У вівторок, 17 вересня у Лівані сотні пейджерів, які бійці ісламського бойового угруповання "Хезболли" використовували для зв’язку, одночасно вибухнули. В результаті чого щонайменше вісім людей загинули та близько 2 тисячі поранені.
Про це повідомляє The New York Times.
Зазначається, що напад стався через день після того, як ізраїльські лідери попередили, що розглядають можливість активізації військових дій проти Хезболли.
Офіс прем'єр-міністра Лівану Наджиба Мікаті назвав інцидент "злочинною ізраїльською агресією" в заяві, додавши, що це "серйозне порушення суверенітету Лівану".
Міністр закордонних справ Лівану Абдалла Бу Хабіб у телефонній розмові виданню повідомив, що країна готується до "серйозної відплати" з боку Хезболли.
"Якщо Ізраїль думає, що таким чином він поверне своїх переміщених осіб з півночі Ізраїлю, то він помиляється. Це призводить до ескалації війни", — сказав Бу Хабіб.
За даними Reuters, серед загиблих двоє бійців Хезболли, один із загиблих бійців був сином члена ліванського парламенту від Хезболли.
Ізраїльські військові на запити Reuters щодо вибухів від коментарів відмовилися.
Напівофіційне інформаційне агентство уряду Ірану Mehr News повідомило, що в Бейруті в результаті вибуху пейджера постраждав посол Ірану Моджтаба Амані.
Зазначається, що посла перевели в одну з лікарень Бейрута, оскільки він отримав легкі поранення в результаті скоординованої кібератаки. Повідомляється, що ще двоє співробітників посольства Ірану в Бейруті також отримали поранення.
Про щонайменше вісім загинулих та 2750 поранених, 200 з яких у критичному стані повідомив міністр охорони здоров'я Лівану Фірас Абіад. Передає AP.
Серед загиблих та поранених немає українців, у тому числі дипломатів.
Про це повідомили в Центрі протидії дезінформації (ЦПД) у відповідь на поширення неправдивої інформації про те, що нібито внаслідок вибуху в Бейруті поранено першого секретаря Посольства України в Лівані Миколу Хоменка.
"Верифікувавши інформацію в МЗС України та Посольстві України в Лівані, серед загиблих і поранених немає ані українських дипломатів, ані загалом громадян України. Такі фейки російська пропаганда поширює для того, щоб звинуватити Україну у співпраці з терористичними угрупованнями та посіяти недовіру з боку міжнародної спільноти", — повідомили в ЦПД.
Загострення конфлікту на Близькому Сході
У Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.
1 серпня Армія оборони Ізраїлю заявила про ліквідацію лідера ХАМАСу Мохаммеда Дейфа. Його вважають організатором нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року. Він очолював бойове крило ХАМАСу із 1996 року.
Іран, який підтримує ХАМАС, а також організація "Хезболла" пообіцяли помститися за вбивство Ханії та атакувати Ізраїль.
Водночас 15 серпня в столиці Катару Досі розпочався новий раунд переговорів про припинення вогню в Секторі Гази. Представники ХАМАСу не приєдналися до переговорів.
Пропозиція США про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом
31 травня президент США Джо Байден виклав триетапну пропозицію про припинення вогню, ініціатива щодо якої, за його словами, походила від Ізраїлю. Також він отримав позитивну початкову реакцію на такий план з боку ХАМАСу. Такий план підтримала й Рада безпеки ООН.
План припинення вогню складається з трьох етапів:
- Повне і всеосяжне припинення вогню, яке включатиме виведення ізраїльських військ з усіх "населених районів Гази", звільнення деяких заручників, повернення тіл загиблих, звільнення палестинських в'язнів, 600 вантажівок з гуманітарною допомогою на день.
- Обмін усіх живих заручників, що залишилися, і "остаточне припинення бойових дій"
- Початок відбудови й повернення останків загиблих заручників.
23 червня прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив, що фаза інтенсивних боїв проти ХАМАСу в Секторі Гази добігає кінця, але війна не припиниться, доки це "ісламістське угруповання більше не контролюватиме палестинський анклав".