ВРП призначила всіх членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Оновлено
Комісія по відбору кандидатів до ВККС, Фото: Ірина Саєвич / Суспільне

Вища рада правосуддя призначила повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС), розблокувавши роботу ключового органу з формування суддівського корпусу.

Як повідомили у ВРП, це дозволить проводити добір суддів на понад дві тисячі вакантних посад, а також завершити кваліфікаційне оцінювання суддів.

За результатами проведених співбесід з 32 кандидатами ВРП призначила 16 членів комісії, вісім з них – судді та судді у відставці.

"Відновлення роботи ВККС – значний крок для відновлення довіри наших громадян до суддівської гілки влади. Ми всі розуміємо, що без доступу до правосуддя неможливій сталий і демократичний розвиток держави.  Перед оновленим складом ВККС стоїть багато викликів, які необхідно вирішувати", — сказав голова ВРП Григорій Усик.

За його словами, призначення всіх членів ВККС є одним із важливих кроків судової реформи, що відкриває можливість оновлення суддівських кадрів насамперед першої та апеляційної інстанцій.

"Наразі у нас є дефіцит кадрів, більше 2000 тисяч вакансій суддів. також 361 суддя це так звані 5-річки, вони не пройшли кваліфікаційне оцінювання і не здійснюють правосуддя. Без ВККС фактично жоден суддя не був призначений на посаду. Це буде одне з найперших завдань ВККС зарахувати тих, кого можна швидко призначити", — сказав голова ВРП.

Усик зазначив, що чинна процедура призначення суддів вона занадто тривала і її треба змінювати.

"Її треба скорочувати, застосовувати нові підходи до оцінювання та перевірки доброчесності. Мабуть, ви чули, що є законопроєкт, який пропонує кандидатам на посади суддів проходити детектор.Це все буде в повноваженнях ВККС", — сказав він.

Зазначимо, що формування нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів, що було одним із завдань для України, які вона отримала разом зі статусом кандидата на вступ до ЄС.

Що відомо про роботу Вищої ради правосуддя

Вища рада правосуддя – колегіальний, незалежний конституційний орган державної влади та суддівського врядування, який стежить за забезпеченням незалежності судової влади, а також професійної етики суддів і прокурорів.

Для роботи ВРП потрібно щонайменше 15 суддів. Десять членів Вищої ради правосуддя 22 лютого достроково склали повноваження. Це означало, що орган раніше не мав достатньої кількості членів для ухвалення рішень і припинив роботу.

Раніше стало відомо, що країни "Великої сімки" сподіваються, що Україна якнайшвидше призначить нових членів Вищої ради правосуддя з-поміж кандидатів, перевірених Етичною радою.

Про це повідомлялося в офіційному Twitter послів "Великої сімки" з підтримки реформ в Україні.

"Посли G7 з нетерпінням очікують, що з’їзд суддів призначить 8 нових членів Вищої ради правосуддя з числа кандидатів, перевірених Етичною радою", — йшлося у повідомленні.

12 січня цього року XIX з'їзд суддiв, який відбувся у Києві, обрав членами Вищої ради правосуддя по квотi з'їзду суддiв Тетяну Бондаренко з Миколаївського апеляційного суду, суддю Херсонского адміністративного окружного суду Олену Ковбій та суддю Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Сергія Бурлакова.

Таким чином, судді заповнили вже всі 8 вакансій і Вища рада правосуддя змогла розпочати свою роботу.

Для чого потрібна ВККС

Вища кваліфікаційна комісія суддів — своєрідна кадрова комісія в судовій системі. Вона веде облік суддів, проводить їхнє кваліфікаційне оцінювання, переводить з одних судів до інших, відбирає кандидатів на посади суддів, словом, формує в країні суддівський корпус.

ВККС не працює майже три роки — попередній склад комісії парламент розпустив у жовтні 2019-го, висловлюючи незгоду з реформою попередньої влади. Це призвело до того, що в судовій системі призупинився добір суддів. Наразі не вистачає 2500 суддів, а чимало суддів не можуть відправляти правосуддя, оскільки в них закінчився п’ятирічний термін повноважень.

Новий конкурс до Вищої кваліфікаційної комісії суддів розпочався у вересні 2021 року. Тоді створили комісію, до якої увійшли по половині складу українські та міжнародні судді та експерти. До повномасштабного вторгнення вони встигли провести кілька організаційних засідань. Велика війна призупинила процес відбору кандидатів на пів року — знову комісія почала працювати влітку 2022 року.