Міністерство закордонних справ України звернулося до ООН та Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) долучитися до заходів гуманітарного реагування у Курській області РФ, яка частково контролюється ЗСУ. Обом організаціям було направлено відповідні запрошення.
Про це повідомили в українському зовнішньополітичному відомстві.
У МЗС наголосили, що з перших днів Курської операції, Сили оборони України як "цивілізована європейська армія" проявили високий професіоналізм і повне дотримання принципів міжнародного гуманітарного права.
"Цивільні мешканці на території Курської області отримували та отримують гуманітарну допомогу, задоволення основних гуманітарних потреб, можливість виїзду з районів бойових дій", — зазначили у відомстві.
Там підкреслили, що звернулись до ООН із пропозицією долучитися до заходів гуманітарного реагування на зазначеній території та направили відповідну ноту.
Крім цього МЗС також звернулося нотою до МКЧХ, як гаранта міжнародного гуманітарного права з проханням також долучитися до заходів гуманітарного реагування та здійснювати моніторинг дотримання принципів міжнародного гуманітарного права відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року.
"Україна підтверджує неухильне дотримання взятих на себе міжнародних зобов'язань у згаданих сферах та готова надавати всебічне сприяння діяльності співробітникам ООН та МКЧХ на вказаних територіях", — додали в українському МЗС.
Водночас прессекретар очільника Кремля Володимира Путіна Дмитро Пєсков назвав запрошення представників ООН і МКЧХ на територію Курської області "провокацією". І додав, що Росія розраховує "на тверезу оцінку подібних заяв".
Речник МЗС України Георгій Тихий у соцмережі Х зазначив, що така реакція Кремля свідчить про його страх надати дозвіл міжнародним спостерігачам побачити реальну картину.
"Реакція Кремля на пропозицію України до ООН і МКЧХ приєднатися до гуманітарних зусиль у Курській області свідчить про ігнорування Росією власного народу та його гуманітарних потреб, а також про страх дозволити міжнародним спостерігачам побачити реальну ситуацію. Досить промовисто", — написав він
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
2 вересня в інтерв'ю NBC News президент Зеленський сказав, що Україна утримуватиме території в Курській області протягом невизначеного часу, це частина плану перемоги.
Міністерство оборони Росії вдень 12 вересня заявило, що звільнило 10 населених пунктів Курської області з-під контролю ЗСУ. Того ж дня Зеленський підтвердив, що РФ почала контрнаступ в Курській області, і це "іде за нашим українським планом".