Зеленський прокоментував чутки про приєднання "Придністров'я" під контроль Росії

Плакат "Придністров'я засновано, щоб жити!" на одній з вулиць в Тирасполі, ілюстративне фото. Фото: УНІАН

Президент України Володимир Зеленський сумнівається, що наприкінці лютого жителі самопроголошеної Придністровсько-Молдавської Республіки попросять приєднати "Придністров'я" до Росії. Він додав, що Молдова не зверталась до України по допомогу з цим питанням.

Про це Зеленський сказав у відповідь на запитання румунського журналіста під час пресконференції на форумі "Україна. Рік 2024", який відбувся 25 лютого.

"У нас війна йде — це перше. Ми воюємо з РФ — це друге. Молдова до нас з будь-якими подібними запитами не зверталась — це третє. Четверте — я не впевнений, що на наступному тижні придністровці, чи хто там збирається, на це підуть. Не впевнений з тієї інформації, яка є у мене", — сказав президент.

Парламент невизнаної Придністровської Республіки 16 лютого анонсував, що 28 лютого у Тирасполі скликають з’їзд депутатів. Це відбудеться напередодні промови Путіна до Федеральних зборів РФ. Є імовірність, що регіон офіційно звернеться до Росії за допомогою і нагадає Кремлю, що хоче стати складовою частиною РФ, писала "Українська правда".

Дестабілізаційні дії Росії в Молдові

Раніше президентка Молдови Майя Санду заявила, що навесні 2024 року Росія знову спробує дестабілізувати ситуацію у країні, використовуючи режим у придністровському регіоні.

9 січня аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) заявили, що російські державні ЗМІ продовжують сіяти політичну нестабільність у Молдові, апелюючи до проросійських сепаратистів у сепаратистському регіоні Придністров’я.

11 січня Міністерство закордонних справ Росії заборонило в'їзд до країни деяким представникам уряду та ЗМІ Молдови через "переслідування російських і російськомовних ЗМІ, а також дискримінацію російських громадян".

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого 2023 року заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого 2023 року президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого 2023 року президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.