Блокада кордону: що вимагають польські перевізники та що робить українська влада і підприємці

Польський фермер, учасник акції протесту, ставить загородження на дорозі біля пункту пропуску Медика-Шегині, 23 листопада 2023 року. Фото: Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

23 листопада Федерація роботодавців України закликала президента Зеленського зустрітися з польським колегою Анджеєм Дудою та почати вирішувати проблему блокування польськими перевізниками пунктів пропуску на кордоні між країнами. Черги в десятки тисяч машин, смерть вже другого українського водія в ній, доєднання до блокади фермерів Польщі, орієнтовні прямі втрати для економіки України в 400 млн євро — так виглядають майже 20 днів блокади. З минулого тижня блокувати кордон з Україною збираються і в Словаччині. Чому це сталося, які вимоги у польських перевізників та як Україна планує зі всім цим розбиратися — розповідає Суспільне.

Що сталося

З 6 листопада польські перевізники вже заблокували рух вантажівок на чотирьох з восьми пунктах пропуску з Україною — "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ", "Рава-Руська-Хребене" та "Медика-Шегині".

Тільки за декілька перших днів блокади на кордоні скупчилося 20 тисяч машин, серед них, станом на минулий тиждень — майже три тисячі вантажівок. За повідомленнями польських ЗМІ, час очікування на перетин зараз сягає до 140 годин.

За цей час на заблокованому кордоні померли двоє українських водіїв. Федерація роботодавців України заявляє про прямі збитки від блокади в 400 млн євро.

23 листопада до акції перевізників на ПП "Медика-Шегині" доєдналися і польські фермери з ініціативи "Ошукане село".

Попередньо блокада буде тривати до 3 січня 2024-го.

Велика черга вантажівок біля польсько-українського кордону на пункті пропуску Ягодин-Дорохуськ, 10 листопада 2023 року. Фото: Damien Simonart/AFP/Getty Images

Польські перевізники заблокували рух українських вантажівок на пункті пропуску Ягодин-Дорохуськ, 6 листопада 2023 року. Вони висловлюють невдоволення тим, що, на їхню думку, українські перевізники мають необмежений доступ до Польщі, що негативно впливає на їхній бізнес. Фото: Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Чи блокують тільки вантажівки

Протестувальники заявили, що блокада стосується тільки вантажівок (з вантажопідйомністю понад 7,5 тонн) — рух легкових авто, автобусів, пішоходів, а також всіх вантажівок, що перевозять гуманітарну допомогу, або швидкопсувні чи небезпечні вантажі, обмежуватися не буде.

Проте 19 листопада принаймні на двох заблокованих пунктах пропуску — "Краківець-Корчова" та "Рава-Руська-Гребенне", зі слів заступника міністра інфраструктури Сергія Деркача, страйкарі частково не пропускали в Україну гуманітарну допомогу та цистерни з паливом.

Чому поляки блокують кордон

Вимоги перевізників і фермерів різняться. Одна з основних вимог перших — повернення дозволів на вантажоперевезення в межах ЄС для українських транспортних компаній. Йдеться про зупинку так званого транспортного безвізу, який впровадили в червні 2022-го. Раніше українські транспортні компанії мали отримувати дозволи на вантажні перевезення в Євросоюзі, а отже складали меншу конкуренцію перевізникам з Польщі. Зараз у вимогах поляків йдеться про кількість у 200 тисяч дозволів на рік для України.

Також, польські перевізники вимагають виключити їхні вантажівки з "еЧерги" для порожніх автомобілів, що повертаються з України. Томаш Борковський, один з організаторів акції, говорить, що наразі ті чекають на виїзд з України по 10-12 днів.

Польські фермери більше звертаються до уряду країни — зокрема, вимагають ввести дотації на закупівлю кукурудзи та не підвищувати сільськогосподарський податок. Проте, їхня блокада кордону — це й продовження протесту проти українського збіжжя, яке транспортувалося в ЄС "шляхами солідарності" після того, як РФ заблокувала український експорт зерна Чорним морем.

"Дуже багато наших компаній збанкрутувало, бо дуже багато дешевого збіжжя їхало з України. Збіжжя мало йти транзитом через Польщу, коридором солідарності до Західної Європи. Натомість розвантажувалося тут. Тому ми протестуємо, аби воно йшло далі", — сказав Суспільному організатор акції протесту фермерів Роман Кондрув.

Українські водії заблокованих вантажівок несуть їжу та воду, що їм привезли польські священники. Вони досі очікують перетину кордону, який перекрили польські перевізники та фермери у Дорогуську, Польща, 20 листопада 2023 року. Фото: Omar Marques/Anadolu/Getty Images

Їжу водіям українських вантажівок передали місцеві польські священники, щоб підтримати їх, поки вони заблоковані на пропускному пункті Ягодин-Дорохуськ, 20 листопада 2023 року. Фото: Omar Marques/Anadolu/Getty Images

Хто координує блокаду

Страйкарі координуються "Комітетом захисту перевізників і роботодавців у сфері транспорту", який створили напередодні блокади. До нього долучилося декілька власників польських транспортних компаній, зокрема, й один з організаторів протестів — Рафал Меклер, голова люблінського осередку партії "Конфедерація".

Підтримати фермерів на пункті пропуску "Медика-Шегині" приїжджав й інший представник "Конфедерації" Кшиштоф Босак, де заявив, що "влада зрадила і перевізників, і фермерів". Раніше, у вересні, Босак приходив до посольства України з рахунком на 25 млрд доларів — за допомогу Польщі. Очільник "Конфедерації" — Гжегож Браун, свого часу не голосував за звернення Сейму до ЄС і НАТО допомогти Україні у війні проти РФ і влаштовував антиукраїнські мітинги.

Великі профспілки перевізників Польщі блокаду не підтримали, за що наразилися на критику зі сторони страйкарів.

Що робить українська влада

Після смерті другого українського водія на кордоні, Україна відправила польському МЗС офіційну ноту та почала організовувати евакуацію водіїв. Заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач повідомив, що Україна ініціює створення моніторингової групи з боку Євросоюзу, яка має фіксувати вільний пропуск гуманітарної допомоги та умови, в яких перебувають водії в черзі.

До цього представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України зустрілися з колегами з Мінінфраструктури Польщі на пункті пропуску "Ягодин-Дорохуськ", проте домовитися про припинення блокади не змогли.

Жінка проходить піший кордон серед вантажівок, які заблоковані на прикордонному переході Медика-Шегині, 23 листопада 2023 року. Фото: Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Що роблять українські підприємці

17 листопада українські перевізники пікетували польські консульства у Львові та Луцьку, а наступної доби влаштували попереджувальний мітинг на пункті пропуску "Краківець-Корчова".

Частина українських підприємств, що зав’язані на експорті, почали перебудовувати логістичні шляхи, або змінювати вантажність автівок, якими постачали продукцію в ЄС.

"Нам доводиться придумувати щось. Організовувати багато маленьких вантажівок, тому що вони легко перетинають кордон", — розповідає Суспільному Максим Ломов, підприємець, що виробляє та постачає в ЄС автомобільну проводку.

Гендиректор об'єднання "Укртрубопром" Георгій Польський заявив, що через блокаду кордону у прифронтових регіонах можуть зупинитися заводи з виробництва труб.

Також блокада вже вплинула на підприємців, що торгують сезонними товарами, наприклад, новорічними. Торговий представник України Тарас Качка пояснив, що найбільше негативно блокада врешті вплине на ринок ЗПГ (зрідженого природного газу), меншою мірою — на бензин і дизельне пальне та назвав ситуацію “передкризовою”.

Що робить ЄС

Єврокомісія вивчає, чи порушує блокада законодавство ЄС — зокрема, йдеться, про "транспортний безвіз" з Україною, який має діяти до червня 2024-го. Представник Європейської комісії у коментарі польському RMF FM повідомив, що Польща має забезпечити вільний рух українських вантажівок, інакше може бути покарана.

Польські фермери гріються біля вогнища на КПП Медика-Шегині, 23 листопада 2023 року. Їхня блокада кордону — це продовження протесту проти українського збіжжя, яке транспортувалося в ЄС "шляхами солідарності" після того, як РФ заблокувала український експорт зерна Чорним морем. Фото: Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Блокада з боку Словаччини

14 листопада голова Союзу автомобільних перевізників Словаччини (UNAS) Станіслав Скала направив до міністерства транспорту країни листа, що його організація може розпочати блокування кордону з Україною. Вимоги ті ж самі, що й у польських перевізників — повернути дозволи на вантажні перевезення в межах ЄС для України.

21 листопада словацькі автоперевізники заблокували рух на пункті пропуску "Вишнє Німецьке — Ужгород", але UNAS спростувала причетність до цього. За декілька годин пункт пропуску відновив роботу.

"Минулого тижня вони робили попереджувальний страйк. Вчора закрили кордон. Жодного офіційного документа, чи є у них такі підстави, чи ні, поки немає. Зроблено це зовсім в інший спосіб, ніж у Польщі", — заявив Володимир Балін, віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України.

Після розмови з держсекретаркою Міністерства транспорту Словаччини Денисою Жилаковою, заступник міністра інфраструктури України Сергій Деркач повідомив, що словацька влада виступає проти блокування кордону та обіцяє провести консультації з МВС країни задля "запобігання такому протесту".

Польській уряд натомість публічно не втручається в ситуацію з блокадою, говорить Тарас Качка: "Ми бачимо меседж з боку польських посадовців, що "це більше ваша проблема і ви маєте вести розмову з переговірниками".