ВККС поновила оцінювання суддів: що це за процедура та як вона працює

Блокнот з написом "Вища кваліфікаційна комісія суддів України". Фото: Віктор Ковальчук/УНІАН

13 листопада Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) поновила оцінювання суддів на відповідність займаним посадам. У перший день його склали шестеро суддів. Загалом пройти конкурс мають близько 2000 правників. Попереднє оцінювання суддів зупинилось майже чотири роки тому, бо парламент достроково розпустив минулий склад ВККС. Суспільне розповідає, як відбувається оцінювання і чому це важливо.

Як оцінюють суддів

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оцінює кандидатів у два етапи: тестування (700 балів) та співбесіда (300 балів). Співбесіду проводять в прямому ефірі на YouTube чотири колегії. Вони складаються з трьох членів ВККС, та одного представника від Громадської ради доброчесності (ГРД) — незалежного органу, що збирає інформацію про кандидата на посаду судді або суддю та надає висновок про відповідність або невідповідність критеріям професійної етики та доброчесності.

Колегії розпитують суддів про декларування, походження коштів, майно родичів, судову практику чи поїздки до Росії. Загалом кандидата оцінюють за 18-ма критеріями. Заслухавши відповіді та врахувавши зауваження Громадської ради доброчесності, колегія визначає: відповідає суддя займаній посаді чи ні.

"Перше і головне — це питання професійної етики і доброчесності. На що також звертаємо увагу — коли судді користуються майном і не декларують його. Викликає занепокоєння відвідування суддями території Росії. Тут питання не в незаконності, бо це не було заборонено, а в мотивах — навіщо суддя туди їздив", — говорить член ВККС Сергій Чумак.

Якщо суддя долає етап співбесід, далі його перевіряє інший орган — Вища рада правосуддя, і після відповідний указ підписує президент.

Якщо за результатами співбесіди суддя отримав негативний висновок від ГРД, але позитивний від колегії ВККС, тоді долю кандидата вирішує повний склад кваліфікаційної комісії: суддя пройде далі, якщо його підтримують 11 із 14 членів ВККС.

За такою процедурою ВККС має оцінити 1 884 суддів місцевих та апеляційних судів. 109 з них ще мають подолати перший етап — тестування. У перший день із дев’яти суддів позитивну оцінку отримало шестеро.

Кого оцінюють в першу чергу

Серед майже двох тисяч суддів, що чекають на оцінювання, в першу чергу співбесіди проводять із так званими "суддями-п’ятирічками", розповідає Суспільному представниця ГРД Ніка Крейденкова. Таких на оцінюванні близько 300 людей. Це судді, яких обрали за старим законодавством до 2014-го року.

"Раніше судді призначалися спершу на п’ять років, а пізніше безстроково. Це був механізм аби набрати лояльну судову систему: перші п’ять років маєш випробувальний період, а потім, якщо "добре поводився", призначають безстроково", — каже Крейденкова.

Через те, що ВККС розформували у 2019-му, такі судді не пройшли оцінювання після своїх перших "п’яти", а закон забороняв їм продовжувати працювати на суддівських посадах.

"Ці судді отримують зарплату, бо формально не звільнені, але не здійснюють правосуддя. Тому вони в пріоритеті, бо це банально вигідно економічно", — говорить Крейденкова.

За її словами, після "п’ятирічок" пріоритет мають судді, які не завершили кваліфікаційне оцінювання та судді з великих міст.

Чому зупинилось оцінювання у 2019-му

Кваліфікаційне оцінювання зупинилося на чотири роки тому, що Верховна рада розформувала Вищу кваліфікаційну комісію. Це сталося через невдале оцінювання попереднім складом ВККС, зазначає керівник фундації "DEJURE" Михайло Жернаков: з майже 3000 суддів, відбір не пройшли лише 15, також ВККС провалив оцінювання суддів Верховного Суду.

Запуск роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також Вищої ради правосуддя, що призначає членів ВККС — один з семи кроків, які Єврокомісія рекомендувала виконати Україні для початку переговорів про вступ до ЄС.