"Боремося за п'ятий бюджет для України": Маркарова про підтримку від США

Ексклюзивно
Пані посол України в США Оксана Маркарова, архівне фото. Фото: Суспільне

Посол України в США Оксана Маркарова розповіла, що Сполучені Штати з 24 лютого 2022 року 4 рази виділяли бюджети, які допомогли України. Але оскільки війна триває, то українська дипломатія переконує США надати п'ятий бюджет для Києва.

Про це пані посол говорила в інтерв'ю Суспільному.

"Ми зараз називаємо США стратегічним другом номер один. Роль США важко оцінити з 24 лютого, та й насправді ще значно раніше", — говорить Маркарова. Вона пригадала візит президента Володимира Зеленського восени 2021 року, який заклав "багато стратегічних речей". З їх допомогою Україна могла швидко просуватися в обороні та партнерстві зі США від дня вторгнення. Зокрема, тоді, у вересні 2021-го, країни домовилися про нову хартія стратегічного партнерства. Її підписали в листопаді того року.

Ще один важливий договір, за словами пані Оксани, — "Про основи оборонного партнерства". Він не є публічним, оприлюднене лише невеличке резюме з нього. Цей договір на 5 років заклав співпрацю між збройними силами та оборонними відомствами України та США; між Пентагоном і Міністерством оборони, у всіх родах військ, які дуже допомагали Києву із грудня 2021 року. Завдяки договору в січні США почали доставляти літаками "джавеліни" — українські Сили оборони використовували їх одразу після нападу РФ.

"Треба визнати, що це безпрецедентна для США підтримка. 4 рази конгрес виділяв додаткові бюджети для нас. Загальна кількість коштів у цих бюджетах — понад 110 млрд доларів. Звичайно, не всі ці гроші тільки для України, але всі пов'язані з Україною. Тобто частина їх іде для допомоги кран східного флангу НАТО, частина — для європейських країн, які допомагали нам. Без цієї допомоги від США їм би було якщо не неможливо, то дуже важко це зробити", — наголошує дипломатка.

На сьогодні США виділило близько 45 мільярдів на зброю за різними програмами, додає Маркарова. Уся допомога від Сполучених Штатів є безпрецедентною ще й тому, що, на відміну від інших країн, вона грантова. Тобто її не потрібно буде повертати, як-от кредити.

"І як колишня міністерка фінансів можу сказати, що це ще додаткова допомога, бо вона не створює тиску через фінансову стабільність та борг, який доведеться в майбутньому повертати", — наголошує Маркарова.

Україна працює над наданням від США ще одного пакета допомоги

Маркарова підкреслила, що українська сторона сподівається на подальшу підтримку від ключового союзника, працює та заохочує до допомоги. "Сьогодні ми перебуваємо в тому стані, коли кажемо «Дякуємо», але боремося всі за додатковий п'ятий бюджет для України. Бо ми ще не виграли. Росія не полишила своїх планів", — каже пані посол України.

США вже ухвалили власну бюджетну резолюцію, і це плюс для України, говорить Маркарова. У розробці зараз пакет, який об'єднує допомогу Україні, Ізраїлю та в Тихоокеанському театрі. Його обговорюють у Палаті представників США і в Сенаті.

"Ми робимо все зараз — і посольство, і всі наші організації, — щоб максимально публічно з доказами і фактами показати, що час є визначальним. Що нам надзвичайно терміново потрібен цей пакет", — говорить представниця України.

Українська сторона сподівається, що цей пакет буде ухвалений до Різдва і буде передбачений на рік, а не менше, аби Україна не стала частиною дискусій у США перед президентськими виборами у 2024 році.

Що відомо про допомогу від США для України

18 жовтня стало відомо, що Байден планує передати Конгресу пакет військової допомоги Ізраїлю та Україні, а також допомогу країнам Індо-Тихоокеанського регіону, включаючи Тайвань на 106 мільярдів доларів.

Комплексний пакет має на меті залучити широку двопартійну підтримку Ізраїлю після нападу ХАМАСу 7 жовтня, а також полегшити передачу військової допомоги Україні.

Однак новообраний спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що нову військову допомогу для України та Ізраїлю потрібно розглядати окремо, а не одним пакетом як пропонувалось раніше.

2 листопада спікер Палати представників Джонсон заявив, що США об'єднають допомогу Україні та захист кордону з Мексикою.

Пізніше Палата представників США схвалила допомогу Ізраїлю на 14,3 млрд доларів без згадки про Україну. Однак, як стало відомо раніше, президент США Джо Байден накладе вето на бюджетний законопроєкт стосовно допомоги Ізраїлю, в якому не буде коштів для України.

7 листопада демократи у Сенаті Сполучених Штатів заблокували законопроєкт республіканців про допомогу Ізраїлю окремо від України, за який проголосувала Палата представників.

Сенат США 15 листопада (16 листопада за Києвом) ухвалив закон про тимчасове фінансування та надіслав законопроєкт президенту Джо Байдену на підпис. Законопроєкт прийняли 87 голосами "за" та 11 "проти". Байден підписав законопроєкт про фінансування роботи уряду.