Підрив пейджерів Хезболли організував Моссад — Reuters

Карети швидкої допомоги прибули до медичного центру Американського університету в Бейруті. Ліван, 17 вересня, 2024. REUTERS/Мохамед Азакір

Масштабний підрив пейджерів членів ліванського угруповання Хезболла організувала зовнішня розвідувальна служба Ізраїлю Моссад.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела.

За словами співрозмовників агентства, Моссад заклав вибухівку в 5000 пейджерів, імпортованих ліванською групою Хезболла, за кілька місяців до вибухів.

Високопоставлене джерело у ліванській службі безпеки повідомило, що Хезболла замовила 5 тисяч пейджерів тайванської компанії Gold Apollo, що були ввезені до країни на початку цього року.

Джерело показало фотографію моделі пейджера AP924, який, як й інші пейджери, у бездротовому режимі приймає та відображає текстові повідомлення, але не може здійснювати телефонні дзвінки.

Два джерела, знайомі з операціями Хезболли, повідомили, що угруповання використовувало пейджери як низькотехнологічний засіб зв’язку, намагаючись уникнути ізраїльського відстеження місця перебування.

Але високопоставлене ліванське джерело повідомило, що пристрої були модифіковані шпигунською службою Ізраїлю "на рівні виробництва".

"Моссад вживив у пристрій плату з вибуховим матеріалом, що може отримувати код. Її дуже важко виявити будь-яким способом. Навіть за допомогою будь-якого приладу або сканера", — сказав співрозмовник.

Джерело повідомило, що 3 тисячі пейджерів вибухнули після надсилання закодованого повідомлення, що одночасно активувало вибухівку.

Інше джерело в органах безпеки повідомило Reuters, що в нових пейджерах було заховано до трьох грамів вибухівки, яку Хезболла не помічала місяцями.

Проаналізовані агентством знімки знищених пейджерів, показали формат і наклейки на задній панелі, що відповідають пейджерам, які виготовлені компанією Gold Apollo з Тайбею (Тайвань).

Засновник Gold Apollo Хсу Чінг-Куанг сказав, що пейджери, використані під час вибуху, були виготовлені європейською компанією ВАС, яка мала право використовувати бренд фірми.

"Продукт не був нашим. Річ у тім, що на ньому був наш бренд. Ми лише надаємо дозвіл на торговельну марку бренду і не беремо участі в розробці чи виробництві цього продукту", — сказав він і додав, що не знає, як пейджери могли бути підготовлені до вибуху.

Один із представників "Хезболли" на умовах анонімності, назвав вибухи "найбільшим порушенням безпеки" угруповання з часів конфлікту в Газі між Ізраїлем і союзником Хезболли ХАМАСом, який розпочався 7 жовтня.

"Це може бути найбільший провал у контррозвідці, який Хезболла мала за останні десятиліття", — сказав Джонатан Панікофф, колишній заступник національного офіцера розвідки США по Близькому Сходу.

Reuters зазначає, що у лютому Хезболла вирішила розповсюджувати пейджери серед членів Хезболли в різних її відділеннях — від бійців до медиків, які працюють у її службах допомоги.

У телевізійній промові 13 лютого генеральний секретар групи Хассан Насралла суворо попередив прихильників, що їхні телефони є більш небезпечними, ніж ізраїльські шпигуни, сказавши, що вони повинні зламати, поховати або замкнути їх у залізному ящику.

Ізраїльські чиновники не відповіли на запит Reuters про коментарі.

17 вересня у Лівані одночасно вибухнули тисячі пейджерів, які бійці ісламського бойового угруповання Хезболла використовували для зв’язку. В результаті чого щонайменше дев'ять людей загинули та близько 3 тисяч поранені. Серед загиблих двоє бійців Хезболли, один із яких був сином члена ліванського парламенту від Хезболли.

Напівофіційне інформаційне агентство уряду Ірану Mehr News повідомило, що в Бейруті в результаті вибуху пейджера постраждав посол Ірану Моджтаба Амані.

Бойовики Хезболли пообіцяли помститися Ізраїлю після звинувачень у підриві пейджерів по всьому Лівану.

Загострення конфлікту на Близькому Сході

У Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.

1 серпня Армія оборони Ізраїлю заявила про ліквідацію лідера ХАМАСу Мохаммеда Дейфа. Його вважають організатором нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року. Він очолював бойове крило ХАМАСу із 1996 року.

Іран, який підтримує ХАМАС, а також організація "Хезболла" пообіцяли помститися за вбивство Ханії та атакувати Ізраїль.

Водночас 15 серпня в столиці Катару Досі розпочався новий раунд переговорів про припинення вогню в Секторі Гази. Представники ХАМАСу не приєдналися до переговорів.