Глава МЗС Італії анонсував підписання безпекової угоди з Україною найближчим часом

. Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні (в центрі) вітається зі своїм єгипетським колегою Самехом Шукрі після переговорів у Каїрі, Єгипет, в середу, 11 жовтня 2023 року. Фото: AP/Amr Nabil.

Італія може стати наступною країною, яка підпише угоду про гарантії безпеки для України. Це буде політичний та символічний документ, що підтверджує підтримку та захист міжнародного права.

Про це заявив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні під час слухань у парламенті, передає агентство Ansa.

"Угода, яку ми обговорюємо, підтверджує територіальну незалежність України та засуджує російську агресію. Цінність цього документа про взаєморозуміння з Києвом, який буде підписаний, є політичною та символічною, щоб надіслати чітке повідомлення на користь захисту міжнародного права", – сказав він.

За словами міністра, підтримка складатиметься з двох частин: під час війни та післявоєнну.

Таяні наголосив, що прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні веде переговори щодо угоди з українською владою: "Ми розраховуємо, що зможемо завершити найближчими днями".

Водночас він зазначив, що угода "не матиме юридичної сили" та "не вимагатиме процедури ратифікації.

"Наша угода, як і ті, що передбачені Францією, Німеччиною та Британією, не матиме обов’язкової юридичної сили. З тексту не випливають ні зобов’язання за міжнародним правом, ні фінансові зобов’язання. Немає автоматичних гарантій політичної чи військової підтримки. Наша двостороння угода не вимагатиме процедури парламентської ратифікації", — сказав Таяні.

Раніше стало відомо, що Італія, слідом за Великою Британією, Францією та Німеччиною, підпише з Україною довгострокову безпекову угоду. Угоду можуть підписати найближчим часом, потрібно лише доопрацювати останні деталі.

Раніше угоди у сфері безпеки президент Володимир Зеленський вже підписав із прем'єром Великої Британії Ріші Сунаком і канцлером Німеччини Олафом Шольцом.

16 лютого Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон підписали договір про співпрацю у сфері безпеки між країнами.

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.