Грозєв: до кінця року може бути новий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу

Ексклюзивно
Еван Гершкович повернувся в США, його вітають родичі і президент Джо Байден, аеропорт округу Принс-Джордж, штат Меріленд, США, 1 серпня 2024 року. Getty Images/Mostafa Bassim/Anadolu

До кінця року може бути новий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу, який включатиме не тільки російських політв’язнів.

Про це в інтерв’ю Суспільному сказав журналіст-розслідувач та керівник проєкту Bellingcat Христо Грозєв.

“Я вже знаю, що зʼявляються нові ідеї, до яких можуть бути включені не лише російські в'язні, а й білоруські, українські”, — сказав Грозєв.

Він відзначив, що канали, якими домовлялися про обмін, включають неформальні канали спілкування, за допомогою яких ведуться переговори до того, як дві сторони бачать можливість угоди, і коли все переводиться на більш офіційні канали між службами розвідки двох країн.

“Модель такої пакетності та несиметричності, виправдала себе, канали комунікації виправдали себе, і я дуже сподіваюся, що до кінця року, можливо, буде навіть другий транш, який включатиме не лише російських політвʼязнів”, — додав Грозєв.

31 липня в Анкарі відбувся обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу. Загалом обміняли 24 людей. Зокрема, американського журналіста Евана Гершковича, військового Пола Вілана, російських журналістів та активістів Володимира Кара-Мурзу, Алсу Курмашеву та інших. В Росію повернулися полковник ФСБ Вадим Красіков, що відбував покарання в Німеччині за вбивство чеченського командира, та ще дев'ять росіян, частину яких в країнах Європи засудили за шпіонаж.

В операції брали участь сім країн: Сполучені Штати, Німеччина, Польща, Словенія, Норвегія, Росія та Білорусь. Це найбільший обмін засудженими між Росією та Заходом із часів Холодної війни.