На засіданні колегії Єврокомісії 12 березня очікується дискусія довкола проміжної оцінки виконання реформ Україною та Молдовою на їхньому шляху до ЄС. Єврокомісар з питань політики розширення Олівер Варгеї запропонує вважати виконаними Україною два з чотирьох кроків.
Про це пише Радіо Свобода за посиланням на проєкті його доповіді, який є у розпорядженні видання.
Варгеї у доповіді, запропонує вважати виконаними два з чотирьох кроків: а саме – збільшення чисельності працівників НАБУ до тисячі осіб (закон № 10203-1 ухвалений 8 грудня 2023 р. – ред.) і подальше розширення штату щороку, також – скасування обмеження повноважень НАЗК. Агенство має право перевіряти вже перевірені активи, якщо надійшла нова інформація, а також – законність майна, придбаного декларантами до призначення на державну службу.
Водночас згідно з чернеткою його доповіді, не вважається завершеним крок, пов’язаний із законодавством про лобіювання, який передбачає створення реєстру прозорості, а супутній законопроєкт, що регулює відповідальність і санкції, очікує на голосування у другому читанні.
Не позначена як виконана і рекомендація щодо прав нацменшин, але перелічуються кроки України в цьому напрямку: зокрема, зміни до законодавства у грудні 2023 р., що передбачають правила щодо навчання мовами меншин, достатню мовну квоту у ЗМІ та пропорційні права і критерії використання мов меншин у суспільному житті. Згадана й дорожня карта з питань освіти, схвалена в лютому 2024 р., якою передбачене, зокрема, ухвалення Закону про професійне навчання, що дозволить здійснювати його мовами меншин.
Окремо наголошується на важливості імплементації всіх кроків. Пропонується, щоб Єврокомісія контролювала їх виконання і звітувала про це у своїх регулярних звітах про розширення.
Джерел видання у Єврокомісії повідомили, що деякі єврокомісари запропонують вище оцінити досягнення України і вважати виконаними також кроки, пов’язані з лобіюванням і нацменшинами.
Щодо лобіювання, чиновники готуються наголосити, що закон Верховна Рада ухвалила в лютому, а нормативно-правовий акт, пов’язаний із відповідальністю та санкціями, – це нова й додаткова вимога, виконання якої, разом з тим, парламент, як очікується, завершить цього тижня. Відтак єврокомісари запропонують висновок, що крок завершено.
Завершеними пропонують вважати і заходи щодо нацменшин, зауважуючи, що Україна виконала рекомендації Венеційської комісії "на дуже високому рівні", а згадка Закону про професійне навчання "не повинна розглядатися як нова вимога Єврокомісії".
Є зауваження у єврокомісарів і до пропозиції моніторити виконання кроків. Для цього, вказують, буде чимало нагод, зокрема, під час процесу вступу. Та зараз, вважають, не можна додавати імплементацію реформ до переліку вимог, коли на оцінку Єврокомісії очікує Рада ЄС, щоб мати можливість затвердити переговорну рамку і, відповідно, рухатися далі.
Наголошують єврокомісари і на відсутності вимог щодо імплементації до інших країн-кандидатів, визнаючи, що це скидається на затягування процесу вступу України.
Напередодні віцепрем'єрка Ольга Стефанішина заявила, що Україна завершила виконання всіх рекомендацій, отриманих від Європейської комісії, для надання переговорної рамки стосовно вступу в ЄС.
Що відомо про вступ України в ЄС
Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня 2022 року надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.
"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.
"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:
- реформа Конституційного суду;
- продовження судової реформи;
- антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
- боротьба з відмиванням коштів;
- втілення антиолігархічного закону;
- узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
- зміна законодавства про нацменшини.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня 2023 року повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.
7 листопада 2023 року "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.
8 листопада 2023 року Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.
Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.