"США вистачає ресурсу, щоб підтримувати Україну та Ізраїль одночасно" — представник Держдепу Деніел Сайзек

Зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, Брюссель, Бельгія, 29 листопада 2023. Saul Loeb/Pool Photo via AP

28-29 листопада в Брюсселі відбулися зустрічі глав МЗС держав НАТО, а також перше засідання Ради Україна-НАТО. Представник Державного департаменту США Деніел Сайзек розповів Українському Радіо про основні теми, які на них обговорювали, про підтримку України в Конгресі, затримку у постачанні військової допомоги з боку США, а також оцінку Сполученими Штатами статті Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Державний секретар США Ентоні Блінкен у Брюсселі. Які завдання стоять перед американською делегацією?

Держсекретар Блінкен бере участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, а також доєднається до засідання Ради Україна-НАТО. На порядку денному три основні теми. По-перше — обговорення питань, пов’язаних із самітом НАТО, що відбудеться у липні наступного року у Вашингтоні. Наступна тема — західні Балкани. І третя, не менш важлива тема — Україна. Союзники продовжують підтримувати Україну, тому зустріч у Брюсселі — гарна нагода для них поговорити з міністром Дмитром Кулебою.

Є певні затримки військової допомоги з боку США. Наскільки можна використати зустрічі у Брюсселі, аби залучити європейських партнерів компенсувати цю допомогу?

Для початку варто зазначити, що у Конгресі США зберігається двопартійний консенсус у питанні підтримки Україні. Нині йдуть обговорення додаткової допомоги, яку США збираються передати вашій державі. Важливим є факт, що держсекретар Блінкен тут, у Брюсселі має можливість обговорити з європейськими колегами те, як саме Євросоюз може більше підтримувати Україну. Мова не йде не про компенсації, а про те, що всі ми — США та Європа, можемо ще зробити, щоб допомогти Україні.

До США прибула представницька українська делегація, яка має зайнятися роботою у штатах, де є падіння підтримки України. Що може дати такий візит?

Так, вони зустрічалися з багатьма людьми, в тому числі, з членами Конгресу, а також з американцями по всій країні. Це надзвичайно важливо, що вони розповідають свої історії та діляться думками й поглядами. Людям потрібно розуміти, що відбувається в Україні, і чому так важливо, щоб США продовжили підтримувати вашу країну. Вважаю, такі гості — важливий момент для налагодження і розвитку зв'язків.

Для США є також важливою ситуація на Близькому Сході.

Світ переживає важкий час. І тут, і там виникають конфлікти, і розібратися з ними дуже важко. Проте, у США вистачає ресурсу, щоб підтримувати Україну та Ізраїль одночасно. Американський уряд щоденно працює над обома питаннями. Держсекретар Блінкен обговорить ці питання з колегами у Брюсселі. В уряді США очікують і сподіваються, що разом з ними вдасться знайти рішення.

У зв’язку з ситуацією на Близькому Сході американські військові бази потрапляють під постійні атаки. Чи можна це вважати нападом на США? Чи можна говорити про потенційне застосування 5 статті статуту НАТО?

Це питання не на порядку денному. Але можу сказати, що президент Байден і його адміністрація роблять усе можливе, щоб захистити наших союзників і наші військові сили на Близькому Сході.

Як у США оцінюють статтю головкома ЗСУ Валерія Залужного про ситуацію на фронті та зброю, завдяки якій можна досягнути прориву та успішного контрнаступу?

Уряди США та України підтримують постійний контакт у питаннях обладнання та інших моментів, необхідних для захисту від російської агресії. Не можу озвучити більше деталей. Але питання про те, що потрібно нині Україні, є надзвичайно важливим.