На тлі санкцій прибутки РФ від експорту нафти у жовтні зменшились — Bloomberg

Російська нафтова компанія "Транснефть". Фото: АР

Прибутки Росії від експорту нафти у жовтні 2023 року зменшилися на 25 мільйонів доларів у порівнянні із вереснем, оскільки світові ціни на нафту впали, а Сполучені Штати запровадили санкції проти суден, які порушують західні обмеження.

Про це пише Bloomberg, посилаючись на дані Міжнародного енергетичного агентства.

Зазначається, що у жовтні Росія отримала 18,34 млрд доларів від експорту сирої нафти та нафтопродуктів, що на 25 млн доларів менше, ніж у вересні. Загальний російський експорт сирої нафти та нафтопродуктів скоротився до 7,5 млн барелів на день.

Міжнародне енергетичне агентство пов’язує такий спад із тим, що більші поставки сирої нафти не змогли компенсувати зниження потоків нафтопродуктів. Там також зауважили, що "нижчі міжнародні ціни на нафту з лишком компенсували зменшення знижок на російські сорти". За даними агентства, ціна на російську нафту в жовтні знизилася до 80,66 долара за барель.

Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США 12 жовтня запровадило санкції проти двох компаній з Туреччини та ОАЕ за порушення обмеження цін на російську нафту. США також заблокували два танкери, через те, що обидва судна використовували американських постачальників послуг для транспортування російської нафти, ціна якої перевищувала максимально допустиму ціну в 60 доларів, встановлену G7.

"Перші санкції Міністерства фінансів США, запроваджені відповідно до цінового ліміту "Групи семи", сприяли легкому зниженню цін на російську нафту у другій половині місяця (жовтня – ред.) через зростання витрат на доставку", – додали в агентстві.

Внаслідок цього, до кінця жовтня цього року витрати на перевезення російської сирої нафти із Балтики на західне узбережжя Індії зросли більш як на 35%, перевищивши 10 доларів за барель.

Раніше повідомлялось, що Міністерство фінансів США надіслало повідомлення компаніям з управління морським транспортом із проханням надати інформацію про 100 танкерів, які підозрюються у порушенні західних санкцій щодо російської нафти.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

Росія збільшила продаж зі знижкою до Китаю та Індії, зокрема, після того, як вона постраждала від західних санкцій та цінової стелі G7, покликаної обмежити її здатність фінансувати війну в Україні коштом доходів від нафти.