"80% данської допомоги — це зброя, військове обладнання" — посол Данії Міккельсен

Посол Данії в Україні Олє Егберг Міккельсен у студії Українського Радіо. Фото: УР

Данія є однією з держав, що нададуть Силам оборони винищувачі F-16, також 80% данської допомоги Україні — це зброя та військове обладнання, говорить посол Данії в Україні Олє Егберг Міккельсен. Про допомогу в боротьбі з корупцією, шефство над Миколаєвим та перспективи вступу України в ЄС — Міккельсен розповів Українському Радіо.

Чим можна пояснити таку потужну підтримку України з боку Данії?

Попри те, що наш парламент складається з різних партій — лівих, правих, центристських — їх усіх об’єднує одна тема. Це — підтримка України. Вона йде не лише від уряду Данії, але й від звичайних данців. Цього літа я був у відпустці в маленькому данському містечку. Ми з дружиною зайшли до крамниці, де продавалися нитки, бо вона дуже любить в’язати. І посередині цього магазину я побачив величезний кошик із в’язаними шкарпетками. На ньому був напис: "Ми в’яжемо шкарпетки для українських військових. Це — шкарпетки для Перемоги!" Я запитав у продавчинь, хто їм підказав цю ідею, а вони відповіли, що самі захотіли допомогти українським солдатам. Тому я хочу передати вітання від всіх данців, які душею вболівають за Україну.

А якщо подивитися в історію, там можна знайти коріння оцієї потужної підтримки. Я належу до покоління, яке росло і розвивалося в часи Холодної війни. Тоді Данія була, так би мовити, фронтовою країною. Її відділяло лише 40 кілометрів від тодішньої Східної Німеччини. І кожен данець розумів: якщо конфлікт переросте в гарячу фазу, Данія буде однією із цілей. Зараз такою фронтовою країною є Україна. Саме ви стоїте на кордоні демократії й свободи для всієї Європи. Якщо запитати данців, чому вони підтримують Україну, вони відповідають "тому що українці борються за нашу свободу".

Як триватиме допомога Данії надалі?

Україна може розраховувати на данську підтримку — як військову, так і цивільну. В політичному контексті немає жодних ознак, що вона зменшиться. 80% данської допомоги Україні — це зброя, військове обладнання. Вам потрібна перемога, а новітнє озброєння — це її передумова. Є також значна цивільна допомога. Данія взяла шефство над Миколаєвом та областю. Це рішення ухвалили в березні 2022 року, коли Володимир Зеленський звернувся до парламенту Данії й попросив зробити це.

В парламенті Данії було багато запитань щодо того, як саме надавати допомогу. Адже Миколаїв тоді піддавався щоденним обстрілам, і ситуація була вкрай важкою. Загальний наш підхід в тому, що не можна очікувати миру, потрібно починати відновлення вже зараз. Ми вже давно працюємо в Миколаєві, займаємося відбудовою інфраструктури. Ми також допомагаємо бізнесу, підприємствам міста й області відродитися і відновити роботу. Адже місцеві жителі не хочуть просто допомоги, вони хочуть продовжувати працювати й заробляти. А це — величезний потенціал для дансько-українських економічних зв’язків.

Посол Данії в Україні Олє Егберг Міккельсен у студії Українського Радіо. Фото: УР

Енергетика та енергоефективність — це сильні сторони данської економіки. Ми володіємо новітніми технологіями, які дозволяють використовувати відновлювальні джерела енергетики. Ми раді поділитися своїми досягненнями з Україною. На Миколаївщині в травні цього року відкрили потужну вітрову електростанцію, яку побудувала компанія ДТЕК. А вітрові турбіни для неї надала Данія. Скоро почнеться будівництво другої фази цієї вітрової електростанції.

Також можу навести приклад співпраці в галузі сільського господарства. Нещодавно профільний данський міністр відвідав Україну, де зустрівся зі своїм українським колегою. Існує вже ціла спільнота данських фермерів на заході Україні, які діляться технологіями та сучасними підходами до господарювання.

Чи можна, враховуючи проблеми з боку Угорщини щодо виділення військової допомоги Україні, говорити про те, що в ЄС назріває зміна голосування: ухвалюватися рішення будуть не консенсусом, а більшістю голосів?

В короткотерміновій перспективі цих змін чекати не варто. Але є голоси, які кажуть, що ЄС буде розростатися, тому буде потрібен перегляд політики й нових процедур. Але це стосується майбутнього. Макроекономічна підтримка України — це надзвичайно важлива справа. Данія наполегливо працює над тим, щоб вона була і надалі.

Як живуть у Данії українці, які втекли від війни?

Це переважно жінки та діти. Вони адаптуються, активно шукають роботу. Насправді багато хто вже повернувся в Україну, їх нині в Данії значно менше, ніж навесні 2022 року. Приблизно 30-40 тисяч. У Данії є працьовита українська громада, яка жила там ще до початку повномасштабного вторгнення.

Як ви оцінюєте наші євроінтеграційні зусилля, враховуючи, що на початку грудня має розпочатися переговорний процес між Україною та ЄС щодо вступу в Євросоюз?

Є величезна різниця між тим, як в 1990 роки відбулося значне розширення Європейського Союзу і нинішнім часом, з його зовсім іншою динамікою. Звісно, прийняття до ЄС відбувається по заслугах. І діють ті самі Копенгагенські критерії, ухвалені в нашій столиці в 1993 році. За ними оцінюється готовність країни до вступу. Переконаний, Україна буде такою ж наполегливою, як і на полі бою, коли розпочнуться переговори щодо вступу в ЄС. Буде багато складнощів, викликів і битв, які ще належить виграти. Один з таких викликів — корупція. Потрібно мати сильні інституції, які не дозволять їй розвиватися. Данія є союзником України в цій боротьбі. Данія виступає виконавчим партнером Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, співфінансує цю програму і втілює її від імені ЄС. Коли я зустрічаюся з очільниками антикорупційних органів, до впровадження яких в Україні ми також долучилися, вони завжди кажуть: "Дайте нам надію". Прогрес у цьому питанні є, але є й багато роботи попереду. Але я переконаний, що Україна виграє і цю битву також.