Військова підтримка України сягнула 27 млрд євро — Боррель

Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель під час пресконференції в Києві, 2 жовтня 2023 року. Getty Images

Високий представник Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що військова підтримка України з боку ЄС сягнула 27 мільярдів євро.

Про це Жозеп Боррель сказав на пресконференції перед засіданням Ради міністрів закордонних справ ЄС.

"Наша підтримка (України — ред.) — зростає. Я можу сказати вам, що вона досягла рівня 27 мільярдів на військову підтримку. Це найвищий показник, який коли-небудь досягався. Ми продовжуємо тренувати українських солдатів. Ми продовжуємо підтримувати Україну", — сказав Боррель.

За його словами події на Близькому Сході та війна РФ проти України — "різні за своєю природою конфлікти".

"У будь-якому випадку, чи можна порівнювати те, що сталося в Україні, з тим, що сталося в Газі? Але очевидно, що потрібно дуже уважно ставитися до сприйняття світу та уникати звинувачень у подвійних стандартах", — сказав Боррель.

Країни Євросоюзу 23 травня обговорювали збільшення фінансування Європейського фонду миру на 3,5 мільярда євро, який поширюється не лише на Україну, однак не змогли дійти остаточної згоди з цього питання.

У червні Боррель запропонував створити спеціалізовану секцію в Європейському фонді миру, щоб надавати до 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років на оборонні потреби України.

Що таке Європейський фонд миру

Європейський фонд миру був створений у березні 2021 року для фінансування всіх заходів спільної зовнішньої політики та політики безпеки, пов’язаних із військовими та оборонними питаннями. Щоб запобігати конфліктам, задля збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки та стабільності. Зокрема, Європейський фонд миру дозволяє ЄС фінансувати дії, спрямовані на зміцнення потенціалу країн, що не входять до ЄС, а також регіональних і міжнародних організацій у військових і оборонних питаннях.

Фонд є позабюджетним інструментом і мав загальну фінансову межу в 5 мільярдів євро в цінах 2018 року на період 2021-2027 років. Існують річні межі, які коливаються від 420 мільйонів євро в 2021 році до 1,132 мільярда євро в 2027 році. Внески держав-членів визначаються на основі ключа розподілу валового національного доходу.

Завдяки фонду ЄС підтримує Збройні Сили України через шість послідовних пакетів підтримки, а також багато інших країн, таких як: Мозамбік, Грузія, Республіка Молдова, Республіка Малі, Сомалі, Нігер, Боснія і Герцеговина, Ліван та Мавританія, а також військових компонентів операцій з підтримки миру під проводом Африки та багатонаціональних підрозділів, таких як Балканська медична оперативна група.

86% загальної фінансової стелі на 2021-2027 роки вже було виділено у 2022 році. Це зробило необхідним її перше збільшення.