Єллен закликала G7 знайти спосіб використати заморожені російські активи для допомоги Україні

Міністерка фінансів США Джанет Єллен виходить зі свого офісу, 9 січня 2024 р., Вашингтон. Фото: AP/Manuel Balce Ceneta

Міністерка фінансів США Джанет Єллен закликала найрозвиненіші економіки світу знайти спосіб використання заморожених російських активів, щоб допомогти зміцнити захист України від вторгнення Росії та для довгострокової реконструкції після війни.

Про це вона сказала у Сан-Паулу, Бразилія, перед зустріччю зі своїми колегами з G20, передає Bloomberg.

"Я вважаю, що існують вагомі міжнародні правові, економічні та моральні аргументи для просування вперед", — сказала Єллен.

За словами міністерки, це було б рішучою відповіддю на безпрецедентну загрозу Росії глобальній стабільності.

"Це дало б зрозуміти, що Росія не може виграти, продовжуючи війну, і спонукало б її сісти за стіл переговорів для укладання справедливого миру з Україною", — сказала вона.

Видання зазначає, що ЄС, країни G7 і Австралія заморозили близько 260 мільярдів євро (282 мільярди доларів) у формі цінних паперів і готівки, причому понад дві третини з них заморожені в ЄС. Усі сторони погоджуються, що ці кошти повинні залишатися заблокованими для Росії, якщо вона не погодиться допомогти у відбудові України, але країни розходяться щодо законності повного захоплення активів.

США та Велика Британія підштовхували союзників по G7 до повного захоплення активів Центрального банку РФ, але європейські члени групи, особливо Франція та Німеччина, наразі виступають проти цього кроку через юридичні проблеми та побоювання, що це може зашкодити стабільності євро, а також створити небезпечний прецедент.

Позиція держав-членів ЄС є вирішальною, оскільки переважна більшість коштів перебуває в Європі.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

У липні 2023 року повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні 2023 року влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росіїна користь відновлення України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.