ОАЕ заборонили захід у свої порти танкерам "тіньового флоту" РФ

Абу-Дабі. Getty Images

Щоб дистанціюватися від “тіньового флоту”, який перевозить російську нафту, Об'єднані Арабські Емірати заборонили прибуття до своїх портів танкерів під прапором африканської країни Есватіні, яка немає виходу до моря.

Про це повідомляє Bloomberg.

Відповідно до урядового циркуляру, опублікованого на веб-сайті порту Фуджейра, прапор Есватіні опинився у списку, який обмежує прибуття в порти та води ОАЕ . На початку року до цього списку внесли прапор Камеруну.

Як відзначає агентство, судна, що ходять під цими обома прапорами, перевозили нафту для Росії, після того, як вона створила “тіньовий флот” кораблів для перевезення вантажів в обхід санкцій.

За даними підрозділу найбільшого у світі суднового брокера Clarkson Research Services Ltd, Есватіні — колишній Свазіленд — є новим гравцем на цьому ринку, оскільки в 2023 році під його прапором не ходило жодне судно. Зараз ця кількість становить 26 кораблів, хоча не всі з них є танкерами. Є докази, що частина танкерів під прапором Есватіні перевозила нафту, видобуту в Росії та Ірані, пише видання.

19 липня Велика Британія об'єднала на саміті Європейської політичної спільноти 44 країни, а також Євросоюз, аби протистояти діяльності так званого тіньового флоту.

Як уточнили британські урядовці, тіньовий флот — це судна, які беруть участь у незаконних операціях з метою обійти санкції, ухилятися від дотримання правил безпеки чи охорони довкілля, уникати витрат на страхування.

Раніше Bloomberg, посилаючись на власні джерела, 15 липня писав, що Велика Британія планує звернутися до кількох країн-членів ЄС із закликом до дій, спрямованих проти так званого "тіньового флоту" нафтових танкерів, які Росія використовує для обходу міжнародних санкцій.

Напередодні Британія запровадила санкції проти 11 суден, які транспортують нафту чи нафтопродукти з Росії. Раніше в червні країна ввела санкції проти 6 танкерів, а також російських компаній у галузі виробництва та транспортування скрапленого природного газу: "Мурманск LNG", "Новатек Мурманск LNG", "Сучасний морський арктичний транспорт LNG" та "Русатом Арктика".

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів за барель.

На початку травня 2022 року Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня 2022 року країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня 2022 року ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.