У Швеції заявили, що українські льотчики протестували винищувачі Gripen

. Шведський винищувач Gripen. Фото: AP/Aijaz Rahi

Міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що українські бойові пілоти провели орієнтаційну підготовку на винищувачах Gripen.

Про це повідомляє Aftonbladet.

"Орієнтаційна підготовка завершена, і згідно з доповіддю, яку я отримав від Сил оборони, підготовка пройшла добре", — зазначив посадовець.

Відповідна підготовка включає випробувальні польоти як на літаках, так і на тренажерах, а також брифінги для наземного персоналу.

За словами Йонсона, Стокгольм не виключає передачу Gripen Україні, "але досвід, отриманий під час навчальної програми, зараз має стати основою для поточної роботи з визначення умов для цього".

У травні міністр розповів, що Швеція дозволить українцям потренуватися в польотах на винищувачах JAS 39 Gripen.

19 серпня президент Володимир Зеленський під час візиту до Швеції заявив, що українські пілоти вже почали тестові випробування винищувачів Gripen.

Винищувачі JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen — винищувач четвертого покоління, який виготовляє компанія Saab. Перший політ — 1988 рік, за сім років Gripen став на озброєння армії Швеції. Винищувачі також експортували в Чехію, Угорщину, ПАР і Таїланд.

Через особливості конструкції літака — він, як і Eurofighter Typhoon спроєктований за схемою "качка", Gripen має підвищену маневровість, але через це ним складніше керувати.

Розробники заявляють його як багатоцільовий літак — він може одночасно вести бій, спостерігати та ділитися даними з іншими літаками. Радіолокаційна система може виявляти повітряні цілі на відстані 120 кілометрів, а наземні — на відстані 70 кілометрів.

Озброєння Gripen — авіаційна гармата, також він може нести керовані й некеровані авіабомби та ракети класів "повітря-земля" і "повітря-повітря".