Україна та Бельгія підписали двосторонню безпекову угоду. Що передбачає документ

Доповнено
Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо після підписання безпекової угоди, Брюссель, 28 травня 2024 року. ОПУ

У Брюсселі президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо сьогодні, 28 травня, підписали двосторонню угоду про гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна отримає від Бельгії щонайменше 977 мільйонів євро військової допомоги у цьому році. Ця угода діє протягом 10 років із дати його підписання.

Про це у соцмережі X повідомив президент України Володимир Зеленський.

"Вперше в такій угоді вказана точна кількість винищувачів F-16. Йдеться про 30 одиниць, які будуть поставлені в Україну до 2028 року, причому перші прибудуть уже цього року", — підкреслив глава держави.

За його словами, серед іншого, угода гарантує своєчасну безпекову допомогу з боку Бельгії, сучасну бронетехніку, обладнання для забезпечення потреб Повітряних сил та протиповітряної оборони України, морської безпеки, розмінування, участь у коаліції з постачання артилерійських боєприпасів, а також навчання військових.

Документ також передбачає посилення співпраці в оборонній промисловості, підтримку української "формули миру", посилення санкцій проти Росії, відшкодування збитків, відповідальність агресора й використання заморожених російських активів та відновлення економіки.

"Україна і Бельгія також поглиблюватимуть співпрацю у сфері розвідки, кібербезпеки та протидії дезінформації. Бельгія також висловлює підтримку майбутньому членству України в ЄС та НАТО", — додав Зеленський.

Під час спільної пресконференції з очільником бельгійського уряду Де Кроо, Зеленський заявив, що Україна та Бельгія розпочали "нову сторінку" у відносинах.

"Росія намагається принести руїни в Україну. Харкову зараз складно і весь регіон зараз під ударом. В Путіна один інструмент впливу — руйнування життя. Україна може отримати 1,7 млрд євро від заморожених активів Росії. Бельгія буде виділяти кошти на відновлення нашої Чернігівщини. Працюємо, щоб в Україні відкрився Офіс бельгійської агенції розвитку", — сказав президент.

Зі свого боку прем'єр Бельгії Александр Де Кроо, коментуючи безпекову угоду, зазначив, що документ дає можливість забезпечити Україну "необхідною і сучасною технікою".

"Ми підписали двосторонню безпекову угоду, як підтверджує бельгійську підтримку. Ми фокусуємось на ваших потребах, ППО, артилерія, винищувачі F-16, які надійдуть якомога швидше. Наша мета — поставити перші літаки до закінчення цього року. Ми також продовжуємо підтримувати ЗСУ через навчання в морському секторі й розмінування. Це буде проводитись у другій частині року", — сказав він.

З якими державами Україна вже підписала безпекові угоди

Першу таку угоду Україна 12 січня 2024 року підписала зі Сполученим Королівством. 16 лютого президент Зеленський підписав наступні дві угоди про гарантії безпеки для України з Німеччиною та Францією. 23 лютого Україна та Данія підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між державами. 24 лютого 2024 року Україна уклала двосторонні безпекові угоди з Італією та Канадою. 3 квітня була підписана угода із Фінляндією. 27 травня подібний документ підписано з Іспанією.

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.