ЦАХАЛ повідомив про ліквідацію міністра економіки ХАМАСу в Секторі Гази

Бойовики ХАМАСу. AP

Армія оборони Ізраїлю повідомила про ліквідацію міністра економіки ХАМАСу у Секторі Гази Абеда Аль-Зерея.

Відповідний допис у понеділок, 5 серпня, розмістили у Телеграм ЦАХАЛу.

“Вчора, в неділю, за вказівкою розвідки ЦАХАЛу, Армія оборони Ізраїлю ліквідувала Абеда Аль-Зерея, терориста, який працював у виробничому відділі військового крила ХАМАСу, а також виконував обов'язки міністра економіки ХАМАСу в Секторі Гази”, — йдеться у повідомленні.

У ЦАХАЛі зазначили, що виробничий відділ працює над збільшенням збройного потенціалу ХАМАСу, в тому числі шляхом “обміну інформацією з іншими терористичними організаціями на Близькому Сході”.

Повідомляється, що Аль-Зерей відігравав важливу роль у керівництві зусиллями ХАМАСу, спрямованими на захоплення контролю над гуманітарною допомогою, що надходить до Сектору Газа, а також в управлінні ринками, контрольованими ХАМАСом.

Крім того, він відповідав за розподіл палива, газу і коштів у цілях бойовиків.

Раніше у Тегерані, столиці Ірану, в середу, 31 липня, під час авіаудару був убитий один із лідерів палестинського бойового угруповання ХАМАС Ісмаїл Ханія. ХАМАС звинуватив у нападі Ізраїль.

1 серпня Армія оборони Ізраїлю заявила про ліквідацію лідера ХАМАСу Мохаммеда Дейфа. Його вважають організатором нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року. Він очолював бойове крило ХАМАСу із 1996 року.

Ізраїль пообіцяв вбити Ханію та інших лідерів ХАМАСу за напад на Ізраїль 7 жовтня, в результаті якого загинуло 1200 людей і близько 250 були взяті в заручники.

ХАМАС має не одного лідера, а колективне керівництво

Особливістю ХАМАСу є форма колективного керівництва. Вона допомагає руху бути більш життєздатним. Навесні 2004-го ракетними ударами по Газі знищили духовного лідера ХАМАС — шейха Ахмеда Ясіна та його наступника — Абдула Азіза ар-Рантісі. Але за два роки ХАМАС виграли вибори та отримали владу над Газою.

"У них є політичне бюро. Нижче — щось на зразок конституційної ради, на кшталт мініпарламенту. А також є військове крило, яке є дуже таємним", — пояснив Суспільному Халед аль-Хруб, професор Близькосхідних досліджень Північно-Західного університету в Катарі, палестинець і дослідник ХАМАСу.

Частина посадовців ХАМАС живе за кордоном. Так, вбитий напередодні політичний лідер Ісмаїл Ханія працював в Катарі, ще дехто з керівників — у Туреччині та Лівані, де діє ідеологічно близька до ХАМАС організація Хезболла. Найбільші грошові надходження, а також поставки зброї рух отримує від Ірану. За даними Держдепу США, щорічно Іран вкладає близько 100 млн доларів у розвиток ХАМАС.

Що відомо про напад ХАМАСу на Ізраїль та війну у Газі

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликав цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.

20 травня головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан запросив ордери на арешт премʼєра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта, а також трьох лідерів палестинського руху ХАМАС. Відповідний документ опублікували на сайті МКС. Їх звинувачують у воєнних злочинах і злочинах проти людства.

Президент Ізраїлю Іцхак Герцог та очільник МЗС країни Ісраєль Кац назвали це рішення "обурливим". За словами президента Ізраїлю, такі дії "надихають терористів у всьому світі".

На сайті Білого дому з'явилася заява президента США, який також заявив, що рішення МКС є "обурливим". Тим часом як пише CNN, і представники ХАМАСу засудили клопотання головного прокурора МКС про ордер на арешт трьох керівників їхнього угруповання.

26 травня Ізраїль завдав авіаудару по табору переміщених осіб на півдні Гази. Загинуло 45 палестинців. ​​Ізраїль завдав удару після того, як ХАМАС обстріляв Тель-Авів ракетами.

Сполучені Штати закликали Ізраїль провести розслідування інциденту та чекатимуть від країни відповіді після слідства.

28 травня ізраїльські танки зайшли в центр Рафаху.

16 червня Армія оборони Ізраїлю оголосила про запровадження щоденних "локальних тактичних пауз" у військових діях у Секторі Гази. Паузи в боях діятимуть з 8:00 до 19:00 щодня "до особливого розпорядження" в південній частині Сектора Гази на шляху від перехрестя Керем-Шалом до дороги Салах-ед-Дін і на північ.