Перейти до основного змісту

Ізраїль ударив по об'єктах "Хезболли" у Лівані. Влада країни повідомляє про понад пів тисячі загиблих

Оновлено
Дим над південним Ліваном після ізраїльських ударів на тлі транскордонних бойових дій між “Хезболлою” та ізраїльськими військами, як видно з Тиру, південний Ліван, 24 вересня 2024 р. . REUTERS/Aziz Taher

Оновлено станом на 14:30: Збройні сили Ізраїлю заявили, що в понеділок, 23 вересня, завдали авіаударів по близько 1600 об'єктах "Хезболли" в Лівані. Внаслідок цього, за даними влади Лівану, загинули 558 людей, що є найбільшим числом жертв за останні десятиліття. Крім того, десятки тисяч людей були змушені тікати у безпечне місце.

Про це пише ВВС.

Серед загиблих — 50 дітей і 94 жінки. Ще понад 1800 людей поранені.

Як пише Reuters, ізраїльські військові заявили, що завдали ударів по "Хезболлі" на півдні, сході та півночі Лівану, включно з "пусковими установками, командними пунктами та інфраструктурою терористів".

Повідомляється, що військово-повітряні сили Ізраїлю завдали ударів по близько 1600 об’єктах “Хезболли” на півдні Лівану та в долині Бекаа.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галант заявив, що понеділок став “значним піком” конфлікту, який триває майже рік.

“Цього дня ми вивели зі строю десятки тисяч ракет і високоточних боєприпасів. Те, що Хезболла побудувала протягом 20 років після другої війни в Лівані, фактично руйнується ЦАХАЛом”, — сказав Галант.

Міністерство охорони здоров'я Лівану повідомило, що щонайменше 492 людини були вбиті, у тому числі 35 дітей, і 1645 поранені. Один ліванський чиновник сказав, що це найбільше щоденне число загиблих у Лівані від насильства з часів громадянської війни 1975-1990 років.

Як пише Reuters, сім'ї з південного Лівану завантажували машини, фургони та вантажівки речами та людьми, іноді кілька поколінь в одній машині. Під бомбами дітей намагалися розмістити на колінах батьків, а валізи прив’язували до дахів машин.

Північні дороги були заблоковані.

“Я схопив усі важливі документи, і ми вийшли. Удари навколо нас. Це було жахливо”, — розповів Абед Афу, який виїхав зі своєю родиною, включно з трьома синами віком від 6 до 13 років і кількома іншими родичами.

За його словами, вони не знали, де зупиняться, і просто хотіли дістатися до Бейрута.

Нассер Яссін, міністр Лівану, який координує реагування на кризу, повідомив Reuters, що було активовано 89 тимчасових притулків у школах та інших закладах, які вміщують понад 26 000 людей, оскільки цивільні особи тікали від “звірств Ізраїлю”.

У понеділок увечері Ізраїль завдав удару по південному передмісті Бейрута. Як пише Reuters, ціллю був високопоставлений лідер “Хезболли” Алі Каракі, керівник південного фронту. Пізніше “Хезболла” заявила, що він у безпеці та переїхав у безпечне місце.

Збройне крило ХАМАСу заявило, що його польовий командир у південному Лівані Махмуд аль-Надер був убитий під час ізраїльського авіаудару.

Контр-адмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські удари вражали крилаті ракети великої дальності, важкі ракети, ракети малої дальності та вибухові безпілотники.

У відповідь “Хезболла” заявила, що випустила десятки ракет по військовій базі на півночі Ізраїлю.

Сирени, що попереджають про ракетний обстріл "Хезболли", звучали на півночі Ізраїлю, включно з портовим містом Хайфа та в північній частині окупованого Західного берега.

Близько 60 тисяч людей були евакуйовані з півночі Ізраїлю через транскордонні бої. Галант сказав, що кампанія триватиме, доки жителі не повернуться до своїх домівок. Зі свого боку "Хезболла" пообіцяла боротися, поки в Газі не буде припинено вогонь.

Хагарі заявив, що "Хезболла" розмістила зброю "всередині ліванських сіл і цивільних будинків і мала намір стріляти з неї по цивільних в Ізраїлі, створюючи при цьому небезпеку для цивільного населення Лівану".

Хезболла не прокоментувала твердження про те, що вона сховала зброю в будинках, яке журналісти Reuters не змогля незалежно перевірити, але заявила, що не розміщує військову інфраструктуру поблизу цивільних.

Саудівська Аравія висловила глибоку стурбованість і закликала всі сторони проявляти стриманість, повідомляє державне інформаційне агентство SPA.

Високопоставлений чиновник Державного департаменту США заявив, що Сполучені Штати не підтримують транскордонну ескалацію між Ізраїлем і Хезболлою і що Вашингтон збирається обговорити “конкретні ідеї” з союзниками та партнерами, щоб запобігти поширенню війни.

Ізраїльські офіційні особи заявили, що нещодавнє збільшення кількості авіаударів по об’єктах Хезболли в Лівані спрямоване на те, щоб змусити групу, яка підтримує Іран, погодитися на дипломатичне рішення.

Що відомо про загострення між Ізраїлем та Ліваном

17 вересня у Лівані одночасно вибухнули тисячі пейджерів членів "Хезболли", а 18 вересня — рації та радіоприймачі. За даними міністерства охорони здоров'я Лівану, за два дні сумарно вже відомо про 37 загиблих та приблизно 2900 поранених. Серед загиблих двоє бійців "Хезболли", один із яких був сином члена ліванського парламенту від угруповання.

Напівофіційне інформаційне агентство уряду Ірану Mehr News повідомило, що в Бейруті в результаті вибуху пейджера постраждав посол Ірану Моджтаба Амані.

Підрив пейджерів організувала зовнішня розвідувальна служба Ізраїлю Моссад, писали джерела Reuters. Проте 22 вересня президент Ізраїлю Ісаак Герцог заперечив причетність країни до вибухів пейджерів та рацій в Лівані.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант заявив про зосередження військ на північному фронті, оскільки починається "нова фаза" війни проти ХАМАСу. Начальник Генштабу Ізраїлю Герцль Халеві затвердив план оборони та наступу на "північному напрямку".

Бойовики Хезболли пообіцяли помститися Ізраїлю після звинувачень у підриві пейджерів по всьому Лівану.

Уже 19 вересня ізраїльська військова авіація завдала ударів по південному Лівану. Там загинув один з командирів "Хезболли" Ібрагім Акіл. Ізраїль також заявив, що зірвав спробу вбивства високопосадовців країни, яку планував Іран. Лідер "Хезболли" Саїд Хасан Насралла заявив, що Ізраїль своїми атаками оголосив війну. Перестрілки відбулися й 22 вересня.

Топ дня

Вибір редакції