В ЄС узгодили перший у світі закон про регулювання штучного інтелекту

Логотип OpenAI поряд із зображенням монітору комп’ютера, 8 грудня 2023 р. AP/Michael Dwyer

Країни ЄС і Європарламент погодили перший у світі комплексний закон щодо регулювання штучного інтелекту. Документ відкриває шлях для юридичного нагляду за технологіями, що використовуються в популярних генеративних сервісах штучного інтелекту, таких як ChatGPT.

Про це пише Associated Press.

Зазначається, що учасники переговорів від Європейського парламенту та 27 країн-членів ЄС подолали великі розбіжності щодо спірних моментів, таких як — генеративний штучний інтелект та використання поліцією системи спостереження за розпізнаванням обличчя.

"Історичний момент! ЄС став першим континентом, який встановив чіткі правила використання ШІ. Це набагато більше, ніж збірник правил — це стартовий майданчик для європейських стартапів і дослідників, щоб очолити глобальні перегони ШІ", — написав на платформі Х єврокомісар Тьєррі Бретон.

Результат був отриманий після марафонських переговорів за зачиненими дверима цього тижня, коли одна із сесій сесія тривала 22 години.

Поки що є мало подробиць про те, що насправді буде включено в закон, який набуде чинності не раніше 2025 року.

Як пише видання, суворе та комплексне регулювання з боку ЄС може стати потужним прикладом для багатьох урядів, які розглядають можливість регулювання. Компаніям зі штучним інтелектом, яким доведеться підкорятися правилам ЄС, також, ймовірно, поширять деякі з цих зобов’язань на ринки за межами континенту.

Закон про штучний інтелект спочатку був розроблений, щоб пом’якшити небезпеку, пов’язану з певними функціями штучного інтелекту. Але законодавці наполягали на тому, щоб розширити його до базових моделей, передових систем, які лежать в основі служб ШІ загального призначення, таких як ChatGPT і чат-бот Google Bard.

Учасникам переговорів вдалося досягти попереднього компромісу на початку переговорів, попри опозицію на чолі з Францією, яка закликала до саморегулювання, щоб допомогти європейським генеративним компаніям штучного інтелекту, які конкурують з великими конкурентами США, включаючи Microsoft, яка підтримує OpenAI.

Згідно з угодою, найдосконаліші базові моделі, які створюють найбільші "системні ризики", отримають додаткову перевірку, наприклад, скільки обчислювальної потужності було використано для навчання систем.

Дослідники попереджають, що ці потужні базові моделі, створені кількома великими технологічними компаніями, можуть бути використані для посилення онлайн-дезінформації та маніпуляцій, кібератак або створення біологічної зброї.

Правозахисні групи також попереджають, що відсутність прозорості щодо даних, які використовуються для навчання моделей, створює ризики для повсякденного життя, оскільки вони діють як базові структури для розробників програмного забезпечення, які створюють сервіси на основі ШІ.

Найболючішою темою стали системи спостереження за розпізнаванням обличчя на базі ШІ, і учасники переговорів знайшли компроміс після інтенсивних переговорів.

Європейські законодавці вимагали повної заборони на публічне використання сканування обличчя та інших систем "віддаленої біометричної ідентифікації" через проблеми конфіденційності, тоді як уряди країн-членів хотіли винятків, щоб правоохоронні органи могли використовувати їх для боротьби з серйозними злочинами, такими як сексуальна експлуатація дітей або терористичні атаки.