфлікту, який триває майже рік. За день ЦАХАЛ (армія Ізраїлю) повідомив, що розгорне на півночі країни дві резервні бригади.
Останніми тижнями барви конфлікту на Близькому сході згущуються. Спершу — вибухи пейджерів, рацій та радіоприймачів "Хезболли". Потім — ураження Ізраїлем понад 100 ракетних установок угруповання на півдні Лівану та удар по Бейруту, де загинув Ібрагім Акіл та інші командири "Хезболли", а також цивільні. "Хезболла" відповідає запусками ракет по Ізраїлю. Суспільне пояснює, куди може призвести цей виток ескалації, та чи чекати на новий лівансько-ізраїльський фронт.
Протистояння Ізраїлю та "Хезболли"
"Хезболла" виникла у відповідь на вторгнення Ізраїлю до Лівану у 1982-му, під час громадянської війни. Ізраїль тоді сподівався встановити дружній уряд, захопив південь Лівану і дійшов до Західного Бейрута. Частина міста опиналося в облозі. Щоб відбити вторгнення ізраїльтян, ліванські шиїтські формування обʼєдналися в одне угруповання. Воно, як і ХАМАС, стало частиною іранської "осі опору", яка діє проти Ізраїлю та США на Близькому сході.
Та ліванська війна закінчилася у серпні 1982-го перемовинами з залученням США та Європи. Ізраїль відвів війська спочатку з Бейрута, а у 1985 році повністю вивів їх з Лівану. "Хезболла" ж закріпилася на півдні країни.
З Ізраїлем угруповання воювало і після закінчення громадянської війни в Лівані, але поворотним моментом для "Хезболли" стала її участь в іншій війні — в Сирії, говорить Салах Хіджазі, заступник керівника політичного відділу ліванського видання L’Orient-Le Jour. Якщо до того за тактикою вона була більше схожа на партизанське угруповання, відтак почала діяти радше як регулярна армія.
Також, з 1990-х, "Хезболла" розвивалася як політична сила. Була і є представленою у парламенті Лівану, та наразі є однією з найбільших партій в країні. "Хезболла" значно сильніша за ліванську державу в усіх аспектах — і у військовому, і в організаційному, а також в логістиці, фінансах. Її армія приблизно налічує понад пʼятдесят тисяч бійців на додаток до великого збройного арсеналу. Це ставить її, ймовірно, вище за більшість армій у регіоні", — каже Салах Хіджазі.
За оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень, "Хезболла" має 120-200 тисяч ракет і снарядів. Зокрема, ймовірно, і керовані ракети, які здатні вражати цілі вглибині Ізраїлю.
"Хезболла" істотно небезпечніший ворог, ніж ХАМАС. Це значно чисельніша організація, значно досвідченіша. Вона є набагато важливішим стратегічним активом Ірану. І вони докладу́ть максимум зусиль, щоб зберегти це надбання", — розповідає Суспільному Кобі Майкл, старший науковий співробітник Ізраїльського Інституту досліджень національної безпеки.
Наростання ескалації
7 жовтня 2023-го ХАМАС атакував Ізраїль. Майже одразу "Хезболла" відкрила другий фронт. Переважно йшлося про обстріли ізраїльських позицій на півночі країни та на Голанських висотах — скелястому плато на південному заході Сирії. Ізраїль відповідав ударами з повітря та артилерією. Утім конфлікт залишався обмеженим. Але 27 липня усе змінилося.
Тоді під ракетний обстріл потрапив футбольний майданчик в громаді Мадждаль-Шамс — це одне з чотирьох поселень на окупованих Ізраїлем Голанських висотах. Загинуло 12 людей — діти та підлітки. Ізраїль наполягав, що це зробила "Хезболла" ракетою іранського виробництва, випущеною з невеликої відстані в Лівані. Угруповання це заперечило. За три дні ЦАХАЛ вдарив по Бейруту та знищив військового лідера "Хезболли" Фуада Шукра, якого вважав відповідальним за атаку на Голанські висоти.
За півтора місяця, 17-18 вересня, в Лівані вибухнули сотні пейджерів, рацій та радіоприймачів, які використовувала "Хезболла". Загинули десятки людей, близько 3,5 тисяч зазнали поранень. Ізраїль заперечив причетність до цієї операції, однак за даними ABC News, країна планувала її упродовж 15 років.
20 вересня ЦАХАЛ вдарив ракетами по Бейруту. Загинув керівник оперативного підрозділу "Хезболли" Ібрагім Акіл та кілька командирів. Салах Хіджазі, який спостерігав за атаками у місті, каже, що дії Ізраїлю стали для його мешканців потужною психологічною атакою:
"Після перших місяців війни люди почали звикати до того, що відбувається. В основному життя було звичним у більшості районів країни. Однак після "атаки пейджерів", ліванці відчули шок. Ми бачили, як люди викидають телефони, повертають їх до магазинів, кажуть: "Будь ласка, переконайтеся, що він не вибухне". Зʼявилося відчуття незахищеності".
Загалом, обстріли прикордоння Лівану призвели до переміщення близько 100 тисяч ліванських цивільних, завдали шкоди бізнесу, сільському господарству. Хіджазі каже, на фоні цього помітно, що в країні почала зростати підтримка "Хезболли": "Особливо серед тих, хто належить до шиїтів. Бо угруповання роками говорило, що єдиний спосіб стримувати Ізраїль — це зброя".
Чи буде велика війна
18 вересня Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант заявив, що ізраїльські війська зосереджуються на північному фронті та розпочинають нову фазу війни. Генштаб країни затвердив плани наступу та оборони на цьому напрямку. Премʼєр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу пояснив, що головною метою операції буде "безпечне повернення мешканців півночі до своїх домівок". Йдеться про тисячі ізраїльтян, які мусили залишити північ країни через обстріли з боку "Хезболли". "Ми говоримо про 60-80 тисяч людей", — пояснює Німрод Горен, старший науковий співробітник у справах Ізраїлю Інституту Близького Сходу.
Операція досягне цілі, яку оголосив премʼєр Нетаньягу, якщо ізраїльським військам вдасться витіснити "Хезболлу" на півдні Лівану до річки Літані, каже Кобі Майкл. Літані — один з маркерів демілітаризованої зони, що утворилася після війні Ізраїлю проти Лівану у 2006 році. Максимальна відстань від кордону до річки становить 28 кілометрів, мінімальна — шість. "Інакше уряд не переконає ізраїльтян повернутися", — говорить Майкл.
Досягти цього, за його словами, можна двома способами. Або наземним вторгненням та закріпленням на цій території, або тактикою швидких рейдів на випередження — щоразу, як розвідка ЦАХАЛ буде попереджати про рух "Хезболли" на південь, за річку Літані.
Салах Хіджазі вважає малоймовірним, що Ізраїль зважиться саме на наземне вторгнення: "Хезболла" добре знає місцевість на півдні. Ймовірно, готувалася до цього сценарію протягом багатьох років, особливо після війни в Сирії. Вона також звикла до міських боїв. У 2006 році спроба Ізраїлю здійснити наземну операцію не увінчалася успіхом. На це зараз і ставить "Хезболла".
За даними Politico, у США серйозно сприймають цю ескалацію і вважають, вона може спровокувати повномасштабну війну. Вашингтон веде переговори з Ізраїлем та його регіональними союзниками, щоб цьому запобігти. Під час Генасамблеї ООН 24 вересня президент Байден наголосив, що "війна в регіоні не є ні в чиїх інтересах".
Як пише The New York Times, найбільше занепокоєння полягає в тім, що у конфлікт врешті можуть втягнутися Іран, а також США. "Хезболла" настільки сильно закріпилася всередині іранської осі, що тепер є частиною "осі опору", в якій і іракські бойовики, і ХАМАС, і хусити. Будь-яка ескалація між Ізраїлем і "Хезболлою" може не обмежитися лише ліванським кордоном", — каже Німрод Горен.
За його словами, відповідь на питання, чи є можливість запобігти масштабній війні між Ліваном та Ізраїлем, знаходиться у Секторі Газа. Оскільки досі так і не вдалося домовитися про припинення там вогню, це дає зелене світло подальшій ескалації.