Норвегія та Україна підпишуть угоду про гарантії безпеки за кілька тижнів — прем’єр

. Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре. Фото: Associated Press

За кілька тижнів Україна підпише двосторонню угоду з Норвегією про гарантії безпеки в межах рамкової декларації G7.

Таку заяву в кулуарах Мюнхенської безпекової конференції 16 лютого зробив прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре, повідомляє норвезьке видання Nettavisen.

Чиновник наголосив, що Норвегія укладе угоду, яка підтверджує підтримку незалежності України та право України захищатися.

Раніше Україна вже підписала угоди з безпеки з Великою Британією, Францією та Німеччиною.

"Саме великі країни, країни Великої сімки, укладають найповніші угоди щодо безпеки з природних причин", — каже Стьоре.

Він додав, що на черзі — країни Північної Європи, зокрема Норвегія.

"Країни Північної Європи окремо також укладатимуть угоди через деякий час. Мета полягає в тому, щоб укласти угоду, яка підтверджує підтримку Норвегією незалежності та права України на самооборону", — додав норвезький прем'єр-міністр.

За його словами, дуже важливий принцип про те, що без України миру для України не буде. Він також впевнений, що такого роду угоди наближають Україну до НАТО, тому що дедалі більше країн НАТО укладають з Україною двосторонні угоди з безпеки.

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.