ЄС хоче оподаткувати заморожені активи Центробанку РФ — Bloomberg

. Прапор Євросоюзу. Ілюстративне фото: Getty Images

Лідери Європейського союзу підтримують плани, що передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

В ЄС будуть домагатися політичної підтримки цієї ідеї серед ключових країн "Великої сімки", пише Bloomberg із посиланням на джерела, знайомі з переговорами.

За словами джерел, під час саміту в Брюсселі лідери ЄС підтримали "обережне вивчення" варіанту з оподаткуванням надприбутків, попри низку складних питань, що стосуються того, як використовувати підсанкційні активи.

Очікується, що заморожені в ЄС активи російського центрального банку принесуть близько 3 мільярдів євро несподіваного прибутку.

Більша частина активів знаходяться в готівці та депозитах, тоді як "значна кількість" решти — цінні папери, які будуть перетворені в готівку в міру їх погашення в найближчі два-три роки, пише Bloomberg. Багато коштів перебувають в Бельгії в розрахунковому гіганті Euroclear Ltd., де вони заробили майже 750 мільйонів євро до першого кварталу цього року.

"Під час цієї Європейської ради ми обговорили тему заморожених російських активів. Ми, комісія, висунемо пропозицію й обачно зосередимося на непередбаченому прибутку від заморожених активів російського Центрального банку", — сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн після саміту.

Перспектива оподаткування та конфіскації непередбаченого прибутку піднімає як юридичні, так і фінансові питання. Кілька лідерів ЄС на саміті озвучили побоювання, вперше висловлені Європейським Центробанком, який попередив, що використання доходів від активів може спонукати власників офіційних резервів відвернутися від євро, пише Bloomberg.

Прихильники плану зазначають, що цей ризик був подоланий, коли активи центрального банку були заблоковані.

ЄС має намір заручитися підтримкою серед країн G7, навіть попри те, що переважна більшість підсанкційних російських активів перебуває в Європі.

Це пов'язано з тим, що кілька країн хочуть, щоб G7 підтримала передачу активів РФ Україні. Однак, за словами іншого джерела, це, швидше за все, залишиться пропозицією ЄС, а не ініціативою G7.

ЄС і США вже обговорили ці плани, і адміністрація Байдена була проінформована про прогрес, сказало одне з джерел.

Офіційний представник Великої Британії заявив, що Лондон підтримує план ЄС з оподаткування надприбутку і веде переговори з блоком про це.

Що відомо про вилучення російських активів

10 березня президент Володимир Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності Російської Федерації та її резидентів. Вилучення здійснюватиметься без компенсації.

У березні Мін’юст США оголосив про створення KleptoCapture — підрозділу з пошуку активів російських посадовців і олігархів, які намагаються її приховати від санкцій. 26 квітня генеральний прокурор США Меррік Гарленд підтримав ідею передання активів російських олігархів, конфіскованих через агресію РФ, безпосередньо Україні.

Наприкінці квітня Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

Міністерка фінансів США Джанет Єллен стверджує, що у США не існує законних механізмів конфіскації заморожених активів російського Центробанку з тим, щоб їх потім можна було використати для відновлення економіки України.

24 червня Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію про "Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв'язку з агресією проти України", підготовлену Україною за співавторством понад півсотні країн.

Вона містить визнання країнами ООН потреби створення міжнародного механізму відшкодування збитків, завданих Україні Росією та рекомендації державам щодо створення міжнародного реєстру збитків. Заступник голови ради безпеки Росії Дмитро Медведєв, коментуючи прийняття резолюції ООН про відшкодування збитків Україні у зв'язку з російською агресією, пригрозив Заходу вилученням активів іноземних приватних інвесторів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

Як повідомило у лютому видання Bloomberg, юристи Європейського союзу вважають, що Брюссель повинен розглянути можливість вимагати від банків повідомляти деталі про розміри заморожених активів російського Центробанку, якщо санкційні кошти захочуть використати для повоєнної відбудови України.