Конфіскація російських активів вимагатиме рішення всіх країн і воно не буде швидким — спецпредставниця США

. Пенні Пріцкер. Фото: АР/Darko Vojinovic

Процес конфіскації російських активів вимагатиме колективного рішення всіх країн, які мають заморожені кошти РФ у своїх фінансових установах та потребуватиме часу.

Про це заявила спецпредставниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер на конференції, організованій Українським домом у Давосі в рамках першого дня роботи ВЕФ у Давосі, передає "Укрінформ".

"Я думаю, якщо рішення буде прийняте, це буде колективне рішення", — сказала вона.

За словами Пріцкер, питання конфіскації активів вирішуватимуть всі країни, де з заморожені російські кошти. І це також потребує юридичного підґрунтя.

"Але, на мою думку, вважати, що це стане панацеєю або відбудеться дуже швидко, неправильно", — сказала представниця США.

Раніше Bloomberg повідомило, що адміністрація президента Джо Байдена підтримує законодавчі акти, які дозволять конфіскувати деякі російські активи. Білий дім хоче узгодити цей крок із союзниками з Групи семи, особливо в Європі, де зберігається близько двох третин заморожених російських коштів.

Згодом Bloomberg із посиланням на джерела у Москві повідомило, що Росія готується до судового оскарження будь-яких кроків США та ЄС щодо конфіскації 300 млрд доларів заморожених активів центрального банку на користь України.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

У липні повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.