Україна та ЄС погодили транспортний безвіз — Найєм

. Фото: Суспільне

Україна погодила з делегацією Єврокомісії спеціальну угоду про лібералізацію автомобільних перевезень, відому як "транспортний безвіз", що покликана вирішити проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення.

Про це на своєму Telegram-каналі повідомив заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм.

"Вчора (14 червня — ред.) ми погодили остаточну редакцію Спеціальної Угоди про лібералізацію автомобільних перевезень з делегацією Єврокомісії", — написав він.

За словами посадовця, для перевізників підписання цієї угоди матиме таке ж значення, як скасування віз із країнами ЄС.

Мустафа Найєм зазначив, що за останні п'ять років ЄС став основним торговельним партнером України. Питома вага товарообігу з країнами Євросоюзу у 2021 році складала більше 41%, а обсяг вантажоперевезень автомобільним транспортом збільшився майже на 42%. При цьому подальше зростання цих показників було обмежене нестачею дозволів на міжнародні перевезення, кількість яких по окремих напрямках або залишалась незмінною, або значно скорочувалась.

"Фактично дозвільна система була штучним бар'єром для здійснення вільної торгівлі, обмежуючи не лише двосторонню торгівлю, а й транзит наших товарів країнами ЄС", — наголосив він. При цьому протягом останніх трьох місяців у зв’язку з блокуванням українських портів обсяг товарообігу з ЄС автомобільним транспортом зріс у кілька разів.

"Для розуміння, лише палива автомобільним транспортом було імпортовано у 15 (!) разів більше ніж у довоєнні часи. Очевидно, ніяка дозвільна система такого навантаження б не витримала, і був великий ризик зупинки експорту автотранспортом вже у вересні-жовтні", — пояснив Найєм. За його словами, після підписання угоди про транспортну лібералізацію, яке заплановане до кінця червня, проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення буде вирішено остаточно.

Що відомо

  • В Україну прибуде делегація Європейського парламенту, яка перевірить роботу пунктів пропуску на українському кордоні та можливості пришвидшення їхнього проходження для експортних товарів.
  • У Міністерстві закордонних справ України заявили, що Росія має відвести свої сили в морській акваторії навколо України та надати безпекові гарантії про ненапад на порти та комерційні конвої.
  • 1 червня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна працює над організацією міжнародної операції з безпечного експорту збіжжя Чорним морем, яку очолюватиме ООН.
  • 12 червня заступник міністра закордонних справ України Дмитро Сенік розповів, що Україна розробила два маршрути через Польщу та Румунію для експорту зерна та запобігання глобальній продовольчій кризі.

Читайте також

Продовольча безпека світу і війна: чи реально відновити експорт зерна з України

Бомбардування "хлібного кошика": як війна Росії проти України поглиблює світову продовольчу кризу

Deutsche Bahn хоче експортувати більше зерна з України

Росія хоче спровокувати продовольчу, міграційну та енергетичну кризу — Зеленський

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу