Голова МЗС Румунії підтримуватиме грудневий пакет допомоги Україні: що він має включати

Лумініца Одобеску, міністерка закордонних справ Румунії. Фото: Ministerul Afacerilor Externe/ Ministry of Foreign Affairs, Romania/Facebook

Міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску 13 листопада заявила, що її країна підтримуватиме пакет допомоги Україні в грудні 2023 року, а також 12-й пакет санкцій проти РФ і вступ України та Молдови до ЄС.

Про це Одобеску сказала на пресконференції перед засіданням Ради міністрів закордонних справ ЄС.

Голова румунського МЗС наголошує на необхідності "всеосяжного і сильного" пакета підтримки України, який має бути погоджений на засіданні Європейської Ради в грудні.

"Нам потрібен сильний політичний меседж. Немає місця для агітації. Немає місця для втоми у нашій непохитній підтримці України", — говорить посадовиця.

На думку Міністерства Румунії, пакет має включати політичну угоду про всеосяжну програму ЄС для України зі спеціальним "конвертом" у межах Європейського фонду миру, крім того, політичну угоду про зобов'язання ЄС щодо України, зобов'язання щодо безпеки для України та відкриття переговорів про вступ до кінця року для України та Республіки Молдова на основі рекомендацій Комісії.

"Не менш важливо продовжувати тиск на Росію. Саме тому Румунія підтримує прийняття 12-го пакета санкцій проти РФ", — говорить міністерка.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді ЄС розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.