План щодо надання Україні допомоги на суму €20 млрд зустрів спротив в ЄС — Reuters

. Брюссель, Бельгія — 18 вересня: штаб-квартира Ради ЄС. Фото: Getty Images

План Європейського союзу щодо виділення 20 мільярдів євро на військову допомогу Україні зустрічає спротив з боку країн ЄС і може не вижити в нинішньому вигляді.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на дипломатів ЄС.

Високий представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, запропонував у липні, щоб блок створив фонд з обсягом до 5 мільярдів євро на рік протягом чотирьох років у рамках ширших зобов’язань Заходу щодо безпеки, щоб підтримати Україну у війні з Росією.

Але поки міністри оборони ЄС готуються обговорити план у Брюсселі 14 листопада, дипломати кажуть, що багато країн, у тому числі Німеччина, що має вплив в ЄС, висловили застереження щодо виділення таких великих сум на роки вперед.

Як зазначає агентство, пропозиція Борреля була спробою поставити підтримку на довгострокову основу шляхом створення каси для допомоги Україні в рамках більшого фонду, Європейського фонду миру, який використовується для відшкодування членам ЄС військової допомоги іншим країнам.

"Наразі я не збираюся оголошувати його мертвим. Але, звісно, ​​завжди можна внести покращення. У Німеччини було багато питань... і це справедливо. Ми говоримо про великі гроші", — сказав Reuters високопоставлений дипломат ЄС на умовах анонімності.

Країни Євросоюзу 23 травня обговорювали збільшення фінансування Європейського фонду миру на 3,5 мільярда євро, який поширюється не лише на Україну, однак не змогли дійти остаточної згоди з цього питання.

У червні Боррель запропонував створити спеціалізовану секцію в Європейському фонді миру, щоб надавати до 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років на оборонні потреби України.

Що таке Європейський фонд миру

Європейський фонд миру був створений у березні 2021 року для фінансування всіх заходів спільної зовнішньої політики та політики безпеки, пов’язаних із військовими та оборонними питаннями. Щоб запобігати конфліктам, задля збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки та стабільності. Зокрема, Європейський фонд миру дозволяє ЄС фінансувати дії, спрямовані на зміцнення потенціалу країн, що не входять до ЄС, а також регіональних і міжнародних організацій у військових і оборонних питаннях.

Фонд є позабюджетним інструментом і мав загальну фінансову межу в 5 мільярдів євро в цінах 2018 року на період 2021-2027 років. Існують річні межі, які коливаються від 420 мільйонів євро в 2021 році до 1,132 мільярда євро в 2027 році. Внески держав-членів визначаються на основі ключа розподілу валового національного доходу.

Завдяки фонду ЄС підтримує Збройні Сили України через шість послідовних пакетів підтримки, а також багато інших країн, таких як: Мозамбік, Грузія, Республіка Молдова, Республіка Малі, Сомалі, Нігер, Боснія і Герцеговина, Ліван та Мавританія, а також військових компонентів операцій з підтримки миру під проводом Африки та багатонаціональних підрозділів, таких як Балканська медична оперативна група.

86% загальної фінансової стелі на 2021-2027 роки вже було виділено в 2022 році. Це зробило необхідним її перше збільшення.