Швеція розгляне можливість передачі Україні винищувачів Gripen

ЗМІ
. Шведський винищувач Gripen. Фото: AP/Aijaz Rahi

Уряд Швеції найближчим часом доручить Збройним силам вивчити можливість передачі Україні винищувачів Gripen.

Про це повідомляє Ekot з посиланням на джерела.

Зазначається, що уряд хоче отримати інформацію про те, як надання літаків Україні вплине на обороноздатність Швеції і наскільки швидко держава зможе отримати нові Gripen як компенсацію.

Крім того, уряд має визначити, як має проходити підготовка українських пілотів та іншого наземного персоналу на літаках.

У травні міністр оборони Швеції Пол Йонсон повідомив, що Швеція дозволить українським льотчикам-винищувачам потренуватися в польотах на шведських винищувачах JAS 39 Gripen.

19 серпня президент України Володимир Зеленський під час візиту до Швеції заявив, що українські пілоти вже почали тестові випробування винищувачів Gripen.

Винищувачі JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen — винищувач четвертого покоління, який виготовляє компанія Saab. Перший політ — 1988 рік, за сім років Gripen став на озброєння армії Швеції. Окрім цієї країни ці винищувачі експортували в Чехію, Угорщину, ПАР та Таїланд.

Через особливості конструкції літака — він, як і Eurofighter Typhoon спроєктований за схемою "качка", Gripen має підвищену маневровість, але через це ним складніше керувати. Розробники заявляють його як багатоцільовий літак — він може одночасно вести бій, спостерігати та ділитися даними з іншими літаками. Його радіолокаційна система може виявляти повітряні цілі на відстані 120 кілометрів, а наземні — на відстані 70 км.

Озброєння Gripen — авіаційна гармата, також він може нести керовані й некеровані авіабомби та ракети класів "повітря-земля" і "повітря-повітря".