Міністри закордонних справ ЄС схвалили військово-морську місію у Червоному морі

. Фото: АР

Міністри закордонних справ Європейського Союзу схвалили розгортання військово-морської місії ЄС для захисту суден від хуситів у Червоному морі.

Про це повідомила президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн у соцмережі Х (колишній Твіттер).

“Я вітаю сьогоднішнє рішення про початок операції Військово-морських сил ЄС Aspides. Європа забезпечить свободу судноплавства в Червоному морі, працюючи разом з нашими міжнародними партнерами. Окрім реагування на кризу, це крок до посилення європейської присутності на морі для захисту наших європейських інтересів”, — написала фон дер Ляєн.

Військово-морська місія Aspides, що походить від давньогрецького слова "щит", передбачає перекидання європейських військових кораблів і повітряних систем раннього попередження у Червоне море, Аденську затоку і прилеглі акваторії, пише DPA.

Кораблі місії отримають наказ відкривати вогонь по бойовиках, якщо ті атакують першими. Водночас вони не матимуть права стріляти на випередження. Оперативне командування розміщуватиметься у грецькому місті Ларісса.

Раніше Європейський комісар з економіки Паоло Джентілоні розповів журналістам, що через зміну маршруту судноплавства через Червоне море час доставки вантажів між Азією та ЄС збільшився на 10-15 днів. Їхня вартість при цьому, за його словами, зросла приблизно на 400 відсотків.

Сполучені Штати та Велика Британія завдають ударів по об'єктах у Ємені, пов'язаних з хуситами, у відповідь на атаки бойовиків на цивільні судна та військові кораблі у Червоному морі.

19 лютого у Брюсселі проходить формальне засідання Ради міністрів ЄС із закордонних справ, на порядку денному  якого — продовження підтримки України у її боротьбі проти російської агресії, ситуація на Близькому Сході та в африканському регіоні Сахель.

Що відомо про напади хуситів у Червоному морі

Єменські хусити в середині листопада оголосили про намір атакувати всі судна у Червоному морі, що прямують до Ізраїлю, незалежно від того, хто ними володіє.

Зокрема у Червоному морі у п'ятницю, 15 грудня, снаряд, випущений з контрольованої повстанцями-хуситами території Ємену, влучив у вантажне судно “Аль-Джасра”, яке йшло під прапором Ліберії. Корабель загорівся. За попередніми даними, внаслідок атаки ніхто не постраждав.

Раніше також стало відомо, що повстанці-хусити з контрольованої ними території Ємену ввечері 11 грудня ударили протикорабельною ракетою по норвезькому комерційному танкеру у Червоному морі. Удар спричинив пожежу і пошкодження, але обійшлося без жертв.

Чому хусити атакують кораблі у Червоному морі

Пов'язані з Іраном хусити втрутилися в конфлікт між Ізраїлем і ХАМАСом, який поширився по всьому Близькому Сходу з 7 жовтня, атакуючи судна на життєво важливих судноплавних шляхах і запускаючи безпілотники і ракети по самому Ізраїлю.

Хусити заявили, що будуть атакувати всі судна, що прямують до Ізраїлю, незалежно від їхньої національної приналежності, і застерегли міжнародні судноплавні компанії від роботи з ізраїльськими портами.

Угруповання, яке править більшою частиною Ємену, заявляє, що його атаки є демонстрацією підтримки палестинців. Хусити пообіцяли, що атаки триватимуть доти, доки Ізраїль не припинить свій наступ на Сектор Гази.