Україна і Швеція обговорили надання ЗСУ літаків Gripen

Шведський винищувач Gripen. Фото: AP/Aijaz Rahi

Україна та Швеція обговорюють спільну роботу у сфері інновацій, досвіду, здобутого під час бойових дій, а також питання військової допомоги, зокрема передачу ЗСУ літаків Gripen та оборонні теми загалом.

Про це йшлося під час зустрічі міністра оборони Рустема Умерова, заступника міністра Івана Гаврилюка та Верховного головнокомандувача Збройних сил Швеції генерала Мікаеля Бюдена.

Серед тем на порядку денному було й потенційне постачання ЗСУ літаків Gripen.

"Триває плідна двостороння робота стосовно передачі нам літаків Gripen", – сказав Гаврилюк.

Він зазначив, що є "певні питання, пов’язані з НАТО", однак сподівається, що "спільними зусиллями у нас вийде отримати ці літаки".

Своєю чергою, генерал Бюден, який очолював шведську делегацію, зазначив, що питання передачі літаків Gripen Україні обговорюється як на політичному, так і на військовому операційному рівні.

"Я знаю, що діалог між нашими країнами триває. Тож ми в очікуванні політичних рішень", – сказав він.

У вересні міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що українські бойові пілоти провели орієнтаційну підготовку на винищувачах Gripen.

До цього міністр розповів, що Швеція дозволить українцям потренуватися в польотах на винищувачах JAS 39 Gripen.

19 серпня президент Володимир Зеленський під час візиту до Швеції заявив, що українські пілоти вже почали тестові випробування винищувачів Gripen.

Винищувачі JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen — винищувач четвертого покоління, який виготовляє компанія Saab. Перший політ — 1988 рік, за сім років Gripen став на озброєння армії Швеції. Винищувачі також експортували в Чехію, Угорщину, ПАР і Таїланд.

Через особливості конструкції літака — він, як і Eurofighter Typhoon спроєктований за схемою "качка", Gripen має підвищену маневровість, але через це ним складніше керувати.

Розробники заявляють його як багатоцільовий літак — він може одночасно вести бій, спостерігати та ділитися даними з іншими літаками. Радіолокаційна система може виявляти повітряні цілі на відстані 120 кілометрів, а наземні — на відстані 70 кілометрів.

Озброєння Gripen — авіаційна гармата, також він може нести керовані й некеровані авіабомби та ракети класів "повітря-земля" і "повітря-повітря".