"Блокада триває". У ДПСУ розповіли про ситуацію на польсько-українському кордоні станом на ранок 29 лютого

Страйк польських фермерів біля пункту пропуску "Медика-Шегині", 9 лютого 2024 року. Фото: Іванка Дусько/Суспільне Львів

Польські фермери продовжують блокувати пункти пропуску на кордоні з Україною. Станом на ранок 29 лютого у чергах перебуває близько 2200 вантажівок.

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповів речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко.

"Станом на ранок сукупно на шести пунктах пропуску у черзі перебуває десь 2200 вантажівок. Найбільше: на пунктах пропуску "Краківець", "Рава-Руська" та "Ягодин", — сказав речник ДПСУ.

Демченко зауважив, що кількість перетину кордону вантажівками суттєво знизилась, особливо у напрямку пункту пропуску "Шегині", де за минулу добу кордон перетнуло близько 35 вантажівок, 24 з яких — у бік України.

"10 вантажних транспортних засобів попрямувало в бік Польщі, тобто це менше ніж одна вантажівка за годину", — пояснив він.

Також речник ДПСУ відзначив "критично низькі" показники перетину кордону у пункті пропуску "Ягодин", де за добу в бік України проїхало близько 70 вантажівок. Водночас на цьому напрямку польські фермери взагалі не пропускають вантажівки, які їдуть з України в Польщу, додав Демченко.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.