Зеленський під час візиту до Брюсселя підпише безпекову угоду між Україною та Євросоюзом — джерела

Ексклюзивно

Рада Європейського Союзу у вівторок, 25 червня, затвердить текст безпекового договору з Україною і вже цього тижня президент Володимир Зеленський під час візиту до Брюсселя має підписати документ. Документ містить два основні розділи щодо безпекових гарантій. Перший сфокусований на оборонних питаннях. У другому йдеться про ширші зобовʼязання з боку ЄС.

Про це повідомляють джерела Суспільного у дипломатичних колах, а також низка ЗМІ.

"Формальне затвердження цієї угоди буде завтра в межах Ради ЄС із загальних питань, а підписання буде організовано в середу або четвер у Брюсселі", — пише "Європейська правда".

19 червня Офіс президента України повідомив, що переговорні команди України та Європейського Союзу узгодили текст безпекової угоди.

Укрінформ та DW із посиланням на виступ високопосадовця ЄС у Брюсселі писали, що угоду мають підписати 26 червня.

Водночас RMF FM посилаючись на європейського дипломата повідомляє, що глава України Володимир Зеленський прибуде на саміт Євросоюзу до Брюсселя 27 червня. За його словами, "така інформація циркулює".

Як повідомляє "Радіо Свобода", яка отримала доступ до чернетки угоди, документ містить згадки про ухвалені раніше програми фінансової і військової підтримки України, зокрема 50 мільярдів євро, закладені у бюджет ЄС на 2024-2027 роки у межах програми Ukraine Facility. Також там йдеться про кошти на відшкодування країнам ЄС наданої Україні зброї з Європейського фонду миру і про 5 млрд євро на зброю з Фонду допомоги Україні та прибутки від заморожених російських активів.

Також угода має два основні розділи щодо безпекових гарантій, кожен із яких налічує дев’ять пунктів. Перший розділ сфокусований на оборонних питаннях і там йдеться про стабільне й довгострокове забезпечення військовою технікою, військову підготовку й оборонну реформу, співпрацю оборонних індустрій України та ЄС, кібербезпеку, обмін розвідданими тощо.

У другому розділі йдеться про ширші зобовʼязання, зокрема, про "майбутнє України і її громадян у ЄС", розмінування і відбудову України, продовження підтримки українських біженців, збереження і посилення санкцій проти РФ, створення спеціального трибуналу для російського керівництва.

Окремим розділом в угоді окреслений план дій у випадку майбутньої агресії. Зокрема, йдеться про термінові консультації, які мають відбутися протягом доби.

З ким Україна підписала безпекові угоди

Наразі Україна підписала безпекові угоди з 17 країнами та готується підписати такий самий документ ще з десятьма країнами.

Першу таку угоду Україна 12 січня 2024 року підписала зі Сполученим Королівством. 16 лютого президент Зеленський підписав наступні дві угоди про гарантії безпеки для України з Німеччиною та Францією. 23 лютого Україна та Данія підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між державами. 24 лютого 2024 року Україна уклала двосторонні безпекові угоди з Італією та Канадою. 1 березня Україна та Нідерланди підписали в Харкові двосторонню безпекову угоду. 3 квітня була підписана угода із Фінляндією. 11 квітня безпекову угоду підписали Україна і Латвія. 27 травня подібний документ підписано з Іспанією, а 28 травня — з Бельгією. Португалія стала 12-ю державою, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду. 31 травня Україна уклала безпекові угоди з трьома країнами — Швецією, Норвегією та Ісландією.

13 червня на полях саміт G7 президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден підписали двосторонню безпекову угоду. Того ж дня Україна підписала безпекову угоду з Японією.