Російський батальйон з військовополонених ЗСУ більшою мірою є пропагандою — Координаційний штаб

Ексклюзивно
Петро Яценко, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, листопад 2023 року. Фото: Олександр Сова/Суспільне

Повідомлення про те, що Росія збирається відправити на війну з Україною підрозділ з військовополонених ЗСУ, — це спроба інформаційної операції РФ і черговий воєнний злочин.

Про це представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко розповів в інтерв'ю Суспільному.

Він нагадав, що, згідно з міжнародним гуманітарним правом, військовополонених заборонено залучати до участі в збройному конфлікті. Яценко погоджується, що росіянам вдалося завербувати якихось людей, але кількість завербованих навряд відповідає кількості цілого батальйону.

"Річ у тім, що формування таких підрозділів — це чисто пропаганда і звісно що мало хто з українських військовослужбовців, розуміючи наслідки, погоджується іти на такі умови. Звісно, воювати проти своїх ніхто не хоче. Тому ми розуміємо, що застосовуються різні методи тиску", — каже представник Корштабу.

Петро Яценко додає: було задекларовано, що піти в такий підрозділ можуть військовослужбовці, які мають рідних на території Російської Федерації. Цю тему порушили не вперше — саме в період, коли в армії РФ немає успіхів на полі бою.

"Відповідно, вони намагаються провертати такі інформаційні операції. Мовляв, щось у них та й виходить. Це чиста пропаганда, це чисто медійний проєкт, і ми маємо розуміти, що жодної користі на фронті від подібного з'єднання, скільки, б там не було людей, — немає", — наголошує Яценко.

Таким чином російська влада намагалася відповісти на виникнення добровольчих батальйонів, які формуються з росіян в Україні: "Тобто це чисто такий контркрок і якась імітація подібної діяльності, тому що батальйони власне росіян воюють за свободу росії, а там просто намагаються знайти зрадників".

На початку листопада американський Інститут вивчення війни (ISW) повідомляв, що російський батальйон, який складається з українських військовополонених, імовірно, найближчим часом буде розгорнутий в Україні, що є порушенням Женевської конвенції про військовополонених.