Українські пілоти почали тестові випробування винищувачів Gripen — Зеленський

Важливо
. Президент Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон. Фото: пресслужба президента

Президент Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон обговорили майбутні кроки щодо отримання Україною шведських винищувачів Gripen.

Про це Зеленський сказав на спільній пресконференції, повідомляє кореспондентка Суспільного.

За його словами, українські пілоти вже почали тестові випробування винищувачів Gripen.

"Говорили про літаки Gripen. Я впевнений, що вони можуть зробити нашу свободу значно захищенішою. Тестові випробування Gripen за участі українців, наших пілотів вже почалися. Сьогодні ми детально обговорили майбутні кроки щодо можливості відкрити питання отримання шведських Gripen", — сказав Зеленський.

У травні міністр оборони Швеції Пол Йонсон повідомив, що Швеція дозволить українським льотчикам-винищувачам потренуватися в польотах на шведських винищувачах JAS 39 Gripen.

JAS 39 Gripen

Шведський винищувач четвертого покоління, який виготовляє компанія Saab. Перший політ — 1988 рік, за сім років Gripen став на озброєння армії Швеції. Окрім цієї країни ці винищувачі експортували в Чехію, Угорщину, ПАР та Таїланд.

Через особливості конструкції літака — він, як і Eurofighter Typhoon спроєктований за схемою "качка", Gripen має підвищену маневровість, але через це ним складніше керувати. Розробники заявляють його як багатоцільовий літак — він може одночасно вести бій, спостерігати та ділитися даними з іншими літаками. Його радіолокаційна система може виявляти повітряні цілі на відстані 120 кілометрів, а наземні — на відстані 70 км.

Озброєння Gripen — авіаційна гармата, також він може нести керовані й некеровані авіабомби та ракети класів "повітря-земля" і "повітря-повітря".

У лютому 2023 року міністр оборони України Олексій Резніков висловив бажання отримати доступ до JAS 39 Gripen. У травні 2023-го міністра оборони Швеції Пол Йонсон повідомив, що його країна дозволить українським пілотам потренуватися на цих винищувачах, проте, поки йдеться саме про тренування, а не передачу Gripen ЗСУ.