Бойовики "Хезболли" пообіцяли помститися Ізраїлю після звинувачень у підриві пейджерів по всьому Лівану, що призвело до загибелі дев'яти людей і поранення майже 3 тисяч, серед яких були бійці угруповання та посол Ірану в Бейруті.
Про це пише Reuters.
Міністр інформації Лівану Зіад Макарі засудив вибухи пейджерів, які сталися ближче до вечора, назвавши їх "агресією з боку Ізраїлю". "Хезболла" заявила, що Ізраїль отримає "належне покарання" за ці вибухи.
Ізраїльська армія, яка веде бойові дії з підтримуваною Іраном "Хезболлою" з початку війни в Газі в жовтні, відмовилася коментувати ситуацію з вибухами. За даними міністерства охорони здоров'я Лівану, кількість загиблих зросла з восьми до дев'яти, тоді як кількість поранених залишається на рівні 2 750 осіб.
"Хезболла" підтвердила у своїй заяві, що серед загиблих були щонайменше два її бійці та маленька дівчинка. Вибухи пейджерів сталися на півдні Лівану, в південних передмістях Бейрута, відомих як Дахіє, та в східній долині Бекаа — усі ці місця є опорними пунктами "Хезболли".
В одному з випадків, показаних регіональними телеканалами, відео з камер спостереження зафіксувало момент, коли людина оплачувала покупку в продуктовому магазині, і невеликий пристрій, схожий на пейджер, розміщений біля каси, вибухнув.
Посадовець "Хезболли", який побажав залишитися анонімним, назвав цей інцидент "найбільшим порушенням безпеки" для угруповання за майже рік конфлікту з Ізраїлем. Палестинське угруповання ХАМАС, яке воює з Ізраїлем у Газі, назвало вибухи пейджерів "ескалацією", яка лише призведе до "невдачі та поразки" Ізраїлю.
Спеціальний координатор ООН для Лівану Жанін Хенніс-Пласшарт висловила стурбованість у своїй заяві, назвавши інцидент "надзвичайно тривожною ескалацією" у конфлікті.
Вашингтон заявив, що не причетний до вибухів і не знає, хто несе відповідальність. США вкотре закликали до дипломатичного вирішення напруженості між Ізраїлем і Ліваном та закликали Іран і його союзників — "Хезболлу", хуситів з Ємену та збройні групи в Іраку — не використовувати цей інцидент для дестабілізації ситуації.
Ізраїльський військовий речник, не коментуючи прямо вибухи в Лівані, повідомив, що начальник Генерального штабу, генерал-майор Герці Халеві, зустрівся з вищими офіцерами у вівторок ввечері для оцінки ситуації. Жодних змін у політиці не було оголошено, але "пильність має залишатися на високому рівні", зазначив він.
Бойовики "Хезболли" використовували пейджери як низькотехнологічний засіб зв’язку, щоб уникнути відстеження з боку Ізраїлю, повідомили цього року два джерела, знайомі з операціями угруповання. Пейджер — це бездротовий телекомунікаційний пристрій, який приймає та відображає повідомлення.
Загострення конфлікту на Близькому Сході
У Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.
1 серпня Армія оборони Ізраїлю заявила про ліквідацію лідера ХАМАСу Мохаммеда Дейфа. Його вважають організатором нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року. Він очолював бойове крило ХАМАСу із 1996 року.
Іран, який підтримує ХАМАС, а також організація "Хезболла" пообіцяли помститися за вбивство Ханії та атакувати Ізраїль.
Водночас 15 серпня в столиці Катару Досі розпочався новий раунд переговорів про припинення вогню в Секторі Гази. Представники ХАМАСу не приєдналися до переговорів.
Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом
31 травня президент США Джо Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за його словами, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.
План припинення вогню складається з трьох етапів:
- Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
- Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
- Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.
23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".